Koronavirová sezona ve znamení návratu Slavie? Šance existuje

Psal se rok 2015, kdy hokejová Slavia po nepovedené extraligové sezoně neuspěla ani v baráži a spadla do druhé nejvyšší soutěže. Ambice byly po pádu jasné – co nejrychleji se navrátit mezi elitu.

Jenže první roky to těsně nevyšlo a následně se Slavia vydala „cestou odchovanců a ekonomické stabilizace“, sešívaní rozprodali kádr a začali vše budovat nanovo. Teď se zdá, že se blýská na lepší časy.

Průlomová byla svým způsobem už minulá sezona, která ukázala v plné parádě silné i slabé stránky Slavie. Před minulým ročníkem Chance ligy do týmu přišel Petr Vampola, mistr světa z roku 2010. Málokdo si uměl představit, jak moc dokáže jeden zkušený hráč změnit tvář celého týmu a hlavně pozvednout výkony mančaftu. Dalším stěžejním hráčem byl Tomáš Šmerha, odchovanec Slavie, ostrostřelec a obrovské překvapení loňské sezony.

Zejména Vampola se Šmerhou pozvedli útok Slavie na zcela jinou úroveň, s čímž se ale váže také veliká slabina Vršovických. Loni v základní části Slavia vybojovala pátou pozici, kolem níž hrála v prvních letech po sestupu, kdy cílila na brzký návrat. Jenže Vampolovu pomoc si vyžádalo Kladno marně se zachraňující v extralize a záhy přišel strmý slávistický pád. Na závěr nadstavby červenobílí prohráli 8 zápasů v řadě a v předkole play-off s Třebíčí přidali další dvě prohry. Ostudná byla hlavně porážka 1:12 v Českých Budějovicích.

Šmerha s Vampolou by měli táhnout útok Slavie i letos

Před sezonou se zdálo, že čas Šmerhy a Vampoly ve Slavii je u konce. Šmerha přestoupil do konkurenční Sparty a Vampola dlouho zvažoval, zda a jak bude jeho hokejová kariéra pokračovat. Do Slavie jako náhrada přišel z Frýdku-Místku Petr Kafka, nejproduktivnější hráč loňské sezony. Návrat ohlásili také slávisti matadoři Jaroslav Bednář a Marek Tomica. Žádné velké odchody z útoku se nekonaly, naopak. Šmerhu by ve Spartě nečekalo očekávané vytížení, proto zamířil na střídavé starty zpět do Edenu a Petr Vampola se z pohledu fanoušků Slavie rozhodl nejlépe, jak mohl, další sezonu totiž kroutí právě ve Vršovicích.

Útok tak má Slavia ještě silnější než loni. Z pohledu ambic je ale naprosto stěžejní, aby Šmerha s Vampolou v kádru vydrželi. Absence byť jednoho z nich se ukázala už loni jako kritická.

Z obrany červenobílých oproti útoku takový respekt nejde. Jediným vskutku výrazným jménem je zkušený kapitán Jan Novák. Zbytek obranných řad tvoří především mladí slávističtí odchovanci, které pro marodku doplnilo během září trio Gaspar, Buchta, Jeřábek. V prvních duelech sezony bylo znát, že se hráči jeden s druhým teprve sžívají. O úspěchu a neúspěchu se bude však rozhodovat až na jaře v play-off, takže hráči i trenéři mají spoustu času na doladění obranné činnosti k dokonalosti.

Nesmíme opomenout ani gólmanskou dvojici, kterou tvoří stejně jako v loňském roce Martin Michaljov s Romanem Málkem mladším. Už fakt, že se gólmanské duo po loňské sezoně nezměnilo, svědčí o jeho kvalitách. Post brankáře by měl patřit k přednostem Slavie.

Vršovičtí rozhodně neplatí za největšího favorita na postup, tím je Kladno. Ovšem oproti loňské sezoně lze očekávat hodně vyrovnaný boj a celků, které mohou na postup reálně pomýšlet, je výrazně více. Kromě Slavie a Kladna lze hovořit o Porubě, Vsetínu nebo Jihlavě. Rozhodovat budou maličkosti, rozhodně lze však konstatovat, že sešívané ambice jsou letos nejvyšší za posledních několik sezon.

Dnes, 13:00
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
Dnes, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Dnes, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
Včera, 18:20
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
Včera, 14:20
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
Včera, 12:20
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
Včera, 11:00
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Včera, 07:35
Na řešení dopravní situace v ulici Za Strahovem v oblasti památkové zóny Tejnka se mohou...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
21.10.2020
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
21.10.2020
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Reklama