Koronavirová sezona ve znamení návratu Slavie? Šance existuje

Psal se rok 2015, kdy hokejová Slavia po nepovedené extraligové sezoně neuspěla ani v baráži a spadla do druhé nejvyšší soutěže. Ambice byly po pádu jasné – co nejrychleji se navrátit mezi elitu.

Jenže první roky to těsně nevyšlo a následně se Slavia vydala „cestou odchovanců a ekonomické stabilizace“, sešívaní rozprodali kádr a začali vše budovat nanovo. Teď se zdá, že se blýská na lepší časy.

Průlomová byla svým způsobem už minulá sezona, která ukázala v plné parádě silné i slabé stránky Slavie. Před minulým ročníkem Chance ligy do týmu přišel Petr Vampola, mistr světa z roku 2010. Málokdo si uměl představit, jak moc dokáže jeden zkušený hráč změnit tvář celého týmu a hlavně pozvednout výkony mančaftu. Dalším stěžejním hráčem byl Tomáš Šmerha, odchovanec Slavie, ostrostřelec a obrovské překvapení loňské sezony.

Zejména Vampola se Šmerhou pozvedli útok Slavie na zcela jinou úroveň, s čímž se ale váže také veliká slabina Vršovických. Loni v základní části Slavia vybojovala pátou pozici, kolem níž hrála v prvních letech po sestupu, kdy cílila na brzký návrat. Jenže Vampolovu pomoc si vyžádalo Kladno marně se zachraňující v extralize a záhy přišel strmý slávistický pád. Na závěr nadstavby červenobílí prohráli 8 zápasů v řadě a v předkole play-off s Třebíčí přidali další dvě prohry. Ostudná byla hlavně porážka 1:12 v Českých Budějovicích.

Šmerha s Vampolou by měli táhnout útok Slavie i letos

Před sezonou se zdálo, že čas Šmerhy a Vampoly ve Slavii je u konce. Šmerha přestoupil do konkurenční Sparty a Vampola dlouho zvažoval, zda a jak bude jeho hokejová kariéra pokračovat. Do Slavie jako náhrada přišel z Frýdku-Místku Petr Kafka, nejproduktivnější hráč loňské sezony. Návrat ohlásili také slávisti matadoři Jaroslav Bednář a Marek Tomica. Žádné velké odchody z útoku se nekonaly, naopak. Šmerhu by ve Spartě nečekalo očekávané vytížení, proto zamířil na střídavé starty zpět do Edenu a Petr Vampola se z pohledu fanoušků Slavie rozhodl nejlépe, jak mohl, další sezonu totiž kroutí právě ve Vršovicích.

Útok tak má Slavia ještě silnější než loni. Z pohledu ambic je ale naprosto stěžejní, aby Šmerha s Vampolou v kádru vydrželi. Absence byť jednoho z nich se ukázala už loni jako kritická.

Z obrany červenobílých oproti útoku takový respekt nejde. Jediným vskutku výrazným jménem je zkušený kapitán Jan Novák. Zbytek obranných řad tvoří především mladí slávističtí odchovanci, které pro marodku doplnilo během září trio Gaspar, Buchta, Jeřábek. V prvních duelech sezony bylo znát, že se hráči jeden s druhým teprve sžívají. O úspěchu a neúspěchu se bude však rozhodovat až na jaře v play-off, takže hráči i trenéři mají spoustu času na doladění obranné činnosti k dokonalosti.

Nesmíme opomenout ani gólmanskou dvojici, kterou tvoří stejně jako v loňském roce Martin Michaljov s Romanem Málkem mladším. Už fakt, že se gólmanské duo po loňské sezoně nezměnilo, svědčí o jeho kvalitách. Post brankáře by měl patřit k přednostem Slavie.

Vršovičtí rozhodně neplatí za největšího favorita na postup, tím je Kladno. Ovšem oproti loňské sezoně lze očekávat hodně vyrovnaný boj a celků, které mohou na postup reálně pomýšlet, je výrazně více. Kromě Slavie a Kladna lze hovořit o Porubě, Vsetínu nebo Jihlavě. Rozhodovat budou maličkosti, rozhodně lze však konstatovat, že sešívané ambice jsou letos nejvyšší za posledních několik sezon.

Dnes, 05:36
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
Včera, 15:09
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
Včera, 13:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:50
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
Včera, 12:20
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
Včera, 12:00
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
Včera, 10:40
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
Včera, 09:33
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
Včera, 07:41
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
Včera, 06:00
Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou poslaneckou novelu...
19.1.2021
V roce 2000, v době tzv. opoziční smlouvy, byla Česká televize na pokraji ovládnutí tehdejší...
Reklama