13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Koupaliště Lhotka je přírodní biotop

Prvního června otevře největší pražské biotopové koupaliště na Lhotce v Praze 4. Vyrostlo v minulém volebním období na místě zamýšleného developmentu na okraji sídliště Novodvorská v místě rybníku a bývalého koupaliště.

Reklama

V době globálního oteplování je přírodní nádrž uprostřed města pro jeho obyvatele místem, kde mohou uniknout rozpáleným ulicím. Na rozdíl od chlorovaných bazénů plných chemie se u biotopového koupaliště starají o čistotu vody rostliny, drobní živočichové a mikroorganismy. Nádrž zároveň umožňuje přežít pulcům od několika druhů žab a jiných obojživelníků, například čolků.

Voda se obstarává místně z vrtů

Konkrétně na Lhotce jsou dvě menší nádrže čistící a jedna velká určená ke koupání. Voda se obstarává místně z vrtů a její přebytek nadlepšuje stav vody v Zátišském potoce.

„Rozhodli jsme se koupališti ponechat přírodní charakter, nechtěli jsme naše obyvatele vystavovat chloru a dalším chemikáliím. Zároveň jsme nechtěli zničit jedinečný přírodní charakter tohoto cípu Novodvorské a vyhnat odsud veškerou drobnou havěť a ptactvo. Právě biotop nám umožnil udržet čistou vodu ke koupání a zároveň zachovat jedinečné přírodní místo uprostřed sídlišť. Na koupaliště se teď sjíždějí lidé z celé Prahy,“ vysvětluje vznik koupaliště zastupitel Petr Štěpánek, který byl v době vzniku koupaliště starostou Městské části Praha 4.

Mgr. Petr Štěpánek CSc. (53) je molekulární biolog, absolvent University Karlovy a Akademie věd ČR. Působil 6 let jako asistent na State University of New York, deset let vedl protikorupční spolek Oživení, patnáct let byl živnostníkem-konsultantem v oblasti ochrany životního prostředí, 17 let zastupitelem Městské části Praha 4, z toho v letech 2014-19 starostou a 9 let krajským zastupitelem v Praze, kde 3 roky působil jako radní hl.m. Prahy pro životní prostředí. Kandiduje do Evropského parlamentu za STAN a TOP s podporou Zelených.

Před 2 hodinami
Vodní nádrž o rozloze takřka 29 000 m2, která je v majetku hlavního města Prahy...
Před 2 hodinami
Dnes od 16 hodin proběhne na rohu ulic na Příkopě a Havířská slavnostní zakončení celostátní...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Před 3 hodinami
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem...
Dnes, 09:01
Začátkem října přiletí jako první do Evropy, a to do Centrálního parku, obří herní sova...
Dnes, 06:54
Parkovací zóny v Praze 4 se ještě letos rozšíří do Braníku, Podolí, Krče a Michle....
Včera, 18:35
Marie Čermínová (1902 v Praze – 1980 v Paříži), kterou zná celý svět pod pseudonymem...
Včera, 17:01
Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli plánované úřednické...
Včera, 16:44
Veris/Paris. Pod tímto názvem se v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Bubenči otevírá v pátek...
Včera, 15:01
Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati je od pondělí 23. září (přibližně od 4.30 hodin) do...
Včera, 10:44
V sobotu 21. září se ulice po celé Praze promění v divadelní jeviště, pódia pro...
Reklama