35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Koupaliště Lhotka je přírodní biotop

Prvního června otevře největší pražské biotopové koupaliště na Lhotce v Praze 4. Vyrostlo v minulém volebním období na místě zamýšleného developmentu na okraji sídliště Novodvorská v místě rybníku a bývalého koupaliště.

Reklama

V době globálního oteplování je přírodní nádrž uprostřed města pro jeho obyvatele místem, kde mohou uniknout rozpáleným ulicím. Na rozdíl od chlorovaných bazénů plných chemie se u biotopového koupaliště starají o čistotu vody rostliny, drobní živočichové a mikroorganismy. Nádrž zároveň umožňuje přežít pulcům od několika druhů žab a jiných obojživelníků, například čolků.

Voda se obstarává místně z vrtů

Konkrétně na Lhotce jsou dvě menší nádrže čistící a jedna velká určená ke koupání. Voda se obstarává místně z vrtů a její přebytek nadlepšuje stav vody v Zátišském potoce.

„Rozhodli jsme se koupališti ponechat přírodní charakter, nechtěli jsme naše obyvatele vystavovat chloru a dalším chemikáliím. Zároveň jsme nechtěli zničit jedinečný přírodní charakter tohoto cípu Novodvorské a vyhnat odsud veškerou drobnou havěť a ptactvo. Právě biotop nám umožnil udržet čistou vodu ke koupání a zároveň zachovat jedinečné přírodní místo uprostřed sídlišť. Na koupaliště se teď sjíždějí lidé z celé Prahy,“ vysvětluje vznik koupaliště zastupitel Petr Štěpánek, který byl v době vzniku koupaliště starostou Městské části Praha 4.

Mgr. Petr Štěpánek CSc. (53) je molekulární biolog, absolvent University Karlovy a Akademie věd ČR. Působil 6 let jako asistent na State University of New York, deset let vedl protikorupční spolek Oživení, patnáct let byl živnostníkem-konsultantem v oblasti ochrany životního prostředí, 17 let zastupitelem Městské části Praha 4, z toho v letech 2014-19 starostou a 9 let krajským zastupitelem v Praze, kde 3 roky působil jako radní hl.m. Prahy pro životní prostředí. Kandiduje do Evropského parlamentu za STAN a TOP s podporou Zelených.

Před 3 hodinami
Praha 22 dostala dotaci 40 milionů korun, schválilo ji minulý týden magistrátní zastupitelstvo.
Včera, 18:25
Mezi mihotajícími se záclonami probleskují napětí, vůně růží a záře neonů. Skutečnost, na níž ulpívají...
Včera, 18:00
Na lince metra C nepojede od této do následující soboty metro mezi stanicemi Pražského povstání...
Včera, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Včera, 11:01
Při tropických teplotách posledních týdnů se nelze ubránit otázce, kde vzít dostatek vody na zalévání...
Včera, 10:30
Kulturní mapa Prahy se od poloviny června rozrostla o novou divadelní scénu, letní amfiteátr pod...
Včera, 09:33
Jednou z největších investičních akcí v Lysolajích je jednoznačně výstavba v lokalitě Dolina-Štěpnice. Kolik zeleně...
Včera, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Včera, 08:32
Minulý týden začala obnovou trávníku v okolí dětského hřiště Vozovna ve Stromovce.
24.6.2019
Pražské zastupitelstvo vyhlásilo klimatický závazek, tedy cíl snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně...
Reklama