mapa regionů
zavřít mapu

V Berouně, Kladně, dokonce i malých Kralupech nad Vltavou mají krytý bazén, v prvních dvou zmíněných dokonce akvapark. Lidé ze šestky se těšili na krytou Petynku, kterou jim radnice roky slibovala. Místo koupání, které je teď beztak zakázané, si mohou posedět na luxusních lavičkách, vylézt si na rozhlednu nebo si prohlédnout pomník Marie Terezie.
Krytý bazén na Petynce slibují lidem politici, kteří zrovna vedou Prahu 6, už řadu let. Současná koalice se nejspíš řídila mottem „slibem nezarmoutíš“. Kryté koupaliště se totiž mělo otevírat letos na jaře, projekt sliboval pětadvacetimetrový bazén, sauny, brouzdaliště, skluzavku, a dokonce i surfovou vlnu.
Jenže jak upozorňuje opoziční zastupitel Ondřej Chrást (Piráti) koalice si stavbu koupaliště nedala do koaličního prohlášení a tudíž pro ni slib není závazný. „Na rozdíl od různých laviček či pítek a podobných projektů, ty velké radnici prostě nejdou. Na jednu stranu je pravda, že si současné vedení radnice ‚vyžírá‘ chyby minulých vedení, na stranu druhou je třeba říct, že není schopna dokončovat velké projekty. Věřím tomu, že krytá Petynka je stále reálná, pokud radnice neutratí peníze z prodeje Draček, které na projekt slibovala,“ míní Chrást.
Stanovisko radnice k plánům na krytý plavecký areál se redakci nepodařilo do uzávěrky zjistit, o vyjádření sice požádala, ale neobdržela ho.
Přitom na jiných projektech šestka nešetří, a je z nich patrné, jaká oblast je pro koalici KLID (TOP 09 a KDU-ČSL), ODS a STAN prioritní. Protože zatímco vykoupat se v podzimních a zimních měsících musejí obyvatelé šestky buď v blízkém Kladně nebo jiných pražských městských částech, umění má zelenou.
Je to jen pár týdnů, co radnice odhalila sedm let plánovaný pomník Marie Terezie. Socha arcivévodkyně rakouské, královny uherské a české, která proslula řadou reforem státní správy, armády a školství, stála kolem čtyř milionů korun. Svoji připomínku má v Praze 6 i další významná žena v českých dějinách – fontána ve tvaru vějíře u Písecké brány symbolizuje hraběnku Žofii Chotkovou už více než rok.
A zatímco koupat se na šestce lze jen v létě a na jaře, posedět si na designových lavičkách je možné v podstatě celoročně. Před pár lety bylo třeba před Národní technickou knihovnou instalováno posezení připomínající posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla, respektive jeho alter ego Ferdinanda Vaňka.
Pořizovací cena tehdy možná zaskočila i ty, kteří exprezidentovi fandí, stála 850 tisíc korun. A není to tak dávno, co šestka představila jiné dvě designové pohovky. Kdyby se pořídily lavičky obyčejné, mohlo jich být kolem sedmi desítek.
Jako poslední počin si může vedení šestkové radnice na seznam „co po nás zůstane“ připsat rozhlednu na Ladronce. I když ta je zde umístěna jen dočasně, autor – sochař Čestmír Suška, totiž 11,5 metru vysokou a podle svého tvaru a zpracování vnějšího pláště pojmenovanou rozhlednu Šiška pouze zapůjčil na 1,5 roku, a to zdarma.
Radnice proto zdůrazňuje, že o provoz rozhledny se stará provozovatel nedaleké Usedlosti Ladronka a náklady tak byly minimální. Přesto – nešly by vynaložené, byť nízké, náklady využít v době koronakrize, kdy lidé přicházejí o práci a podnikatelé o obživu, jinak?
„Podnikatele na šestce podporujeme. Těm, kteří si od městské části pronajímají provozovnu a jejichž činnost negativně ovlivnila pandemie koronaviru, Praha 6 na základě jejich žádosti poskytla slevu 30 procent ze základního nájemného, a to za měsíce duben, květen a červen 2020. Celkem takto městská část vyhověla 140 žádostem a o dalších, které byly podány v prodlouženém termínu do konce září, bude jednat,“ vyčíslil mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.
Aby radnice pod vedením Ondřeje Koláře (TOP 09) nebyla obviňována z toho, že šestku jen zaplňuje drahými uměleckými díly či památníky, je třeba přiznat, že je s oblibou i odstraňuje. Stěhování sochy maršála Koněva z Bubenče, ke kterému Praha 6 přistoupila na jaře v nouzovém stavu, starostovi Kolářovi vyneslo pozornost nejen domácích a zahraničních médií, ale dokonce i policejní ochranu.