Pražáci protikuřácký zákon dodržují a bonzují se navzájem

Od doby, kdy loni 31. května vstoupil v platnost protikuřácký zákon, začala pražská hygienická stanice s pravidelnými kontrolami, jestli se zákon dodržuje. Kouřit se nesmí v restauracích, hospodách a barech. V Praze byla za posledních devět měsíců udělena jen jedna pokuta. Pražané prý uvnitř hospod vesměs nekouří. 

Hostinští z devítky toužící po zahrádce ušetří za poplatky

Hygienická stanice provedla v Praze celkem 529 kontrol, z počátku se zaměřovala na kontroly preventivního charakteru. Při zjištění nedostatku se to řešilo na místě domluvou a vysvětlením. Odpovídalo to také dikci zákona a jeho přechodným ustanovením.

Robert Malecký: Pražská prohibiční vyhláška aneb protikuřácký zákon vyhnal lidi do ulic, tak jim znepříjemníme život

„Po uplynutí přechodného období zjistili hygienici porušení zákona celkem v pěti případech. Jen jeden případ je zatím ve stadiu řízení udělení jedné pokuty. Ve dvou případech nebyly prostory provozoven řádně označeny nápisy, že je zde zakázané kouření. Jednou provozovatel nevyzval osobu, která si zapálila, aby cigaretu típla nebo prostory opustila. Ve dvou případech se pak vyskytli hosté, kteří zákaz kouření nerespektovali,“ uvedl Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Za chybějící ceduli pokuta 50 tisíc

Výsledky kontroly jsou tak po roce fungování protikuřáckého zákona překvapivě pozitivní. V Praze nový zákon lidé respektují a v jeho dodržování se nevyskytují zásadní problémy. Za to, když si člověk v hospodě nebo restauraci zapálí, mu hrozí pokuta 5000 korun.

Legendární haunspaulská hospoda skončila kvůli EET a zákazu kouření. Jak jsou na tom další?

Přísnější sankce hrozí však majitelům provozoven, pokud neoznačí prostory symbolem „zákaz kouření“. Pokud majitel provozovny nevyzve kuřáka, aby cigaretu uhasil nebo odešel, může dostat pokutu 50 tisíc korun. Až 300tisícovou pokutu dostane v případě, že se v jeho zařízení bude nacházet opilá osoba mladší 18 let.

Jsou Pražané vzorní?

Výsledky za devět měsíců po zavedení zákona zní pro Prahu překvapivě dobře. Ne že by ale Pražané byli natolik vzorní a příkladní, z pohledu hygieniků jde o několik faktorů.

Miloš Zeman vyhrál volby ve většině středočeských okresů. Pražané a lidé z blízkého okolí upřednostnili Jiřího Drahoše

„V Praze funguje velice úzká spolupráce všech zainteresovaných orgánů včetně Policie ČR a městské policie. Navíc velké
množství zahraničních turistů z evropských zemí je na zákaz kouření v restauracích zvyklé. Velmi aktivně k problematice přistoupily i některé městské části včetně pražského magistrátu, a to v koordinaci s Nadačním fondem Čisté město,“ dodal ředitel pražské hygienické stanice.

Kromě policistů může dodržování zákona kontrolovat Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kromě hospod probíhají kontroly i v nemocnicích, školách a zařízeních, kde jsou děti. Tam se nesmí používat ani elektronické cigarety a pochopitelně ani ty normální.

Kam na pořádný burger? Známe pět nejlepších burgráren v centru Prahy, kde si opravdu pošmáknete

Lidé se vzájemně bonzují

Pokuty plynoucí z nedodržování zákona jsou tak nemilé, že si je někteří nechtějí dát líbit. Když už mají platit, tak lidé požadují, aby na to provozovatel restaurace či hospody „dojel“, a ne aby se na to nikdy nepřišlo. Na nedodržování zákona tak upozorňují lidé zainteresovaní do podnikání, ale i běží lidé, nekuřáci, kteří zpozorují kuřáka v hospodě. Policisté se pak takovým nahlášením musí zabývat. „Většina podnětů byla doposud vyhodnocena jako neoprávněné. Řada dalších podnětů je nadále v řešení,“ uvedl Jarolímek.

Navigace vás může zabít. Zákaz mobilů pro chodce má smysl

Nejde jen o kouření… Vadí i automaty

Protikuřácký zákon se nevztahuje jen na omezení dostupnosti tabákových výrobků, elektronických cigaret, kuřáckých pomůcek, ale i na omezení dostupnosti alkoholických nápojů a organizaci protidrogové politiky.

„Cílem je posílení ochrany obyvatel před zdravotními škodami působenými návykovými látkami s důrazem na ochranu zdraví dětí a mládeže.  Zákon rovněž zakazuje prodávat tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety prostřednictvím prodejního automatu, nelze-li vyloučit prodej těchto výrobků osobě mladší 18 let,“ uvedl Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Taxikáři nám poradili 5 míst v Praze a okolí, kde si dáte pořádné jídlo 24 hodin denně

 

Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
27.5.2020
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Reklama