30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Krvavé Velikonoce. Před 630 lety se v Praze odehrál největší pogrom u nás

Židé v Praze jsou doloženi od 10. století, jejich sídliště byla soustředěna do několika míst a od 13. do 18. století omezena na oblast Židovského města, pozdějšího Josefova.

Reklama

Židé v Praze významně přispěli k místnímu kulturnímu bohatství, jmenovat lze například Staronovou synagogu ze 13. století, rozvoj kultury a vzdělanosti okolo doby rudolfinské reprezentované Pražským Maharalem (rabbi Löw) a okruh německy píšících spisovatelů počátku 20. století v čele s Franzem Kafkou.

Židovská populace v Praze zároveň patří mezi nejstarší a nejznámější ve Střední Evropě a středověké ghetto v Praze bylo střediskem židovského mysticismu.
První židé se v Praze usadili v několika tehdejších vesnicích. Jedna z židovských osad v Praze se nacházela v někdejší Podskalí pod Vyšehradem. Ta byla mezi lety 1096-98 zničena při nájezdu první křižácké výpravy.
Další sídlo pak bylo v podhradí Pražského hradu, kde existovala Nejstarší synagoga v Praze, která zanikla zřejmě roku 1142 při požáru. Další židovská osada se nacházela nedaleko dnešního Staroměstského náměstí. Poslední osada, o které existují zmínky, byla v okolí dnešního náměstí Republiky, jak ukázal archeologický průzkum v roce 2006.

Muži na židovský hřbitov chodí s pokrývkou hlavy, když ji nemáte, půjčí vám papírový „šábesdekl“

Od roku 1215, kdy Čtvrtý lateránský koncil označil židy za viníky smrti Ježíše Krista, byli vykázáni do ghetta. Pražské židovské ghetto existovalo zhruba od téhož roku.
Židé se stali obětními beránky v polovině 14. století, kdy Evropu ničily epidemie plicního moru zvaného, které zahubily velké procento populace. Papež Klement VI. násilí odsoudil, ale přesto docházelo k pogromům po celé Evropě a bylo zničeno na 510 židovských komunit. Císař Karel IV. toleroval protižidovské pogromy v německých říšských městech, například roku 1349 udělil Norimberku povolení srovnat židovskou čtvrť se zemí a pro případný pogrom předem vyhlásil amnestii, ale v samotné Koruně české Židy z ekonomických důvodů chránil.

Největší pohromu pro židovské obyvatelstvo u nás ovšem přinesl rok 1389. Na Boží hod velikonoční 18. dubna kráčel pražskou uličkou katolický kněz, který v ruce nesl oltářní svátost. Chystal se zaopatřit umírajícího křesťana. Nedaleko šla skupinka Židů. Někdo z nich údajně vzal kámen a hodil ho po knězi. Prý ho zasáhl a také poškodil nesenou svátost. Rozhněvaný kněz hned běžel na dnešní Staroměstské náměstí a svolal souvěrce k pomstě. Několik Židů potom městští drábové zavřeli do vězení.
Nikdo se nepídil po tom, zda bylo obvinění Židů oprávněné, nebo ne. Naštvaní lidé se vrhli do ghetta, kde zapalovali domy a vraždili jejich prchající obyvatele. Zemřely asi tři tisíce lidí.

Morové sloupy lidé stavěli jako poděkování za odeznění morové rány. I ze strachu, že další přijdou

Židé neměli o Krvavých Velikonocích 1389 žádné zastání, protože král Václav IV.(1361–1419), považovaný za jejich přítele, byl v době pogromu mimo hlavní město.

Tehdy byl zavražděn i otec Avigdora Kary, jehož náhrobní kámen je nejstarším dochovaným na Starém židovském hřbitově.
Ten byl založen v roce 1439 na nevelkém pozemku mezi Pinkasovou a Klausovou synagogou. Patří k nejstarším v Evropě (nejstarší, z 11. století, se nachází v německém Wormsu).
Během více než čtyř set let zde bylo pochována asi 200 tisíc osob. Kvůli omezené kapacitě byly další hroby kladeny na sebe, a to až ve dvanácti vrstvách.
Patrně nejznámější tumba patří rabimu Löwovi, narozenému v roce 1525, jenž zemřel roku 1609, jemuž je přisuzováno stvoření Golema, umělého člověka z hlíny.
Poslední pohřeb se zde konal roku 1787.
Starý židovský hřbitov se paradoxně dochoval zřejmě díky rozhodnutí nacistů. Jiné židovské hřbitovy byly nacisty zničeny a náhrobky použity jako cvičné terče, Hitler však nařídil, aby byl pražský hřbitov zachován jako součást muzea, poté co budou všichni Židé zlikvidováni.

Zdroje: Helena Stejskalová, Epocha plus; Wikipedie

FOTO: Židé a pogromy

Židé a pogromy - 1 mhmpŽidé a pogromy - 2 pogrom ve štrasburku 1349Židé a pogromy - 3 amazonŽidé a pogromy - After the PogromŽidé a pogromy - 5 pinter
Další fotky
Židé a pogromy - 0 P1220929
Včera, 21:39
Bohemka zavítala v dobré formě na stadion svého rivala z Vršovic, který v zápase pošetřil...
Včera, 16:36
Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro školy i veřejnost chystá ve středu 11. září...
Včera, 15:01
Radnice Jižního Města chce na svém území zvýšit počet parkovacích míst. V současné době připravuje...
Včera, 10:14
Ve druhé polovině srpna si karlínská Invalidovna připomene výročí filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, který...
23.8.2019
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
23.8.2019
Šlechtovu restauraci ve Stromovce, procházející postupnou rekonstrukcí, bude po jejím skončení provozovat Vinohradský pivovar. Vybral...
23.8.2019
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
23.8.2019
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
23.8.2019
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
Reklama