22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Krvavé vraždy studentů. To byla nacistická zvěrstva v roce 1939. Jak je možné, že na ně 17. listopadu zapomínáme?

Rok co rok se 17. listopadu scházejí u Hlávkových kolejí v Praze, aby připomněli události roku 1939, kdy tekla krev, a byli vražděni studenti. Vzpomínku organizuje Hlávkova nadace, přicházejí politici. Letošek není výjimkou. Pamětníci žádají o to, aby spolu s událostmi 1989 bylo na státní svátek 17. listopadu v kalendáři pamatováno i na Jana Opletala a další studenty z roku 1939.

Reklama

Lidí, kteří nacistické hrůzy zažili na vlastní kůži, je čím dál méně. Stárnou a umírají. Prosí o legislativní maličkost, zároveň ale obrovsky důležitou symboliku. K názvu státního svátku 17. listopadu „Den boje za svobodu a demokracii“ (coby upomínky na události roku 1989) přidat „Mezinárodní den studentstva“, kterým si lidé na celém světě připomínají pražské události z konce října a průběhu listopadu 1939.

Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

Tento svátek byl vyhlášen v roce 1941 na manifestačním shromáždění v Anglii, kterého se zúčastnili delegáti z šestadvaceti zemí. Z českého, respektive československého, kalendáře, zmizel po listopadu 1989. V jiných zemích je svátek stále připomínám. Petici s požadavkem rozšíření stávajícího názvu v ČR již před lety inicioval Národní parlament dětí a mládeže.

Čeští vysokoškoláci zvedl hlas jako první

Už poněkolikáté je v Poslanecké sněmovně novela zákona o státních svátcích, která název státního svátku rozšiřuje. Opět ji předložila skupina poslanců. „V prohlášení spojeneckých studentů k 17. listopadu, které bylo přijato v rámci schůze delegátů 26 členských zemí Mezinárodní unie studentů v Londýně z roku 1941, je jasně uvedeno, že čeští vysokoškolští studenti jsou považováni za vůbec první, kteří – cituji – zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelům,“ uvedl ve sněmovně jeden z předkladatelů, poslanec Karel Rais (ANO).

FOTO: 17. listopad u Hlávkových kolejí

17. listopad u Hlávkových kolejí - U Hlávkovy koleje – foto AC17. listopad u Hlávkových kolejí - U Hlávkovy koleje 2 – foto AC

Normu ještě čeká kus legislativního kolečka, naději na schválení má. A na závěr malá rekapitulace událostí z roku 1939: krvavě potlačená manifestace ke vzniku Československa, oběti střelby dělník Václav Sedláček a student medicíny Jan Opletal, jehož pohřeb byl spontánní demonstrací proti nacismu, zatýkání vysokoškoláků, jejich převezení do koncentračního tábora Sachsenhausen, poprava devíti studentů-funkcionářů, uzavření českých vysokých škol.

Před 1 hodinou
V Tursku u Prahy hoří bývalé zemědělské haly, které nyní slouží jako sklady různých firem....
Před 2 hodinami
Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí...
Před 3 hodinami
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Dnes, 16:24
Příznivci díla Vladimíra Holana usilují o rozšíření expozice věnované tomuto básníku a překladateli ve Werichově...
Dnes, 14:32
Po adaptaci nové budovy Polikliniky Prahy 7 v ul. Františka Křížka se městská část pouští...
Dnes, 13:31
Jak jsme již informovali, na Pankráci začal avizovaný geologický průzkum, který má odhalit případné stavební...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Dnes, 08:26
Pražské městské části zvyšují kapacitu základních škol. Většina jich nové třídy otevře v září. Školy...
Včera, 18:33
S pěstováním dvouzrnky či lnu, které bylo na českém území k vidění v dřívější době...
Včera, 16:26
Budovy od architekta Karla Pragera ve Vyšehradské ulici v Praze 2 by měly být opraveny...
Reklama