18℃
Dnes je 20. květen , svátek má Zbyšek

Krvavé vraždy studentů. To byla nacistická zvěrstva v roce 1939. Jak je možné, že na ně 17. listopadu zapomínáme?

Rok co rok se 17. listopadu scházejí u Hlávkových kolejí v Praze, aby připomněli události roku 1939, kdy tekla krev, a byli vražděni studenti. Vzpomínku organizuje Hlávkova nadace, přicházejí politici. Letošek není výjimkou. Pamětníci žádají o to, aby spolu s událostmi 1989 bylo na státní svátek 17. listopadu v kalendáři pamatováno i na Jana Opletala a další studenty z roku 1939.

Reklama

Lidí, kteří nacistické hrůzy zažili na vlastní kůži, je čím dál méně. Stárnou a umírají. Prosí o legislativní maličkost, zároveň ale obrovsky důležitou symboliku. K názvu státního svátku 17. listopadu „Den boje za svobodu a demokracii“ (coby upomínky na události roku 1989) přidat „Mezinárodní den studentstva“, kterým si lidé na celém světě připomínají pražské události z konce října a průběhu listopadu 1939.

Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

Tento svátek byl vyhlášen v roce 1941 na manifestačním shromáždění v Anglii, kterého se zúčastnili delegáti z šestadvaceti zemí. Z českého, respektive československého, kalendáře, zmizel po listopadu 1989. V jiných zemích je svátek stále připomínám. Petici s požadavkem rozšíření stávajícího názvu v ČR již před lety inicioval Národní parlament dětí a mládeže.

Čeští vysokoškoláci zvedl hlas jako první

Už poněkolikáté je v Poslanecké sněmovně novela zákona o státních svátcích, která název státního svátku rozšiřuje. Opět ji předložila skupina poslanců. „V prohlášení spojeneckých studentů k 17. listopadu, které bylo přijato v rámci schůze delegátů 26 členských zemí Mezinárodní unie studentů v Londýně z roku 1941, je jasně uvedeno, že čeští vysokoškolští studenti jsou považováni za vůbec první, kteří – cituji – zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelům,“ uvedl ve sněmovně jeden z předkladatelů, poslanec Karel Rais (ANO).

FOTO: 17. listopad u Hlávkových kolejí

17. listopad u Hlávkových kolejí - U Hlávkovy koleje – foto AC17. listopad u Hlávkových kolejí - U Hlávkovy koleje 2 – foto AC

Normu ještě čeká kus legislativního kolečka, naději na schválení má. A na závěr malá rekapitulace událostí z roku 1939: krvavě potlačená manifestace ke vzniku Československa, oběti střelby dělník Václav Sedláček a student medicíny Jan Opletal, jehož pohřeb byl spontánní demonstrací proti nacismu, zatýkání vysokoškoláků, jejich převezení do koncentračního tábora Sachsenhausen, poprava devíti studentů-funkcionářů, uzavření českých vysokých škol.

Před 48 minutami
Tramvajová zastávka ve Vysočanech má nový označník. Někteří jej nazývají padající obludou podle vzhledu a...
Před 51 minutami
V Tuchoměřicích u Prahy vznikne příští rok logistické centrum pro zásilkovou a nákladní přepravu americké...
Před 1 hodinou
Koryto Botiče bylo v zastavěné části města již od 19. století postupně zregulováno až do...
Před 2 hodinami
V Akademickém parku poblíž stanice metra Ládví má být v červnu odhalen pomník českého fyzika...
Včera, 18:32
Pokud hygienici nebudou proti, v pondělí ve tři bude pro veřejnost otevřen nový plavecký bazén...
Včera, 17:10
Pražská Slavia byla v neděli jen krůček od zajištění titulu v české nejvyšší fotbalové soutěži....
Včera, 10:00
Letos by se 150 let dožil profesor Rudolf Jedlička, lékař a mecenáš, zakladatel české rentgenologie,...
18.5.2019
Zveme Vás na tradiční procházkovou návštěvu botanické zahrady v Praze - Malešicích u zahradnické školy....
18.5.2019
Nabízíme vám malý koktejl z květnového vydání humoristického časopisu SOORY, který vydává naše vydavatelství A11.
18.5.2019
Novou zastávku na své trase má historická linka 41. Od konce dubna začíná v nové...
Reklama