Krvavé vraždy studentů. To byla nacistická zvěrstva v roce 1939. Jak je možné, že na ně 17. listopadu zapomínáme?

Rok co rok se 17. listopadu scházejí u Hlávkových kolejí v Praze, aby připomněli události roku 1939, kdy tekla krev, a byli vražděni studenti. Vzpomínku organizuje Hlávkova nadace, přicházejí politici. Letošek není výjimkou. Pamětníci žádají o to, aby spolu s událostmi 1989 bylo na státní svátek 17. listopadu v kalendáři pamatováno i na Jana Opletala a další studenty z roku 1939.

Lidí, kteří nacistické hrůzy zažili na vlastní kůži, je čím dál méně. Stárnou a umírají. Prosí o legislativní maličkost, zároveň ale obrovsky důležitou symboliku. K názvu státního svátku 17. listopadu „Den boje za svobodu a demokracii“ (coby upomínky na události roku 1989) přidat „Mezinárodní den studentstva“, kterým si lidé na celém světě připomínají pražské události z konce října a průběhu listopadu 1939.

Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

Tento svátek byl vyhlášen v roce 1941 na manifestačním shromáždění v Anglii, kterého se zúčastnili delegáti z šestadvaceti zemí. Z českého, respektive československého, kalendáře, zmizel po listopadu 1989. V jiných zemích je svátek stále připomínám. Petici s požadavkem rozšíření stávajícího názvu v ČR již před lety inicioval Národní parlament dětí a mládeže.

Čeští vysokoškoláci zvedl hlas jako první

Už poněkolikáté je v Poslanecké sněmovně novela zákona o státních svátcích, která název státního svátku rozšiřuje. Opět ji předložila skupina poslanců. „V prohlášení spojeneckých studentů k 17. listopadu, které bylo přijato v rámci schůze delegátů 26 členských zemí Mezinárodní unie studentů v Londýně z roku 1941, je jasně uvedeno, že čeští vysokoškolští studenti jsou považováni za vůbec první, kteří – cituji – zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelům,“ uvedl ve sněmovně jeden z předkladatelů, poslanec Karel Rais (ANO).

FOTO: 17. listopad u Hlávkových kolejí

17. listopad u Hlávkových kolejí - U Hlávkovy koleje – foto AC17. listopad u Hlávkových kolejí - U Hlávkovy koleje 2 – foto AC

Normu ještě čeká kus legislativního kolečka, naději na schválení má. A na závěr malá rekapitulace událostí z roku 1939: krvavě potlačená manifestace ke vzniku Československa, oběti střelby dělník Václav Sedláček a student medicíny Jan Opletal, jehož pohřeb byl spontánní demonstrací proti nacismu, zatýkání vysokoškoláků, jejich převezení do koncentračního tábora Sachsenhausen, poprava devíti studentů-funkcionářů, uzavření českých vysokých škol.

Dnes, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Dnes, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
Včera, 23:06
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
koronavirus
Včera, 23:06
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
21.5.2020
Starosta Prahy 1 Petr Hejma představil záměr zpřístupnění čapadla nedaleko Karlových lázní a popsal i...
21.5.2020
V době koronakrize vytvořilo Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s žáky Gymnázia Přípotoční aktualizovanou mapu...
Reklama