11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Kurdové demonstrovali v centru Prahy a pochodovali kvůli agresi Turecka

Energie na rozdávání měla nedělní demonstrace proti turecké agresi vůči Rojavě. Zúčastnilo se jí kolem 150 lidí, z toho většina Kurdů. „Jin, jian, azad – Ženy, život, svoboda“ skandovali například. Nebo „Ede besse – Máme toho dost“. Demonstrace se uskutečnila na pražském Palackého náměstí, následoval krátký pochod na nedaleké Jungmannovo náměstí.

Co přimělo Bulhary zachránit své Židy během 2. světové? Na to vám odpoví výstava v bubenečském Skleňáku

Demonstrace s názvem „Afrín není sám“

Řečníci z řad Socialistické solidarity, Mladých zelených, iniciativy Ne rasismu nebo Anarchistické federace upozorňovali na to, že „turecká letadla a tanky bombardují města a vesnice v převážně Kurdy obývané provincii Afrín v severozápadní Sýrii, který byl doposud v syrské občanské válce oázou klidu a bezpečí nejen pro místní obyvatele, ale i statisíce uprchlíků z jiných částí Sýrie, kteří tam našli nový domov a nebyli tak nuceni utíkat do okolních zemí a do Evropy“.

Proto demonstrace nesla název Afrín není sám. Promluvil i tlumočník Karim Hussein z místní kurdské komunity, která byla jedním ze svolavatelů demonstrace. Upozornil na tíživou situaci Kurdů v Afrínu. Kurdové dodali demonstraci grády, protože skandovali hlasy rozhodnými a silnými. „Kdyby tu bylo pět tisíc Čechů, nemá to takovou sílu, jako když přišlo sto Kurdů,“ uvedl jen z účastníků.

Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny Kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům

Poselství kurdské demonstrace

„Rojava, výspa stability, demokracie a rovnosti v severní Sýrii je v ohrožení. Neútočí na něj Islámský stát, ani diktátor Asad, ale spojenec České republiky v NATO – Turecko. Hlavním cílem nevyprovokované turecké agrese je nejzápadnější z rojavských kantonů, Afrín, který je od zbytku Rojavy odříznut územím ovládaným pro-tureckými islamistickými skupinami,“ uvedli organizátoři mimo jiné v prohlášení. Agrese si vyžádala oběti na životech civilistů a přes šest tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.

FOTO: Kurdové v centru Prahy demonstrovali a pochodovali proti turecké agresi

Kurdové v centru Prahy demonstrovali a pochodovali proti turecké agresi - Demonstrace na podporu KurdůKurdové v centru Prahy demonstrovali a pochodovali proti turecké agresi - Demonstrace na podporu KurdůKurdové v centru Prahy demonstrovali a pochodovali proti turecké agresi - Demonstrace na podporu Kurdů 2 – foto ACKurdové v centru Prahy demonstrovali a pochodovali proti turecké agresi - Demonstrace na podporu KurdůKurdové v centru Prahy demonstrovali a pochodovali proti turecké agresi - Demonstrace na podporu Kurdů

Nový film o Erdoganovu Turecku promítne kino Aero

Na závěr demonstrace bylo upozorněno na film Zer tureckého režiséra s kurdskými kořeny Kazima Öze, který se do pražského kina Aero dostane především díky úsilí Jany Kunštekové-Maříkové, která se zúčastnila jeho berlínské premiéry, zajistila vysílací práva, seznámila se s režisérem, připraví české titulky a začala obesílat česká kina s žádostí o promítání.

„Film se dotýká mnoha věcí, o kterých se dnes nerado mluví. Jak je to vlastně s námi a Erdoganovým Tureckem, které je naším spojencem v NATO a zároveň koketuje s Rusy? Jak je to s osudem těžce zkoušeného kurdského národa, který byl a stále je podroben útlaku, rozdělení a genocidě?,“ uvedla Kunšteková-Maříková. V kině Aero bude film promítán 7. dubna.

Na Vltavské vznikla dobročinná zeď pro bezdomovce, nese nápis „Nahoď – berou“

 

Před 1 hodinou
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu...
Před 3 hodinami
Ponořte se do tajů přírody a poznejte, jak se rozmnožují kosatce nebo jak si rostliny...
Dnes, 09:44
Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, začnou už v pondělí 18. listopadu platit i v...
Včera, 19:01
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Včera, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Včera, 15:01
Hedvábný šátek s motivem motýlů a můr od Václava Hollara, provedený v kobaltové modři a...
Včera, 14:33
V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s...
Včera, 09:44
Radnice Prahy 15 chce vybudovat na sídlišti Košík u Doupovské ulice mateřskou školu. Magistrátní výbor...
15.11.2019
Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání několik hodin diskutovali o dopravě v hlavním městě. Vedení Prahy...
15.11.2019
Socioložka Jiřina Šiklová v létě 1989, kdy ještě nevěděla, že tak rychle přijde změna systému,...
Reklama