Lannova vila sloužila známému průmyslníku skoro 40 let. Problémy se sousedy uměl vyřešit dost radikálně

Další fotky

Novorenesanční klenot Prahy 6 – Lannova vila v Bubenči – má mnohem starší historii, než vypadá.

V původním stavení, které po válečné katastrofě v roce 1742 nechal postavit Filip Julius Khas, hospodařil od roku 1786 Josef Ignác Buček (1741 v Příboru – 1812 v Praze), rakouský osvícenský právník, národohospodář a reformátor. Roku 1766 byl jmenován profesorem politických a roku 1775 i hospodářských věd na pražské univerzitě. Od toho roku byl také cenzorem politických a zahraničních spisů. Před smrtí byl povýšen do šlechtického stavu s přídomkem „z Heraltic“.

Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

Zabýval hlavně reformami justice, trestního práva a veřejných institucí. Přeložil do němčiny slavný Beccariův spis O zločinech a trestech, zásadní kritiku trestní praxe s odmítnutím mučení a trestu smrti. V Nuslích založil usedlost a sad Bučanku, a v Bubenči upravil rozsáhlé pozemky ve struhách na sad, nazvaný podle něj „Bučkovy sady“, a držel tu také statek čp. 6, který stával v místech pozdějšího sovětského obchodního pavilónu, dnes pravoslavné modlitebny na Sibiřském náměstí.

Za Bučka měl statek pět světnic a tři komory, podruzi pekli a prodávali chléb, také mléko a maso, i když ovčín tu nadšený přírodovědec zrušil.
Buček byl vážený profesor, ale byl prý dosti samolibý a svárlivý, oblíben u sousedů příliš nebyl a když v roce 1812 (encyklopedie mylně uvádějí letopočet 1821) a pochovali ho ke svatému Klimentovi v Malých Bubnech, nejspíš si oddychli.

Krejčířova vila je znovu na prodej. Její cena klesla na polovinu

Kapitola druhá – šetrný starosta Schlöcht

V roce 1840 se Bučkova majetku ujal jeho příbuzný Jan Schlöcht (1801 v Příboru – 1887 v Bubenči), poslanec a první starosta Bubenče (1850-86). Ku konci života byl vyznamenán šlechtickým predikátem „z Heraltic“, pochován je na starém hřbitově na Skalce ve Wolkerově ulici.

Schlöcht držel dvory čp. 1 v místech Lannovy vily a č. 6, Bučkovy sady ve Struhách, tamní zahradní dům (na jeho místě je dnes čp. 45) a dvě chalupy. Dvůr čp. 1 roku 1859 prodal.

Krveprolití v době, kdy Evropa slavila mír. Hrůznou poslední bitvu z druhé světové připomíná výstava ve Slivici

V úřadě představeného setrval Schlöcht dlouhých 36 let. A nikdy nepřivedl obec do dluhů. Ta sice potřebovala dlažbu, kanalizaci, vodovod a jiné městské vymoženosti, ale starosta lpěl na šetrnosti. Ostatně byly to z nemalé části jeho peníze. Budovu radnice pokládal za zbytečný přepych a úřadoval ve svém domě č. 6, v němž také zasedal obecní výbor a sloužil pošmistr.
Takřečený hořejší statek, tedy čp. 1, pronajal nově zřízenému c.k. policejnému komisařství.

Jak jsme již řekli, hořejší statek v roce 1859 budoucí šlechtic prodal. Nový majitel Václav Štorch ze Starého Města pražského z Dlouhé ulice č. 2 vypověděl policii, rozprodal část zahrady na stavbu nových domů a držel si tu zahradníka a několik nájemníků na letním bytě.
Jedním z nich byl i Vojtěch Lanna.

Vlak Cyklohráček vyjede z Prahy do Slaného. Zastaví i v železničním muzeu

Kapitola třetí – loďař Lanna, nájemník na letním bytě

Rod Lannů patřil původně k obchodníkům se solí na řece Traun v oblasti salcburské Solné komory, kterou dopravoval do Českých Budějovic po Vltavě. Zde se také koncem 18. století usadil Vojtěchův otec Tadeáš Lahner (1772 – 1828; příjmení si zkrátil na Lanna), který v jižních Čechách vybudoval loděnici. Vojtěch (Adalbert) Lanna (1805 v Českých Budějovicích – 1866 v Praze), který stejně jako jeho otec získal titul c. k. loďmistr, převzal firmu po otcově skonu v pouhých 23 letech.
V dalších letech získal Lanna nájem všech vodních staveb mezi Českými Budějovicemi a Prahou a privatizoval všechnu dopravu soli do Prahy, až dosud garantovanou státem. Vybudoval cesty pro tažné koně podél břehů, opravil hráze a jezy a v roce 1833 získal zadání všech stavebních prací na Vltavě a Labi až k saským hranicím. Zároveň Lanna investoval i do stavby a provozu koněspřežné dráhy z Lince do Českých Budějovic.
Lannova firma získala také zakázku na stavbu řetězového mostu v Praze, teprve druhého mostu v metropoli. Stavba byla zahájena v dubnu 1840 a v listopadu 1841 byl tento most císaře Františka I. otevřen. Sloužil 57 let, poté byl nahrazen nynějším mostem Legií.

Modernizace železničního koridoru z Hostivaře do Vršovic konečně startuje. Proč ale zmizí zastávka ve Strašnicích?

Tato úspěšná stavba byla předzvěstí rozmachu stavebních aktivit firmy: stavba Masarykova nádraží, železniční stavby v úseku mezi Prahou a Podmokly, trať z Prahy do Plzně či rekonstrukce Šítkovského a Petržílkovského mlýna v Praze.

Lannovo impérium stavělo také lodě pro vlastní potřebu i na vývoz do ciziny, jeho parketárny a pily zpracovávaly dříví a doly na Kladensku dodávaly palivo vlastním železárnám (Vojtěšská huť byla založena v roce 1855 a výroba železa zde skončila až v roce 1975). Lanna také přemístil sídlo firmy z Českých Budějovic do Prahy a z firmy vytvořil akciovou společnost.
Vojtěch Lanna zemřel v lednu 1866 ve věku 61 let na srdeční komplikace.

Kapitola čtvrtá – Lanna mladší, milovník umění

Jeho syn Vojtěch rytíř Lanna (1836 v loděnici Čtyři Dvory u Českých Budějovic – 1909 v italském Meranu) koupil po dvou letech bubenečský statek a nechal na jeho místě postavit známou vilu.
Vila je postavena podle stavebních plánů Vojtěcha Ignáce Ullmanna (1822 v Praze – 1897 v Příbrami) a jeho švagr Antonín Viktora Barvitia (1823 v Praze na Malé Straně – 1901 v Praze), malby v interiéru jsou dle předloh Hanuše Makarta, Adolfa Fridricha Menzla, Leoplda Rottmana, venkovní fresky jsou malby Viktora Barvitia (1834 v Praze na Malé Straně – 1902 v Praze na Smíchově) dle kartonů Josefa Mánesa. K příslušenstvím Lannovy vily patří i zahrada.
Rodina Lannova využívala vilu zejména v letních měsících. Když Lannu rozčiloval hluk od sousedů, tak jejich nové domy skoupil a nechal strhnout.

Sem už na diskotéku nikdo nepřijde. Opuštěný Discoland zeje prázdnotou už přes 20 let

Za Lanny mladšího dosáhla rodinná firma úspěchy zejména v oblasti železničního stavitelství. Vybudovala propojení Prahy severním směrem na Drážďany. Kromě nádraží šlo zejména o stavbu unikátního karlínského (Negrelliho) viaduktu. Z vodních staveb firma postavila přístav v Podolí a vypracovala komplexní návrh na splavnění středního a dolního toku Vltavy a Labe až k Ústí nad Labem, do kterého patřila stavba zdymadla u Libčic, v Troji, atd atd.

Po smrti velkého mecenáše umění firmu převzal Vojtěch František Josef Lanna (1867 v Praze – 1922 v bavorském Mnichově). Ten v roce 1913 prodal vilu bubenečskému starostovi (1912-14) a staviteli Aloisu Potůčkovi (1854 v Přelouči – 1914 v Bubenči).
V Lannově vile se po stavitelově smrti vystřídalo několik soukromých majitelů. Roku 1948 přešla do vlastnictví československého státu a od roku 1957 je ve správě Akademie věd České republiky. Po řadě rekonstrukčních a restaurátorských zásazích nyní slouží jako její reprezentační konferenční a ubytovací zařízení pro domácí, mezinárodní pracovní a slavnostní setkání.

FOTO: Lannova vila

Lannova vila - 1 Pelleova – Lannova vilaLannova vila - 2 čp. 1 Lannova vLannova vila - 4 udu.ff.cuni.czLannova vila - 5 kudyunzLannova vila - 6a lanna st. i60
Další fotky
Lannova vila - 6b lanna avčrLannova vila - 7 ullmannLannova vila - 7b viktor pinterestLannova vila - 8 Potůček AloisLannova vila - 9a goo (2)Lannova vila - 9b goooLannova vila - avčrLannova vila - 0 mapy
Dnes, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 16:45
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
Včera, 16:45
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 16:45
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
Včera, 15:08
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
Včera, 10:36
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
Včera, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
27.5.2020
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
27.5.2020
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Reklama