Legendární pražská čtvrť Ořechovka hostí majestátní vily. Je mezi nimi i jedna, která působí děsivě

Další fotky

Loni v listopadu vyhlásila radnice Prahy 6 anonymní architektonickou soutěž o novou podobu Macharova náměstí, centra vilové kolonie na Ořechovce. Šlo přitom o tom respektování stávající urbanistické koncepce, vyřešit tenisový areál včetně zázemí, doplnění náměstí o prvky drobné architektury a uměleckých děl, řešení mobiliáře a zeleně.

Území není nijak malé (2,4 hektaru) a je vymezeno ulicemi Na Ořechovce, Západní a Východní, přičemž zejména v Západní ulici je několik pozoruhodných vil, především vlastní vila Jaroslava Vondráka, architekta a urbanisty Jaroslava Vondráka (1881–1937).

Na poctu Václava Havla za 850 tisíc se dá i sednout. Praha 6 má červenou lavičku

Vila stavitele Vondráka působí majestátně i trochu děsivě

Vobdrák vystudoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jana Kotěry. Ve své tvorbě vystřídal a kombinoval řadu stylových poloh, což můžeme vidět v Bubenči, Dejvicích a především Střešovicích. Stavěl ve stylu neoklasicistním, secesním, po válce byl ovlivněn tzv. národním slohem, do jehož širokého záběru se dostalo české art deco, dekorativismus a především rondokubismus (přičemž všechny tyto pojmy se z větší části překrývají), tvořil i v duchu moderny a koncem 20. let se zařadil mezi konvenční funkcionalisty.

Vzorem Ořechovky byla anglická zahradní města

Domy ve vilové kolonii Ořechovka mají tvarosloví vycházející ze vzorů tzv. anglických cottages – zahradních měst s jejich trojúhelníkovitými štíty, úzkými obdélnými okny, vysokými komíny a hrázděným zdivem. Druhou, možná ještě důležitější inspirací byla holandská cihelná architektura, se kterou seznámil české prostředí architekt Jan Kotěra.

Praha 6 postavila lavičku na počest Václava Havla: Je příznačně rudá

Projekt kolonie podle plánů Vondráka a Jana Šenkýře (1885 – 1948) byl realizován v letech 1921 – 1924. Centrálním objektem náměstí je Vondrákova Ústřední budova s obchody a kinem. V Západní ulici obklopují Vondrákův dům vila medailéra Otakara Španiela od architekta Ladislava Machoně, a vlastní vila architekta Aloise Dryáka (1872 v Olšanech u Slaného – 1932 v Praze). Tyto stavby vznikly v roce 1924. V horní části střešovického náměstí nachází se pak pomník padlým v 1. světové válce, který v roce 1928 vytvořil Josef Franěk ve spolupráci s nedaleko bydlícím sochařem Bohumilem Kafkou a architektem Dryákem.

Na ceny a odměny za projekty bylo určeno 360 tisíc

Ale vraťme se k projektu revitalizace Macharova náměstí. Porota obdržela devět návrhů, jako nejlepší vyhodnotila 180 tisíci návrh architektů Jana Trávníčka a Jakuba Sládka a Jakuba Trávníčka.
Druhou cenu a 120 tisíc získal návrh společnosti monom works (Michal Bernart, Igor Hobza, Jakub Vašek, Lucie Nippertová) a třetí cenu a 60 tisíc dostal projekt architektek Šárky a Jitky Ullwerových a architektů Adama Vilímka a Martina Březiny.

Porota i radní ocenili kompozici veřejného prostranství, navazujícího na centrální objekt Ořechovky. Podle místostarosty šestky Martina Polácha by se tu mohly kromě sportovních akcí pořádat příležitostné trhy, koncerty nebo by se tu dalo umístit kluziště. Za největší přínos návrhu ovšem považuje způsob, jakým se autoři vypořádali s umístěním zázemí pro sportoviště: „Využili výškového rozdílu terénu a prostě ho schovali pod zem. Kavárna a šatny jsou vhodně po ruce k pobytové ploše, přitom nepřekáží a uvolňují prostor náměstí. A v horní části parku zbývá dostatek zeleně.“
Teď zbývá jen změnit územní plány a začít konat.

FOTO: Macharovo náměstí – centrum Ořechovky

Macharovo náměstí – centrum Ořechovky - 1 Ořechovka-ústřední-budovaMacharovo náměstí – centrum Ořechovky - 2 Vondrákův dům 2Macharovo náměstí – centrum Ořechovky - 3 Jaroslav VondrákMacharovo náměstí – centrum Ořechovky - 4 orechovka-pomník padlýchMacharovo náměstí – centrum Ořechovky - 5A mach5.1 cena
Další fotky
Macharovo náměstí – centrum Ořechovky - 5Bmach5+Macharovo náměstí – centrum Ořechovky - 6A mach9.2 cenaMacharovo náměstí – centrum Ořechovky - 6B mach9+Macharovo náměstí – centrum Ořechovky - 7 mach2.3 cenaMacharovo náměstí – centrum Ořechovky - 0 staletá praha
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Včera, 07:48
Koronavirus sice postavil téměř všechno na hlavu, ale ne všude se zastavily práce. A tak...
2.6.2020
Průřez tvorbou Jaroslava Gutha z posledních let bude v Písecké bráně k vidění do 7....
2.6.2020
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
JIŘÍ POSPÍŠIL
2.6.2020
Místo, které by připomínalo a zároveň umožňovalo seznámit se zvěrstvy totalitních režimů v Praze doposud chybí....
2.6.2020
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Reklama