Lesní mateřské školy dětem velmi prospívají. V Praze však vyjdou na bezmála 10 tisíc měsíčně

Další fotky

Legislativní vzdělávání v lesních mateřských školách přineslo své ovoce. Do rejstříku ministerstva školství loni vstoupily na tři desítky těchto zařízení pro děti. Vzdělávají 661 dětí a dalších 88 jich mají zapsáno v režimu individuálního předškolního vzdělávání.

Lesní mateřské školy jsou v kurzu

V následujících dvou letech plánuje vstup do rejstříku dalších 19 mateřských škol. Vyplývá to z tiskových materiálů Asociace lesních mateřských škol, která opět chystá kurzy jak pro novice zakládající lesní školky, tak pro zkušené bardy. Na letošek chystá asociace kurzy, které pomohou v pedagogické práci v lesních mateřských školách. Vedle těch celoročních, podpořených Evropským sociálním fondem, se jedná i o kurzy jednorázové. Do České republiky jsou zváni i zahraniční hosté . „Je pro nás důležité podpořit jak nové kolegy zakládající lesní školky, tak zkušené bardy. Ceníme si každého, kdo na sobě chce pracovat, ať je to pedagog, koordinátor nebo rodič,“ uvedla předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová.

FOTO: Lesní školka

Lesní školka - Lesní školka Měšice 4 v lesoparku – foto ACLesní školka - Loňský kurs Johana Ahlboma a Godiho Kellera – foto archiv Asociace lesních mateřských školLesní školka - Lesní školka Měšice 3 v lesoparku – foto ACLesní školka - Johan Ahlbom – foto archiv Asociace lesních mateřských školLesní školka - Lesní školka Měšice 2 v lesoparku – foto AC
Další fotky
Lesní školka - lesopark Malá bažantnice (11)Lesní školka -

Intuitivní pedagogika a naturterapie

Kupříkladu v únoru povede seminář „Naturterapie jako léčebná metoda a sebeposílení“ Vera Oostinga, odbornice na vliv, který má příroda na člověka. Se skandinávským pedagogem Johanem Ahlbomem, jedním ze zakladatelů a průkopníků intuitivní pedagogiky, se pedagogická i rodičovská veřejnost bude mít možnost setkat na květnovém semináři „Svoboda a autorita“. Spolu s ním zavítá do ČR i další skandinávský odborník Godi Keller. Podrobnější informace o seminářích budou na webu Asociace lesních mateřských škol, kde je možné se na ně i přihlásit.

Přeplněné školky čeká lítý boj. Od roku 2020 musí přijmout i batolata

Průměrné školné se v krajích velmi liší

Celkově se ve 110 lesních mateřských školách a lesních klubech, které jsou členy asociace, pravidelně vzdělává 2477 dětí. Kvalifikovaný odhad celkového počtu dětí předškolního věku, které se v lesních klubech a školách vzdělávají, je kolem čtyř a půl tisíce. Ve vzdálenosti do 30 kilometrů od Prahy je celkem 44 lesních mateřských škol, z toho v Praze sedmnáct.

Známe 6 nejdražších školek v Praze. Většina lidí na ně nemá

Průměrné školné v lesních mateřských školách je, podle údajů asociace, 4700 korun za měsíc, nejnižší je ve Zlínském kraji (2250 korun), nejvyšší v Praze (9990 korun). U lesních klubů je průměr příspěvku 5200 korun, z toho nejnižší v Pardubickém kraji (2500 Kč) a nejvyšší v Praze (9480 Kč).

Podaří se zachránit lesopark v Měšicích? Oázu klidu tu narušují těžké těžební stroje

Nižší je tam, kde přispívá stát

„Nižší cenu za docházku si můžou lesní mateřské školy dovolit díky možnosti získávat příspěvek na provoz od státu. Částečně jej však používají na vyšší administrativní výdaje spojené s chodem rejstříkového zařízení. Výše příspěvku je navíc proměnlivá a není dopředu známá, nelze na něj tedy zcela spoléhat a je třeba zachovat školné placené rodiči,“ uvedla členka týmů asociace Magda Kvítková.

Při uvažování nad financemi je podle jejích slov zásadní uvědomit si, že lesní mateřské školy i kluby zaměstnávají dva průvodce na 15 dětí, přičemž v klasických mateřských školách je to jeden pedagog na 26 dětí.

FOTO: Lesní školka

Lesní školka - Lesní školka Měšice 4 v lesoparku – foto ACLesní školka - Loňský kurs Johana Ahlboma a Godiho Kellera – foto archiv Asociace lesních mateřských školLesní školka - Lesní školka Měšice 3 v lesoparku – foto ACLesní školka - Johan Ahlbom – foto archiv Asociace lesních mateřských školLesní školka - Lesní školka Měšice 2 v lesoparku – foto AC
Další fotky
Lesní školka - lesopark Malá bažantnice (11)Lesní školka -
Dnes, 10:33
Na návrh radnice Prahy 9 souhlasila Místopisná komise Rady hl. m. Prahy, aby jedna z...
Dnes, 09:04
Příští řádnou schůzi Sněmovny, která začne v úterý 25. května, budou moci zájemci sledovat z...
Dnes, 06:55
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:55
To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže městské části při plánování dalších kroků pro...
Dnes, 06:30
Praha 7 chce odstranit mohutnou betonovou zeď, která odděluje pozemek velvyslanectví Ruské federace od Stromovky....
Včera, 08:20
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Včera, 07:50
Největší pražskou malbu nese na své stěně budova holešovické Tesly. Obří mural vyobrazující portrét neznámé...
Sochy Vojtěcha Míči na Zbraslavském náměstí.
Včera, 06:55
Jiří David, Vojtěch Míča, Pavel Hošek. Sochy těchto umělců jsou od 8. dubna vystaveny ve...
8.5.2021
Neofunkcionalistická budova, která Praze přinesla veliký věhlas, slaví čtyřicáté narozeniny. I díky ní se Praha...
7.5.2021
Ve středu večer si policisté z oddělení hlídkové služby z Prahy I. povšimli ve Veleslavínské...
7.5.2021
Když mě do nemocnice na Bulovce s hlasitým houkáním odvážela sanitka, dost jsem se bála....
Reklama