Letná vydává svědectví o padesátých letech

Další fotky

Za posledních 70 let prošly Letenskými sady miliony lidí. Často byly sem, do sousedství Kramářovy vily a místa bývalého Stalinova pomníku, doslova upřeny oči celé země. Přesto se všem před očima jedna etapa z novodobé historie tohoto místa úplně ztratila. Existenci pracovního lágru příslušníků Pomocných technických praporů, kteří se právě před 70 lety podíleli na stavbě Stalinova pomníku, teď znovu objevuje tým pražských archeologů. 

FOTO: Letná vydává svědectví o padesátých letech

Letná vydává svědectví o padesátých letech - Letn†1Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8783Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8769Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8774Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8775
Další fotky
Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8763Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8757Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8739Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8752Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8790Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8788Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8779Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8751Letná vydává svědectví o padesátých letech - DSCF8737

Na zbytky tábora, o jehož existenci nikdo neměl tušení,  se narazilo náhodou při záchranném archeologickém průzkumu na místě, kde bude v budoucnu parkové jezírko. Archeologové zatím objevili pozůstatky tří budov lágru, v němž žilo asi 120 lidí. 

„O Stalinově pomníku se vždy psalo v politických, symbolických či uměleckých souvislostech, ale ne o lidech, kteří ho stavěli. Existence tohoto tábora tak časem zmizela z povědomí. Také proto, že jej režim po skončení stavby důkladně zlikvidoval. A kde nejsou otázky, nejsou ani odpovědi,“ vysvětlil pro Náš REGION Jan Hasil z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze, proč se na existenci lágru v centru Prahy úplně zapomnělo. Za pouhých 70 let.

Tábor byl součástí obrovského staveniště pomníku Josifa Vissarionoviče Stalina. Výraz „pomník“ ovšem v tomto případě úplně nevystihuje, o co tehdy šlo. Žulové monstrum bylo největším skupinovým sousoším v Evropě, s výškou 15,5 metru, šířkou 12 metrů a délkou plných 22 metrů. Při jeho budování bylo spotřebováno 17 tisíc tun materiálu. Stavební práce začaly už v roce 1949, pomník pak byl odhalen v roce 1955 a stál na Letné do roku 1962. Mohutná podsklepená terasa po něm zbyla dodnes, místo Stalinovy sochy dnes zabírá – jako memento dočasnosti – pohyblivý Metronom. 

Medvědárium na Letné ukrývá stovky plyšových medvídků z celého světa. Nejstarším je přes 100 let

Na stavbě se tehdy podílely tisíce dělníků, mezi nimi i příslušníci Pomocných technických praporů, tedy vojenských jednotek složených z lidí, kterým režim nedůvěřoval – v podstatě šlo o jakési trestné prapory (viz box). Že měli přímo na stavbě zřízen tábor, se ale dosud netušilo. 

„Zjistili jsme už, že se začal projektovat v roce 1949, víme jistě, že v roce 1952 už stál, a že zmizel v rámci nové parkové úpravy, která se dělala před odhalením pomníku, tedy v roce 1954,“ dodává Jan Hasil. 

Pro archeology, kteří jsou zvyklý zkoumat spíše pozůstatky života před mnoha sty lety, je nejzajímavější nález zbytků staveb a inženýrských sítí. Z nich archeologové dokáží vyčíst, jak se režim snažil vše důkladně zlikvidovat. Buldozery tehdy lágrové budovy srovnaly až do úplných základů, což nebyla náhoda. Podle archeologů platí, že pokud takový tábor likvidoval režim, který jej postavil, dal si záležet, aby po něm zbylo co nejmíň stop. Více se zachovalo z vodovodních a odpadních trubek, které byly umístěny o něco hlouběji než základy domů. 

„Zajímavým nálezem jsou také vzorky žuly, která není místní a je totožná s žulou použitou na pomníku. Největší radost máme ale z věcí každodenní potřeby či pracovních nástrojů, které nám napoví o způsobu pracovního či osobního života těch, kteří zde byli zavření,“ dodává archeolog Hasil. 

Mezi takové „poklady“ patří například nalezené zbytky lopaty, nádobí či lahve s dosud zachovalými uzávěry. Bonus pro archeology jsou pak pro některé úplně neporušené nálezy, které přežily řádění buldozeru, například hrníček, lahve či kameninový džbán. 

Včera, 16:12
Národní knihovna se stala v noci na dnešek terčem kybernetického útoku. Po zjištění útoku knihovna...
Včera, 15:55
Město u Prahy, které bylo třikrát po sobě vyhodnoceno jako nejlepší místo pro život z...
Včera, 15:02
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:02
Policie se zabývá případem, kdy muž ukradl zboží z boxů výdejního místa v Roztokách u...
Včera, 14:45
Policie v minulém týdnu zadržela nebezpečného recidivistu, který od začátku letošního roku páchal v Praze...
Včera, 14:18
Radnice Prahy 1 vyzvala magistrát, aby vyhláškou zakázal prodej alkoholu ve večerkách po 22:00. Do...
Včera, 12:46
Za první čtvrtletí letošního roku se v pražských hromadných ubytovacích zařízeních v meziročním srovnání snížilo...
Včera, 11:52
Klidná pracovní neděle se policii rázem změnila v nebezpečnou akci. Zdrogovaný motorkář kličkoval ulicemi Prahy...
Včera, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
17.5.2021
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
17.5.2021
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Reklama