Lidé na Petřinách si už brzy nenakoupí. Billu možná nahradí dvanáctipatrový dům

Lidem z Petřin reálně hrozí, že přijdou o možnost pohodlně si nakoupit. Obchodní dům z konce 70. let 20. Století, v němž teď sídlí jediný větší supermarket Billa, by totiž měl jít k zemi. Místo něho má vyrůst novostavba.

Realita je taková, že na Petřinách je Billa v podstatě jediným supermarketem. V okolí je ještě výrazně menší samoobsluha Norma a řada menších obchůdků se základní nabídkou. Navíc, jak tomu je i všude jinde v Praze, malé večerky se objevují a zase mizí, což přece jen u velkého řetězce s potravinami nehrozí.

Na nákup až na Vypich

Lidé tak, pokud o svoji Billu přijdou, budou muset až do Kauflandu na Vypich, což pro lidi bez auta či seniory může být problém. Nakoupit si přitom na Petřinách nepotřebují jen místní, několik tisíc studentů z blízkých kolejí. Připomíná to situaci v Dejvicích, ani tam dosud není žádný větší supermarket.

Chybějící obchod ale není zdaleka to jediné, co obyvatele Petřin děsí. Vadí jim i vše, co s takovou výstavbou souvisí – nedostatek parkovacích ploch, hustší doprava, nárůst obyvatel v souvislosti s místy ve školách a školkách.

Metro Petřiny

Metro na Petřinách, tunely na Bateriích. Lidem vadí podzemní stavby

Parkování na Petřinách je problematické už nyní, zejména po otevření stanice metra Petřiny, kdy velká část mimopražských nechá auto v okolních ulicích i přes hrozbu pokuty za stání na modrých zónách a dál pokračuje hromadnou dopravou. Pokud zde přibude bezmála 150 bytů a na každý připadne jedno parkovací místo, ale až dvě auta v rodině, jde o desítky aut, která bude potřebovat někde zaparkovat.

Místa ve školách a školkách

Jako problematické vidí místní i napojení z ulice Bubeníčkova, kde by měl být vjezd do garáže. Je to přímo naproti školce, takže se mluví o tom, zda je místo zvoleno vhodně s ohledem jednak na bezpečnost a jednak na zplodiny z aut.

Škol a školek, respektive míst v nich se týkají i další obavy lidí z Petřin. Na Petřinách jsou dokonce dvě základní školy, na jedné z nich byl loni obrovský přetlak dětí, které se zapisovaly do první třídy. A školky jsou zde poměrně oblíbené a často úplně plné.

Dům má mít až dvanáct pater

A nakonec – lidem se ani nelíbí, co by mělo na Petřinách vyrůst. Jde o objekt se 145 bytovými jednotkami, parkoviště má mít kapacitu 168 míst ve dvou patrech. „Navrhovaný objekt tvoří hmotu ve tvaru „L“ s výškovými dominantami o 12 a 10 NP ve svých nárožích. Část objektu mezi dominantami má 5 NP + ustupující 6. NP. V parteru, tj. v 1. NP je hmota rozšířena, obsahuje komerční prostory a svým objemem vymezuje prostor nádvoří o rozměrech 30,6m x 48,7m,“ stojí v listopadovém zápisu z jednání radniční komise územního rozvoje.

Magazín Vše 6 oslovil s dotazy a žádostí o vizualizaci plánované stavby i majitele objektu. Tu, ani odpovědi na otázky však do vydání neobdržel. Proti záměru však nejspíš nic nemá šestková radnice. Její komise územního rozvoje totiž na svém listopadovém zasedání schválila (pozn. red. jedenáct členů bylo pro, jeden se zdržel) usnesení, že souhlasí s navrženým urbanistickým konceptem pro další dopracování s doporučeními, že v rámci záměru bude realizován kvalitní veřejný prostor, atraktivní parter, rozšířen objem stávajících obchodních ploch a bude zajištěna prostupnost s ulicí Bubeníčkovou.

Objekt na Petřinách neprobudil vášně místních poprvé. Předloni totiž zjistili, že zde má vzniknout ubytovna pro turisty. Vlastník budovy totiž pronajal čtvrté patro nájemci, který zde bez jakéhokoliv povolení začal budovat hostel. Samotný vlastník budovy údajně tehdy o plánu svého nájemce neměl žádné informace.

Co na to místní…

  • To by mě zajímalo, kde tady všichni budeme nakupovat! Obyvatel stále přibývá. A oni zruší jediný větší obchod?!? Nepochopím!!!
  • Tak to je mi velice lito. Já vím, že dnes už jsou tam jen Vietnamci a dole teda dost důležitá Billa, ale kdysi to byl na svou dobu krásnej obchoďáček v kterém jsem se v r. 77 vyučila a pracovala. Škoda ho. Ale chápu, život jde dal.
  • Takže po dobu stavby bude jen Norma a malá prodejna v Brunclíkový (má sice základní potraviny, ale je to maličký)..to bude mazec…Vietnamci nahoře suplují skoro vše co tu zoufale chybí,i když kvalita nic moc…Ještě že bude na Bořislavce Lidl…Je to relativně kousek…
  • Téměř 150 bytů, až 12 pater – to je nehoráznost. Miliardář Vítek má v komisi zastání. Sice tam budou parkovací místa, ale dneska připadají dvě auta na byt. Teď nám tady něco zveleběj – předpokládám ten plac naproti, aby nám ucpali ústa.

Zdroj: facebookový profil Parta Petřiny

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 12:11
Vršovické divadlo MANA chystá Podzimní sonátu, severské drama o rodinných vztazích od slovutného spisovatele a...
Dnes, 09:33
V sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou se v hotelu Olympik Congress...
Dnes, 07:34
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy rozšířila svůj vozový park o dvojici nových speciálů.
Včera, 13:14
Na tzv. nostalgické lince v Praze budou jezdit historické tramvaje T2. Veřejnost se jimi bude...
Včera, 13:01
Smíchovskou náplavku ovládnou v sobotu mezi 10. a 18. hodinou vepřové hody, vtipně zvané vepřobraní.
Včera, 11:01
V pražském průchodu sídla YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1), kde už se představil nejeden...
Včera, 07:58
„Jeho citlivý smysl pro úměrnost, jasnou koncepci a logickou, účelností vázanou komposici, staví jej v...
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
Jména nových ulic schvalovala Rada hl. m. Prahy koncem roku. Tři vznikly i ve Vysočanech....
20.2.2020
V pondělí 24. února začne Technická správa komunikací s opravami vozovky v ulici Poděbradská v...
Reklama