Lidé z Prahy 10 se dočkali nového mostku přes potok Botič. Víte, jak říčka získala své jméno?

Další fotky

Díky lávce se lépe propojí lokality kolem ulic Ukrajinská a Přípotoční a maminky s kočárky ani cyklisté tak nebudou muset obcházet potok až na most na frekventované Vršovické ulici.

„Lokalita kolem Botiče má velký rekreační potenciál, který se postupně snažíme naplňovat. Lávka, která vyrostla zhruba na úrovni zadní části budovy gymnázia Přípotoční, by mohla tento potenciál významným způsobem zhodnotit a posílit. Tento krok vnímáme jako jeden z mnoha v procesu zapojení potoka Botiče do městského života,“ říká radní pro dopravu Martin Hejl.

 

FOTO: Slavnostní otevření nového mostku přes Botič

Slavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 5Slavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 6Slavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 2 – Slavnostní otevřeníSlavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 4 – Slavnostní přestřižení páskySlavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 3 – Slavnostní přestřižení pásky
Další fotky
Slavnostní otevření nového mostku přes Botič - Botič z lávky: Na lávceSlavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 5

Lávku zaplatí hlavní město

Mostek bude sloužit také jakou součást větší cyklistické trasy v oblasti – počítá totiž s propojením komunikace směrem na nájezd na budoucí Drážní promenádu. Vznikne tak propojení Nuslí nejen s Vršovicemi, ale výhledově také s Hostivaří.

Radní Hejl o výstavbu lávky usiloval několik let, letos se konečně podařilo ji realizovat. A přestože na ni měla městská část vyčleněny peníze ve svém rozpočtu, nakonec ji platit nemusela.

Hlávkův most není v dobrém stavu. Uzavření by způsobilo dopravní katastrofu. Znáte jeho historii?

„Podařilo se nám vyjednat s hlavním městem, že lávku zaplatí ze svého rozpočtu. Pro městskou část je to tak o to lepší zpráva: mostek máme, ale ušetřili jsme peníze na další projekty,“ říká Martin Hejl.

Připomíná, že zájem o lokalitu potvrdili obyvatelé v letošním ročníku hlasování projektu Moje Stopa, ve kterém uspěl návrh na vytvoření promenády podél Botiče. Městská část tak v budoucnu podpoří také úpravu okolí, se kterou počítá vítězný projekt.

 

Hlávkův most nestačí. Jak bude vypadat nová lávka propojující Holešovice s Karlínem?

„Sloužit má pro pěší a cyklisty, kteří díky němu mohou projíždět klidnou částí Vršovic mimo hlavní dopravní prostor. Slouží jako propojka na další cyklistické stezky v Praze 10, na plánovanou Drážní promenádu, kterou městská část plánuje vytvořit na opouštěné železniční trati vrámci optimalizace traťového úseku Hostivař-Hlavní nádraží,“ uvedla pro Náš REGION radní Prahy 10 Ivana Cabrnochová, která Drážní promenádu iniciovala.

Mostek slouží i jako propojka na cyklostezku, která vede přes Slatiny do Záběhlic, podél Hamerského rybníka do Trojmezí a dále ven z Prahy. „V Záběhlicích byl někdy v roce 2014 vybudován pod jižní spojkou nový mostek také pro pěší a cyklisty,“ připomněla Cabrnochová.

Most B 038 čeká na důstojné jméno

Nový mostek byl slavnostně otevřen pro veřejnost za přítomnosti právě radních Cabrnochové a Hejla. Zástupcem Technické správy komunikací byl Jiří Sládek, dále se zúčastnili zástupce investora, úředníci odboru životního prostředí, dopravy a rozvoje městské části, kteří pracovali na projektové přípravě.

„V průběhu přípravy mostek nesl pracovní název Ponte Boticelli, v současné době je evidován pod názvem B 038. Praha 10 jej chystá ve spolupráci se svými obyvateli v průběhu letošního roku pojmenovat,“ prozradila Cabrnochová.

Samostná stavba mostku trvala necelé tři měsíce. První myšlenka na jeho vybudování padla v roce 2011, následující rok začala Cabrnochová chystat projektovou dokumentaci, Praha 10 vše připravila projekčně až po stavební povolení, tuto vázi i zaplatila. Cabrnochová následně domluvila, že realizaci provede hlavní město prostřednictvím Technické správy komunikací, které vysoutěžilo zhotovitele a nyní má mostek ve své správě. Hlavní město je také investorem

Nenaruší most ráz okolí?

Co se vzhledu týče, lávka se snaží nenásilně vplynout do prostředí a v rámci možností daných svým rozponem usiluje o subtilitu. Je jednoduchá a pracuje s kontrastem abstraktní betonové desky lávky a jemného rastru ocelového zábradlí.
Lokalita se nachází jižně od frekventované Vršovické ulice. Potok je v těchto místech po obou stranách lemován pásy zeleně s řadou vzrostlých stromů a jeho břehy jsou v této části obrostlé přirozeným travnatým porostem.

Ulice K Botiči, která kopíruje levý břeh potoka, má díky omezenému dopravnímu zatížení IAD klidný a příjemný charakter. V oblasti na levém břehu převažuje bydlení doplněné o nejrůznější občanskou vybavenost. Na pravém břehu je méně kompaktní zástavba – zeleň a školní areál. Po obou stranách potoka jsou vedeny pěší a cyklistické trasy.

Kdy se otevře lávka mezi Černošicemi a Lipenci? Známe odpověď

Název Botič je starý už skoro tisíciletí

Botič je říčka v povodí dolní Vltavy, jde o jeden z nejdelších pražských potoků. Délka jeho toku činí 34,5 km (z toho 21 km v Praze, 1,2 km v potrubí), plocha jeho povodí je 136 km čtverečních.

Název Botič je doložen již od 12. století a nejčastěji je vysvětlován souvislostí s botěním či botněním, tj. nabýváním objemu, tedy rozvodňováním. Podle jiné hypotézy přešel na potok název jednoho z mlýnů pod Vyšehradem.

FOTO: Botič

Botič - Botič – židlový přechodBotič - Ústí Botiče_(01)Botič - Tunel_Botiče_v_ZáběhlicíchBotič - Tunel_Botiče_pod_odstavným_nádražím_(01)Botič - Botič-Milíčov_NP,_Prague_Křeslice
Další fotky
Botič - Botič_u_ZM-2Botič - Botič z lávky: Na lávceBotič - Botič:  ústí potůčku od ŠvehlovyBotič - Botič: U břehuBotič - Botič revitalizace u Kozinova náměstíBotič - Botič od mostu u Práčí po prouduBotič - Botič od Křesomyslovy k BělehradskéBotič - Botič jez v ulici U SeřadištěBotič - BoticBotič - Mostek přes Botič 6Botič - Mostek přes Botič 5Botič - Mostek přes Botič 2 – Slavnostní otevřeníBotič - Mostek přes Botič 1 – Slavnostní otevření

Již od středověku (kdy se Nuselské údolí a dnešní Vršovice nazývaly Údolí Viničné) se rovněž nazýval Vinným potokem; tento název se dosud dochoval v názvu ulice Nad Vinným potokem. Za husitských válek se potoku někdy říkalo Cebron, později také Potanka, Podanka, v 18. století Zasav.

Botič pramení severně od Křížkového Újezdce v lese Okrouhlíku na území Čenětic. Po melioraci v 50. letech byl pramen posunut níže pod les na místo zvané Ovčáry. Horní tok až do vzdálenosti 17,447 km od ústí je ve správě Povodní Vltavy.

Na území Prahy vtéká potok v přírodním parku Botič – Milíčov. Zhruba od Ostrčilova náměstí teče jako kanalizovaný zakrytý tok a ústí zprava do Vltavy v Praze na Výtoni pod železničním mostem. Dolní tok je ve správě pražského magistrátu, respektive Lesů hl. m. Prahy.

FOTO: Slavnostní otevření nového mostku přes Botič

Slavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 5Slavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 6Slavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 2 – Slavnostní otevřeníSlavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 4 – Slavnostní přestřižení páskySlavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 3 – Slavnostní přestřižení pásky
Další fotky
Slavnostní otevření nového mostku přes Botič - Botič z lávky: Na lávceSlavnostní otevření nového mostku přes Botič - Mostek přes Botič 5

Autoři: Fefík, Andrea Cerqueirová

Dnes, 18:35
Zastupitelstvo Prahy 4 podpořilo na svém zářijovém zasedání návrh na propůjčení Řádu Bílého lva (in...
Dnes, 16:40
Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno....
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Punkeři a rockeři se druhý víkend v září sešli v Branických ledárnách na oslavě 35....
Dnes, 07:55
Je tomu tři sta padesát let, co umřel jeden z nejlepších a nejvýznamnějších malířů a...
Včera, 18:20
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Včera, 17:40
Koronavirová pandemie mění plány Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. To v Tereziánském sále...
Včera, 16:20
Pátá městská část ví, s jakým druhem kriminality se nejčastěji potýkala v loňském roce. Informace vyplývají ze...
Včera, 14:20
Více jak dvacet let byla přístupna pouze během dnů otevřených dveří. Celoročně je otevřena až...
Včera, 13:40
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Včera, 13:00
Na svátek svatého Václava, 28. září, se bude slavit také 90. výročí vršovického kostela svatého...
Reklama