Lockdown na pětce. Hřiště zatím otevřena, na Andělu více policistů

Stejně jako zbytek Česka i obyvatelé Prahy 5 trpí dalším lockdownem. Omezení volného pohybu platí do 21. března, nouzový stav byl kvůli neustupující pandemii koronaviru vyhlášen do 28. března. A protože součástí omezení pohybu je zákaz opustit území okresu, kde má člověk trvalé bydliště, jsou Pražané v lehké výhodě oproti zbytku republiky. Praha je totiž jeden okres.

Vláda dále vyzvala obce, tedy i městské části v Praze, aby uzavřely dětská hřiště, a bránily tak shlukování lidí. Pirátský primátor Zdeněk Hřib reagoval tím, že když jsou zavřené školy a školky, jsou venkovní hřiště jediným místem, kde mohou mít děti pohyb na čerstvém vzduchu, a uzavření nechal na jednotlivých městských částech.

Radní Prahy 5 se rozhodli na rozdíl od jiných „Prah“ na základě doporučení radního hlavního města pro oblast školství Víta Šimrala dětská hřiště neuzavřít. Naopak třeba sousední Praha 6 či Praha 7 k uzavření přistoupily, pravdou však je, že část lidí nařízení nedodržuje a na hřištích lidé pobývají i přes uzavírku.

Neznamená to však, že dětské hrací plochy fungují v Praze 5 bez omezení. „Hřiště jsou 1-2krát týdně dezinfikovány horkou párou. Hřiště jsou označena informačními letáky s apelem na dodržování hygienických pravidel, monitorují je zástupci správcovské společnosti CENTRA a strážníci městské policie. Otevření hřišť je podmíněno dodržováním pravidel a v případě jejich porušování budou hřiště uzavřena,“ upozorňuje na tuto možnost Stanislav Brunclík z radnice páté městské části.

Rok od uzavření škol. Iniciativa vystavila obrázky zoufalých žáků a studentů

Na Andělu je víc narkomanů

Podotýká, že radnice je v úzkém kontaktu s městskou i státní policí, a to i v dobách necovidových. „Nemáme zprávy, že by docházelo k porušování protiepidemických opatření. Individuální pochybení řeší zesílené hlídky strážníků,“ doplňuje Brunclík.

Ten také vylučuje, že by, jak zmiňovala média, došlo k přesunu narkomanů či lidí bez domova z oblasti hlavního nádraží do lokality Anděl. Připouští nicméně, že se na Andělu vyskytuje více narkomanů od loňského listopadu, dává to však do souvislosti s uzavřením stanice metra Na Knížecí a zároveň s přesunutím přepravního uzlu autobusů do nástupních stanic blíže Andělu. „Tato skutečnost zásadním způsobem ovlivnila cirkulaci cestujících a koncentraci osob na Andělu, včetně zvýšeného výskytu osob užívajících návykové látky. V reakci na výše popsanou situaci zvýšila policie i městská policie v oblasti Anděla svoji činnost, zejména v odpoledních a večerních hodinách. Městská policie má přímo na Andělu zřízenu stálou hlídku a stejně tak i Policie ČR,“ vysvětluje za radnici Stanislav Brunclík.

Dětská hřiště v Karlových Varech zůstávají přístupná. V pondělí začne jejich desinfekce

Za týden skoro sedm tisíc porušení

Městští strážníci zjistili během prvního týdne lockdownu přes 6 700 porušení, a to v rámci celé metropole. Lidé zaplatili za 707 pokut celkem 135 tisíc korun. Nejvíc lidé v Praze porušovali povinnost mít zakryté dýchací cesty, konkrétně ve více než 4,5 tisíce případech, zákaz shlukování a vycházení po 21. hodině porušilo 303 osob, naopak mizivé je porušení opatření související s provozovnami, restauracemi a bary – strážníci řešili jen pět případů. Pro srovnání: za celý předcházející měsíc městská policie v Praze řešila přes 9 tisíc všech porušení.

Dnes, 08:20
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Dnes, 07:50
Největší pražskou malbu nese na své stěně budova holešovické Tesly. Obří mural vyobrazující portrét neznámé...
Dnes, 06:55
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Sochy Vojtěcha Míči na Zbraslavském náměstí.
Dnes, 06:55
Jiří David, Vojtěch Míča, Pavel Hošek. Sochy těchto umělců jsou od 8. dubna vystaveny ve...
Včera, 04:36
Neofunkcionalistická budova, která Praze přinesla veliký věhlas, slaví čtyřicáté narozeniny. I díky ní se Praha...
7.5.2021
Ve středu večer si policisté z oddělení hlídkové služby z Prahy I. povšimli ve Veleslavínské...
7.5.2021
Když mě do nemocnice na Bulovce s hlasitým houkáním odvážela sanitka, dost jsem se bála....
7.5.2021
Policie prověřuje posprejování pamětní desky připomínající padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády v pražských Řeporyjích. Zahájila...
6.5.2021
Zchátralá lokalita zahrádkářských kolonií na Šutce v osmé městské části plná bezdomovců by se mohla...
6.5.2021
Vernisáž výstavy Czech Press Photo proběhla minulý týden prostřednictvím on-line vysílání z Národního muzea. Ačkoliv...
6.5.2021
Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace...
Reklama