35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Lodí, nebo tramvají? Studie poodhalí možnost alternativního cestování po Praze

Prověřovací studie ukáže, jakým způsobem zařadit podélnou lodní dopravu na Vltavě do PID.

Reklama

K přívozům po Vltavě by mohly v budoucnu přibýt i takzvané vodní tramvaje, které rozšíří dopravní obsluhy o pravidelnou lodní dopravu. Na rozdíl od aktuálně provozovaných přívozů napříč břehy Vltavy se městské vodní linky budou pohybovat nahoru a dolů po proudu řeky. Radní dnes schválili Prověřovací studii městských lodních linek, která ukáže, jakým způsobem by bylo možné projekt uskutečnit.

„Chceme nabízet nové možnosti pohybu ve městě a vodní tramvaje můžou být jednou z novinek. Pražany by tak s jednou průkazkou MHD mohlo čekat příjemné rozhodování, jestli do práce a do kina pojedou tramvají nebo se raději svezou přímo po Vltavě,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Impozantní podolská vodárna je nejzdařilejším dílem architekta a urbanisty Antonín Engela

Možné nové linky nebudou podle něj stávající způsoby dopravy nahrazovat, ale spíše cestování po městě zpříjemňovat a doplňovat. Takzvané vodní tramvaje by se staly součástí sítě Pražské integrované dopravy.

Hlavní město teď zaktualizuje devět let starou studii, která zhodnotí reálné možnosti lodní přepravy. „Studie má například ukázat, v jakém stavu jsou jednotlivá přístaviště, kudy by bylo nejvhodnější jednotlivé linky vést, kolik by zavedení linek stálo nebo jak dlouho by cesta trvala. Rozhodně by nemělo jít o novou atrakci pro turisty, ale o linky, kterými budou jezdit běžní Pražané,“ doplnil Adam Scheinherr.

V plánu jsou celkem tři linky. Jižní linka by mohla propojit oblast Dvorců s Janáčkovým nábřežím přes Smíchov a Výtoňskou náplavku, centrální linka Smetanovo nábřeží se třemi ostrovy a severní linka oživit meandrovou část Vltavy mezi Karlínem, Holešovicemi a Podbabou.
Na samotné vypracování studie, která bude sloužit jako podklad pro další rozhodování města, se vypíše výběrové řízení, které připraví Regionální organizátor pražské integrované dopravy.

Zdroj. web Prahy 7

FOTO: „Vodní tramvaje“ a přívozy

„Vodní tramvaje“ a přívozy - 1 přívoz (3)„Vodní tramvaje“ a přívozy - 2 L2„Vodní tramvaje“ a přívozy - 3 L3„Vodní tramvaje“ a přívozy - 4 přívoz (2)„Vodní tramvaje“ a přívozy - 5 přívoz
Další fotky
„Vodní tramvaje“ a přívozy - 0 Lodě_na_Vltavě wp7
Dnes, 08:38
Praha 22 dostala dotaci 40 milionů korun, schválilo ji minulý týden magistrátní zastupitelstvo.
Včera, 18:25
Mezi mihotajícími se záclonami probleskují napětí, vůně růží a záře neonů. Skutečnost, na níž ulpívají...
Včera, 18:00
Na lince metra C nepojede od této do následující soboty metro mezi stanicemi Pražského povstání...
Včera, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Včera, 11:01
Při tropických teplotách posledních týdnů se nelze ubránit otázce, kde vzít dostatek vody na zalévání...
Včera, 10:30
Kulturní mapa Prahy se od poloviny června rozrostla o novou divadelní scénu, letní amfiteátr pod...
Včera, 09:33
Jednou z největších investičních akcí v Lysolajích je jednoznačně výstavba v lokalitě Dolina-Štěpnice. Kolik zeleně...
Včera, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Včera, 08:32
Minulý týden začala obnovou trávníku v okolí dětského hřiště Vozovna ve Stromovce.
24.6.2019
Pražské zastupitelstvo vyhlásilo klimatický závazek, tedy cíl snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně...
Reklama