Luděk Klusáček: Bez fanoušků nemá fotbal náboj. Je to tristní!

Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval přední místa v ligovém žebříčku. Zkušenému kouči, který trénoval také několik let v arabském světě, a jeho týmu při hře teď nejvíc schází povzbuzování fanoušků. Doufá, že už se brzy na stadiony zase vrátí a dodají fotbalu chybějící emoce.

Co vám s klubem Bohemians během vašeho působení podařilo?

Když vezmu své současné působení v Bohemians, tak v předchozím ročníku ligy a prvním roku mého působení, se nám podařilo poměrně brzy se zachránit v soutěži a nakonec jsem ještě bojovali o účast v evropských pohárech. A podařilo se nám myslím i potěšit fanoušky velkou sérií výher v jarní části. Letošní sezóna se zatím nevyvíjela úplně podle našich představ, ale věřím tomu, že díky posledním výsledkům se dostaneme do „klidného středu“ a budeme se moci víc zaměřit na kvalitu hry a eventuálně na zapracování nových hráčů. To je to, co bychom teď chtěli dokázat.

 

Jaké možnosti jako trenér vůbec máte, abyste mohl zlepšit výkon vašeho týmu třeba až natolik, že byste postoupili na přední příčky ligové tabulky?

Základní předpoklad je vždycky určitá kvalita kádru, kterou máte. To je jakási výchozí hodnota. Jako trenér k tomu přidáváte hlavně organizaci hry. V trénincích se dále snažíme, aby se hráči zlepšovali individuálně, ale to je poměrně dlouhodobý proces, a ne vždy na to mají trenéři čas. To je otázka opravdu několika měsíců až roků. Není to tak rychlé, jak si někdy fanoušci nebo diváci představují, že trenér přijde a během měsíce může tým změnit.

 

Jak poznáte fotbalový talent? Jak poznáte při práci s hráči, na co je kdo dobrý?

Fotbal je zajímavý v tom, že aby se hráč uplatnil, může mít řadu předpokladů. Když je někdo atlet a běhá stovku, tak je tam jednoznačné to, že musí být rychlý. Kdežto ve fotbale se mohou prosadit hráči, kteří jsou jak pomalí, tak rychlí, protože tu nějaký svůj nedostatek mohou nahradit třeba tím, že jsou techničtí, že umí hrát dobře s míčem nebo čtou hru a dokážou analyzovat situaci. A jak poznat v hráči talent? Je potřeba zaměřit se právě na tyto zmiňované oblasti a vidět, jestli hráč tou svou předností je schopný dohánět ty další nedostatky a být platný pro tým.

Nový trenér Bohemians: Primární cíl je záchrana!

Vy sám jste byl předtím také ligový hráč. Pomáhá vám ve vaší trenérské práci i to, že znáte fotbal rovněž z druhé strany?

Rozhodně je to obrovské plus. Myslím si, že všichni současní trenéři hráli předtím fotbal. A většina i na té nejvyšší úrovni. Díky tomu znáte pocity hráčů, čím si procházejí, jejich stavy ať už předzápasové nebo zápasové, když se jim daří, i když se jim nedaří. Tím se do toho dokážete lépe vžít a podle toho reagovat, pomoci jim nebo udělat nějaké změny v sestavě.

 

Trénoval jste také v Kataru. Čím se to liší od trénování v Evropě?

Trénoval jsem i v dalších arabských zemích, jako jsou Spojené arabské emiráty a Saudská Arábie, nebyl to jenom Katar. Základní rozdíl je v jiné mentalitě tamních hráčů. U nás jsou hráči víc disciplinovaní, ví, co chtějí, jsou odmalička drilovaní, a tam ti lokální hráči jsou zase uvolněnější do zápasu, víc si dovolí, mají obrovské pohybové předpoklady, řada z nich má i výbornou techniku. Liší se to hlavně přístupem. Musíte se tam trošku zadaptovat, vidět fotbal malinko jinýma očima a klást důraz na jiné věci než tady u nás.

 

Jak dlouho jste tam byl?

V různých periodách jsem tam byl celkem okolo šesti let. Nikdy jsem tam ale nebyl jako hlavní trenér, byl jsem tam pokaždé jako asistent trenéra s Ivanem Haškem. Těch angažmá tam bylo několik.

Fotbal bez diváků. Je naší povinností vrátit fotbal aspoň na televizi

Co se vám tam nejvíc líbilo?

Z hlediska fotbalového je tam velmi slušná infrastruktura a vzhledem k podnebí tam jsou skvělé podmínky k trénování. Tréninky probíhají většinou v teple. Když to srovnám s tím, co je tady, tak když je zima, tak vám hráči prostydnou. To tam prakticky neřešíte. A pokaždé jste na kvalitním hřišti, s čímž v Čechách také bojujeme. Takže tam máte z hlediska přípravy k zápasům ideální podmínky pro práci. A co se týká života jako takového, tak si myslím, že určitě většina lidí má ráda teplo, sluníčko, moře, takže z tohoto úhlu pohledu je tam pohodový život. Je potřeba se jenom přizpůsobit určitým zvláštnostem té krajiny, to znamená  především z hlediska jejich náboženství a zvyklostí. Pak je to bez problémů.

 

Teprve fanoušci dávají fotbalu správné emoce. Zdroj: Klub Bohemians

 

Jaký jste měl za vaši kariéru největší profesní úspěch?

Jako hráč za sebou nemám takový úspěch jako třeba mistr ligy nebo podobně, spíš to, že jsem hrál ligu pravidelně přes deset let. A trenérsky se mi podařilo, i když prozatím pouze v roli asistenta, dostat se k národnímu týmu. Byla pro mě čest pracovat s nejlepšími hráči v této republice jako byli Tomáš Rosický, Milan Baroš nebo Petr Čech a mít šanci poznat, co  obnáší mezinárodní fotbal zblízka. K úspěchům patří také záchrana Bohemky v roce 2014 v podstatě z bezvýchodné situace. A v pozici asistenta v arabském světě jsme byli mistři Spojených arabských emirátů, vítězové Superpoháru SAE, hráli  jsme opakovaně arabskou ligu mistrů.

 

Pro výkon fotbalistů je podle mě hodně důležitá i podpora fanoušků. Teď se ale hraje bez nich. Jaké to je?

Bez nich nemá fotbal náboj. Teprve fanoušci tomu dávají ty správné emoce. Ať už někdy kladné, že vás povzbuzují, nebo někdy vytvářejí na mužstvo tlak, když hrajete venku a soupeřovi diváci na vás pískají. To dnes fotbalu hrozně chybí. A já doufám, že se to brzy vrátí. Obrovským plusem bylo, když mohlo chodit alespoň tisíc, dva tisíce diváků. V určité době třeba během jara nebo začátkem  podzimu v této sezóně. Teď je to opravdu tristní.

 

Bohemians, to není jenom fotbal, ale ještě i něco nad tím. Jaký máte vztah s fanoušky klubu?

Máte pravdu. Bohemka, to je historie, tradice, jsou tu obrovsky oddaní fanoušci. A my máme tu malinkou výhodu, že i v dnešních podmínkách nás podporují na štaflích opřených přes zeď stadiónu, a velmi si toho ceníme. Ale to zdaleka nenaplňuje tak, jako když jsou diváci na stadiónu a můžou fandit normálně a bez omezení.

Prymula chce tvrdý lockdown a pak jde na fotbal. Babiš s ním ukončil spolupráci

Jaký máte vztah k Praze 10?

Já jsem odchovancem Slavie Praha. Začínal jsem zde v 9 letech a přes všechny žákovské, dorostenecké kategorie a „B“ tým jsem se dostal až do ligového mužstva. Celkově jsem ve Slavii odehrál více než 15 let. V dalším vršovickém celku Bohemians jsem působil ve dvou různých obdobích ještě jako hráč ligového týmu a po skončení aktivní kariéry jsem zde působil nejprve v roli sportovního manažéra a poté ještě dvakrát i jako hlavní trenér. Dá se tak říct, že Praha 10, potažmo Vršovice jsou mým sportovním domovem.

 

Co byste si teď přál nejvíc?

Jednoznačně to, co jsme teď nakousli – aby se mohli vrátit fanoušci na stadión a aby se tam vrátily do fotbalu emoce, které tomu chybí.

 

Luděk Klusáček

Narodil se 9.2.1967 v Praze.

Absolvent Vysoké školy ekonomické jako inženýr ekonomie a má profesionální trenérskou fotbalovou licenci.

Odchovanec pražské Slávie, působil v Bohemians a v Dukle Praha, v Hradci Králové a v týmu Švarc Benešov, největší část ligové hráčské kariéry strávil ve Slovanu Liberec. Má za sebou 11 ligových sezon a přes 200 ligových startů. V 1.lize trénoval v Bohemians, Vysočinu Jihlava, dále působil v zahraničí a jako asistent národního týmu.

Je podruhé ženatý a má čtyři děti.

Z koníčků je na prvním místě fotbal, není to pro něj jen práce, hraje karty – mariáš a rád spí.

 

Bohemians 1905

Počátky dnešního fotbalového klubu spadají do konce 19. století, kdy v tehdejší vesnici Vršovice nedaleko Prahy vznikl sportovní klub Kotva. Již tehdy byly jeho klubové barvy zelená a bílá. V roce 1905 se přejmenovává na Atletický a fotbalový klub Vršovice. Až do roku 1914 neměl klub vlastní fotbalové hřiště. Obec Vršovice jim na žádost, aby jim za tímto účelem darovala nějaký vhodný obecní pozemek odpověděla: „Aby si kopálisti našli jinou, užitečnou zábavu, než kopat do mičudy.“ Pro název Bohemians neboli Češi se klub rozhodl před legendárním zájezdem do Austrálie v roce 1927, kam odjížděli už s klokanem ve znaku. Nejlepší léta klub zažil v 80. letech, kdy v roce 1982 vyhrál Český pohár a v sezóně 1982/83 vyhrál ligu a postoupil do semifinále UEFA. Nejslavnějším hráčem Bohemians všech dob je Antonín Panenka, střelec vršovického dloubáku z Mistroství Evropy v roce 1976 v Bělehradu. Klokani mají řadu oddaných a věrných fanoušků, ze známých osobností je to například Ivan Trojan, Josef Dvořák, Karel Šíp nebo Petr Janda.

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama