13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Magistrát dá Integračnímu centru Praha dotaci 5,1 milionu

Pražský magistrát dá Integračnímu centru Praha (ICP) dotaci 5,12 milionu korun, peníze jsou určeny na chod centra a pro překladatele. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Záměr kritizovali zástupci opozice, kterým se nelíbila například výše platů vedení společnosti. Organizace byla založena hlavním městem v roce 2012. Jejím úkolem je zajištění služeb při integrace cizinců v Praze.

Reklama

Z přidělené částky má jít na chod centra téměř 3,1 milionu korun. Podle dokumentu, který zastupitelé schválili, by měl například ředitel dostat hrubou mzdu 59.000 korun měsíčně, finanční ředitel 50.000 korun a vedoucí kanceláře 27.000 korun. Další peníze půjdou mimo jiné na nájem centrály nebo na vedení účetnictví.

Více než dva miliony má jít na projekty spojené s překladatelstvím a pomocí cizinců například při jednání s úřady. Peníze mají dostat překladatelé z angličtiny, arabštiny, čínštiny a vietnamštiny. Centrum pro ně nakoupí také například kancelářské potřeby nebo občerstvení.

Přidělení peněz a předložený dokument kritizovala opozice. Předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija označila předložený materiál za špatně zpracovaný a vzbuzující řadu otázek. „Je to naprosto ostudný a šokující materiál,“ řekla. Zastupitel Lubomír Brož (ANO) řekl, že opozice podporuje fungování centra, ale nelíbí se jí předložený dokument. Zastupiteli Patriku Nacherovi (ANO) vadilo, že částka na chod centra je vyšší než na samotné projekty, které dělá. Následně navrhl schválení dokumentu odložit na únorové jednání zastupitelů. To zastupitelé zamítli.

Dokumentu a záměru se zastala radní Hana Třeštíková (Praha Sobě), která jej zastupitelům předložila. Podle ní dokument připravilo minulé vedení města a radní jej schválili již loni před prázdninami, kdy ve vedení města seděli zástupci dnes opozičního ANO. „Nevím, z jakého důvodu se to takhle zpozdilo. Nicméně jedná se o tisk, který dává centru peníze na tento rok, takže jakékoliv zpoždění jej může ohrozit. Neměli bychom jej vystavovat takovému risku,“ řekla.

Zastupitel Jiří Knitl (Praha Sobě) zase řekl, že centrum peníze potřebuje, neboť se v budoucnu na základě novely zákona, který projedná Sněmovna, bude poskytovat služby asi 15.000 cizinců, kteří se budou muset zúčastnit integračních kurzů.

Zdroj: čtk

Tichá Šárka mění tvář. Z povrchu zemského zmizela usedlost hned vedle známé Šatovky

15.2.2019
Sedlec byl maličkou osadou při levém břehu Vltavy, jehož obyvatelé se živili rybářstvím, pak sadařstvím...
Vila Bertramka
15.2.2019
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
15.2.2019
Nehoda, při niž došlo k zničení památkové stavby, se odehrála v úterý dopoledne v Sobíně.
14.2.2019
Praha 2 si ve čtvrtek 14. února připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města...
14.2.2019
Lednovou premiérou inscenace Milana Tesaře Výjimečný stav odstartovalo Divadlo Na Fidlovačce svou proměnu. Proměnu v...
14.2.2019
Praha 6 chce zlepšit služby pro seniory a navýšit kapacitu škol, za zásadní pro rozvoj...
14.2.2019
Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá...
14.2.2019
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Právě s tímto...
14.2.2019
První Centrum porodní asistence (CPA) u nás vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK Nemocnice...
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
Reklama