Hodiny čekání a žádné zastání. Obyvatelé Desítky i po roce zuří kvůli zrušené pohotovosti

Už rok musí jezdit občané z Desítky na pohotovost do Fakultní nemocnice královské Vinohrady. Jejich radnice si od zrušení pohotovosti přímo na Praze 10 v malešické poliklinice slibovala úsporu peněz i zlepšení nabízené péče. Jenže místní nadávají, že než přijdou na řadu, musí trávit na pohotovosti i několik hodin.

FOTO: Poliklinika Malešice

Poliklinika Malešice - poliklinika malešicePoliklinika Malešice - Poliklinika MalešicePoliklinika Malešice - Poliklinika MalešicePoliklinika Malešice - Poliklinika MalešicePoliklinika Malešice - Poliklinika Malešice

Třináct hodin strávila v čekárně na pohotovosti pětaosmdesátileté Alena Plochá. Ale ani potom se na řadu nedostala. „Máma má silnou cukrovku a vysoký tlak. Motala se jí hlava, ale sanitku nechtěla, tak jsem jí tam odvezl. Jenomže když vás nepřiveze rychlá, máte smůlu,“ řekl Našemu REGIONU její syn Milan. „Tam nemáte odvolání a nikoho nezajímáte. Je tam jeden nešťastný doktor na 4 vyšetřovny. Když mu ještě přibyli pacienti z pohovosti v Malešicích, tak to se už nedá,“ pokračoval syn bývalé brašnářky, která v Praze 10 bydlí už přes 60 let. „S cukrovkou musíte každé dvě až tři hodiny něco sníst. Tak se pak po tom nekonečném čekání sebrala a šla domů,“ dodal Plochý, který pohotovost v Malešicích jako invalidní důchodce využíval v minulosti také. Navíc dostupnost vinohradské nemocnice je pro hůř pohyblivé obtížná a ne každý si může dovolit taxíka. „Potom je snad lepší volat si s každým prdem sanitku!“ zlobí se Plochý.

Parkovací zóny v Malešicích se odkládají. Důvodem je koronavirus

Deset tisíc ročně

Pohotovost v Malešicích využívalo přibližně deset tisíc lidí ročně. Ti se ale už přes rok musí obrátit na centrální pohotovost na Vinohradech. Zatímco ošetření v Malešicíh trvalo podle místních nanejvýš desítky minut, na Vinohradech se prý táhne dlouhé hodiny, jako například ve výše zmíněném případu Aleny Ploché. Podle mluvčí Vinohradské nemocnice Terezy Romanové však situace není zdaleka tak dramatická, jak předpokládali kritici zrušení malešické pohotovosti a spolu s jejím zrušením na Vinohradech zároveň rozšířili kapacitu pohotovosti pro dospělé a nově zahájili provoz pohotovosti pro děti

Radnice ke zrušení pohotovosti přistoupila jednak proto, že to pro ní znamenalo ušetřit okolo deseti milionů korun ročně, které měli jít podle radního Michala Kočího (Piráti) na sociální služby pro potřebné obyvatele Prahy 10. A také proto, že v Malešicích neměli lékaři na pohotovosti k dispozici prý ani rentgen a téměř polovinu pacientů tak stejně posílali na odbornější vyšetření dál. „Zázemí ve Fakultní nemocnici královské Vinohrady je výrazně lepší než bylo v Malešicích. Co se týče čekání na ošetření, tak jsme tomu věnovali a sledovali jsme to, ale je otázka, nakolik do toho teď promlouvá covid,“ řekl Našemu REGIONU mluvčí radnice Prahy 10 Jan Hamrník. O stížnostech na radnici kvůli zrušené pohotovosti neví. „Samozřejmě, že na sociálních sítích stížnosti jsou, ale to je tam běžné, podobně jako v komentářích pod různými články. Pokud je kritika objektivní, radnice se tím zabývá. Nadávky ale neřeší,“ vysvětlil Hamrník.

Desítka pojmenovala mostek po Ukrajinci, který se tu na protest upálil. Jaké jméno dostane parčík?

Je to bída!

„Lidé jezdili na pohotovost v Malešicích hodně. Byli na to zvyklí, a když jim to zrušili, tak jim to měli adekvátně nahradit,“ myslí si zastupitel Radek Lojda (Spojené síly pro Prahu – TOP 09 a Nezávislí). „Dokonce jsem se byl potom podívat, jak to funguje na pohotovosti na Vinohradech a byla to bída. Lidé tam čekali celé hodiny,“ vylíčil Našemu REGIONU vlastní zkušenost Lojda. „Za nás jsme se chtěli domluvit na pokračování provozu pohotovosti, ale koalice to zrušila bez náhrady. Peníze v rozpočtu by na to ale určitě byly. Když vidím tolik zbytečných výdajů, co radnice má, tak se to mělo určitě zachovat,“ tvrdí Lojda.

„Radnice na jednu stranu vše neustále zdražuje a na druhou stranu jí rostou výdaje. Třeba za nabubřelý úřad, kde zaměstnávají svoje lidi z kandidátek. Starostka rozšířila kacelář o spoustu úředníků, což je nebývalé, za spoustu pěněz se vybavily kanceláře a nešetří se ani na rekonstrukci radnice. Koalice by měla být s veřejnými penězi zodpovědnější a používat je víc pro lidi. Na pohotovost do Malešic jezdili občané i ze Strašnic. Dostal jsem spoustu dopisů, aby se to nerušilo, ale bohužel jsme tomu nezabránili. Budeme se však snažit, aby se to nějakým způsobem narovnalo,“ slibuje Lojda.

 

Využívali jste služeb malešické polikliniky?

Ano
67%
Ne
33%
Ano, ale nevadí mi jezdit jinam
0%
Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
22.2.2021
Na pražském Spořilově neznámý psychicky narušený člověk rozházel pečivo, které v sobě ukrývalo hřebíky. Po...
Reklama