16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Malešická spalovna chce zvládnout zlikvidovat víc odpadu. Praha 10 k tomu chce veřejné projednání

Radnice Prahy 10 chce veřejně projednat záměr na navýšení kapacity spalovny Malešice. Uvedla to v připomínkách, které odeslala Ministerstvu životního prostředí. Plánovaný nárůst o 64 tisíc tun odpadu ročně považuje za významný záměr, jenž bude mít vliv na životní prostředí i dopravu obyvatel Malešic a Štěrbohol.

Reklama

Spalovna Malešice (oficiální název Zařízení pro energetické využívání odpadu, zkratka ZEVO) je technologické zařízení, které slouží ke spalování komunálního odpadu a následné výrobě tepla a elektrické energie, uvolněné při spalovacím procesu. Projekt spalovny byl zpracován v roce 1987, samotná stavba začala o rok později a trvala s menšími přerušeními až do roku 1998. Postupně se modernizovaly technologie k omezování emisí a čištění spalin. Většina emisí se pohybuje na hodnotě 10 % povoleného množství.

V Malešicích se odpad spaluje ve čtyřech kotlích s válcovými rošty, které jsou schopny spálit 14–15 tun odpadu za hodinu. Tepelná energie ze spalování ohřívá páru, která předá ve výměníku teplo 130 GJ za hodinu. Tím se poté ohřívá voda a radiátory v domácnostech. Od roku 2010 zároveň dokáže spalovna díky kogenerační jednotce vytvářet elektřinu pro 20 000 domácností.

Na Palmoveckém kopci může vzniknout sportovní areál

Společnost Pražské služby plánuje roční kapacitu spalovny navýšit z 330 na 394 tisíc tun. Pražské služby k tomuto záměru předložily v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) materiál „Sjednocení technické a roční kapacity ZEVO Malešice“, který je dostupný veřejnosti na portálu Cenia.cz. Občané, spolky a úřady mohou zasílat důvodná vyjádření do 21. srpna Ministerstvu životního prostředí.

Praha 10 ve svých připomínkách zaslaných ministerstvu mimo jiné navrhuje dobrovolná kompenzační opatření pro karcinogenní benzo[a]pyren. Tato nebezpečná látka se do ovzduší dostává právě při spalování odpadu.
„Její škodlivost je dlouhodobě vědecky prokázána. Skutečnost, že pro ni není stanoven emisní limit, ještě neznamená, že bychom její vypouštění neměli hlídat. Zavedení kompenzačních opatření ze strany provozovatele spalovny považujeme za zcela důvodné, a věříme, že budou zohledněna v konečném stanovisku,“ říká Jana Komrsková, 1. místostarostka Prahy 10.
Záměr Pražských služeb, jejichž většinovým vlastníkem je hl. m. Praha, by s sebou přinesl i určité zvýšení dopravní zátěže, zejména v Průmyslové ulici mezi ZEVO a Jižní spojkou.

Praha 5 má jasno. Další plavební komora je pro nás nepřijatelná a budeme proti ní bojovat!

„Jedná se o téma, které vnímá řada obyvatel dlouhodobě s určitou mírou skepse,“ uvádí starostka Prahy 10 Renata Chmelová důvod k veřejnému projednání. „O jeho případném konání budeme s krátkým předstihem informovat na internetu a sociálních sítích. Setkávání se s občany patří mezi naše hlavní priority, diskuze o spalovně Malešice by klidně mohla proběhnout přímo v prostorách úřadu městské části,“ doplňuje starostka.

Zdroje: web Prahy 10, Wikipedie

Vlastníci pozemků u krčské nemocnice stáhli žalobu, Dopravní podnik může žádat o stavební povolení na Déčko

Před 1 hodinou
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Dnes, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Dnes, 09:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Dnes, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
Včera, 14:15
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
Včera, 10:55
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
Včera, 08:51
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
15.10.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) si nechá vypracovat projekt opravy haly a dvora tramvajové vozovny ve...
15.10.2019
Osm z deseti lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, resuscitují ještě před příjezdem záchranářů...
Reklama