Malešická spalovna chce zvládnout zlikvidovat víc odpadu. Praha 10 k tomu chce veřejné projednání

Radnice Prahy 10 chce veřejně projednat záměr na navýšení kapacity spalovny Malešice. Uvedla to v připomínkách, které odeslala Ministerstvu životního prostředí. Plánovaný nárůst o 64 tisíc tun odpadu ročně považuje za významný záměr, jenž bude mít vliv na životní prostředí i dopravu obyvatel Malešic a Štěrbohol.

Spalovna Malešice (oficiální název Zařízení pro energetické využívání odpadu, zkratka ZEVO) je technologické zařízení, které slouží ke spalování komunálního odpadu a následné výrobě tepla a elektrické energie, uvolněné při spalovacím procesu. Projekt spalovny byl zpracován v roce 1987, samotná stavba začala o rok později a trvala s menšími přerušeními až do roku 1998. Postupně se modernizovaly technologie k omezování emisí a čištění spalin. Většina emisí se pohybuje na hodnotě 10 % povoleného množství.

V Malešicích se odpad spaluje ve čtyřech kotlích s válcovými rošty, které jsou schopny spálit 14–15 tun odpadu za hodinu. Tepelná energie ze spalování ohřívá páru, která předá ve výměníku teplo 130 GJ za hodinu. Tím se poté ohřívá voda a radiátory v domácnostech. Od roku 2010 zároveň dokáže spalovna díky kogenerační jednotce vytvářet elektřinu pro 20 000 domácností.

Na Palmoveckém kopci může vzniknout sportovní areál

Společnost Pražské služby plánuje roční kapacitu spalovny navýšit z 330 na 394 tisíc tun. Pražské služby k tomuto záměru předložily v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) materiál „Sjednocení technické a roční kapacity ZEVO Malešice“, který je dostupný veřejnosti na portálu Cenia.cz. Občané, spolky a úřady mohou zasílat důvodná vyjádření do 21. srpna Ministerstvu životního prostředí.

Praha 10 ve svých připomínkách zaslaných ministerstvu mimo jiné navrhuje dobrovolná kompenzační opatření pro karcinogenní benzo[a]pyren. Tato nebezpečná látka se do ovzduší dostává právě při spalování odpadu.
„Její škodlivost je dlouhodobě vědecky prokázána. Skutečnost, že pro ni není stanoven emisní limit, ještě neznamená, že bychom její vypouštění neměli hlídat. Zavedení kompenzačních opatření ze strany provozovatele spalovny považujeme za zcela důvodné, a věříme, že budou zohledněna v konečném stanovisku,“ říká Jana Komrsková, 1. místostarostka Prahy 10.
Záměr Pražských služeb, jejichž většinovým vlastníkem je hl. m. Praha, by s sebou přinesl i určité zvýšení dopravní zátěže, zejména v Průmyslové ulici mezi ZEVO a Jižní spojkou.

Praha 5 má jasno. Další plavební komora je pro nás nepřijatelná a budeme proti ní bojovat!

„Jedná se o téma, které vnímá řada obyvatel dlouhodobě s určitou mírou skepse,“ uvádí starostka Prahy 10 Renata Chmelová důvod k veřejnému projednání. „O jeho případném konání budeme s krátkým předstihem informovat na internetu a sociálních sítích. Setkávání se s občany patří mezi naše hlavní priority, diskuze o spalovně Malešice by klidně mohla proběhnout přímo v prostorách úřadu městské části,“ doplňuje starostka.

Zdroje: web Prahy 10, Wikipedie

Vlastníci pozemků u krčské nemocnice stáhli žalobu, Dopravní podnik může žádat o stavební povolení na Déčko

Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
Reklama