Malostranská beseda. Věže ano či ne, bylo obtížné rozhodnout

Letos je to 10 let od znovuotevření pražské Malostranské besedy, která je kulturním pojmem i fenoménem nejen v městské části „jedničce“, ale v Praze vůbec. Před dvěma lety tento kulturní stánek oslavil významné jubileum, plných 150 let svého založení.

Malostranská beseda je také symbolem spolkové občanské činnosti. „Slouží opravdu všem, „potvrzují zástupci radnice na jedničce. A že k ní mají právě radní z „jedničky“ tak srdcově blízko? Je to i tím, že tento dům byl kdysi radniční budovou, a to už od roku 1407.

Radnice byla často pobourána

Tak památné stavby se mají obnovovat. Tento dům měl však co dělat, aby pohnuté okamžiky historie překonal. Byl pobořen hned dvakrát, jednou v 15. století při husitských bojích, v roce 1648 při třicetileté válce, při obléhání Prahy Švédy. Na budově je také památná deska, která se týká historické události, to když v roce 1575 byla sepsána Česká konfese o náboženské svobodě.

Pak už se radnice nebourala, ale jen a jen opravovala. A přestavovala, nejprve v roce 1617, potom roku 1660 a poté v letech 1784 – 1793.

V roce 1868 vznikla Malostranská beseda a radnice se přestěhovala do jiných prostor na Staroměstském náměstí. A přišla další rekonstrukce, která probíhala v letech 2006 – 2010. Dlouholetým šéfem Malostranské besedy byl Robert Radosta.

Tvrdý oříšek pro restaurátory

Restaurátoři se v letech 2006 – 2010 snažili udělat maximum. Rekonstrukcí například zachránili unikátní renesanční krov, museli se ovšem vžít do role dávných tesařů a oprášit původní originální řemeslné techniky.

Pražská metalová kráska. Pražané si „přestěhovali“ miniaturu Eiffelky

Ale ještě větším oříškem byly tři věže a jejich obnovení znovuumístěním. Jak to s nimi vlastně bylo?

„Na budovu se vracely věže, které na objektu historicky byly. Do prostřední z nich byl umístěn 160 kg vážící zvon“, řekl k letošním oslavám 10. výročí znovuotevření Malostranské besedy starosta Městské části Praha 1 Petr Hejma. A doplnil: „Nebylo jednoduché rozhodnout, jestli věže na dům umístit. Byl to poměrně vleklý spor, který pak vyřešilo referendum, v němž se 65 procent hlasujících vyslovilo pro navrácení věží.“

„Během rekonstrukce jsme dbali na každý detail, museli jsme aktuálně reagovat na všechny nové poznatky, které v průběhu stavby vznikaly,“ potvrdil architekt Jan Karásek a připomněl i Martin Podzimek. Velmi náročná byla dle jejich zkušenosti i samotná výroba, doprava a instalace věží na budovu.

„Na pracích se podílel velký počet řemeslníků, skutečných mistrů ve svém oboru.“

Zahrady. Vzorem jsou Holanďané, my jim pomohli

Báně věží se vyráběly mimo staveniště, v halách. Napínavá byla i jejich doprava na Malostranské náměstí. Malostranská beseda tak dostala ke svému 150. výročí nejlepší dárek. A k němu i ocenění Stavba roku 2010. Získala Cenu předsedy Senátu a Cenu primátora hlavního města Prahy.

Nabízí kávu, kulturu, genius loci

V budově je nyní nejen Hudební a divadelní klub, k němuž má svůj blízký vztah i Vladimír Mišík a ETC, ale také Galerie, Videokavárna, restaurant, bar, kavárna i pivnice. Ročně je tu 350 představení a množství koncertů (Suzanne Vega, Karel Gott, Lucie Bílá, Olympic, Anna K) a výstav (Jan Saudek, Antonín Kratochvíl, Robert Vano) i akce pro děti.

Ohledně umělce světoznámého významu, Jana Saudka, bylo zkomponováno pro výstavu 85 unikátních fotografií (většinu svých prací výtvarník ručně koloruje) k jeho 85. narozeninám s podpisovými akcemi i komentovanými prohlídkami. Akce navázala na úspěch výstavy v roce 2014, kterou Malostranská beseda za spolupořadatelství s MČ Praha 1 provozovala a která se stala 3. nejnavštěvovanější výstavou roku 2014.

Dlouhou dobu žil Jan Saudek v jediné přízemní místnosti. Na konci 60. let odletěl do Ameriky, kde se seznámil s Hughem Edwardem, šéfem oddělení fotografie v Institut umění v Chicagu. Uznání se mu ve vlasti zprvu příliš nedostalo, zato byl uznáván v zahraničí.

Pokud jde pak o budovu Malostranské besedy, je příjemné, že byla obnovena i Malostranská kavárna, která kdysi bývala ozdobou Malé Strany, měla vždy svoji osobitost spolu s kinem U Hradeb a dotvářela zdejší genius loci.

FOTO: Malostranská beseda – nyní i se svými věžemi

Malostranská beseda – nyní i se svými věžemi - Malostranská besedaMalostranská beseda – nyní i se svými věžemi - Malostranská besedaMalostranská beseda – nyní i se svými věžemi - Malostranská besedaMalostranská beseda – nyní i se svými věžemi - Malostranská besedaMalostranská beseda – nyní i se svými věžemi - Malostranská beseda
Další fotky
Malostranská beseda – nyní i se svými věžemi - Malostranská beseda
Včera, 18:20
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na...
Včera, 17:00
Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a...
Včera, 15:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 15:00
Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře půjde třiadvacetiletý student práv Josef...
Včera, 14:20
Úřady práce v Praze omezují ode dneška kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny.
Včera, 12:20
Plánované podzimní opravy silnic dramatizují pražskou dopravu nad únosnou mez. Lidé kvůli tomu tráví při...
Včera, 11:00
Pražský magistrát a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravily výstavu, která návštěvníkům představí 25...
Včera, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Včera, 08:59
Zdravotnická záchranná služba hlavního města (ZZS HMP) hledá nové zaměstnance zvláště na nelékařské profese. Spustila...
Včera, 07:35
Pražská zoo láká návštěvníky na novou pandu červenou nebo na slůňata, která už umějí plavat....
22.9.2020
Bez záruky! To je druhé jméno tohohle článku. V jedné ruce kulturní program, v druhé...
Reklama