Marek Zvolánek: Břevnovský klášter je kulturním centrem Prahy 6

Mimořádný vztah má Marek Zvolánek, který patří ke špičkovým světovým trumpetistům, k Břevnovskému klášteru, kde se opět po roce bude 8. ledna konat tradiční novoroční koncert, na němž vystoupí také varhaník Pavel Svoboda a pěvecký a flétnový sbor Základní školy Marjánka. „I když žiji celý život na rozhraní Prahy 1 a Prahy 6, nikdy pro mě Pražský hrad neznamenal tolik co Břevnovský klášter. Pro mě je toto místo kulturním centrem Prahy 6 a věřím, že ho tak v budoucnu budou vnímat všichni obyvatelé šestky,“ říká Marek Zvolánek.

V rámci tradičního novoročního koncertu, který pořádá Spolek břevnovských živnostníků, vystoupíte v Břevnovském klášteře. Co tentokrát chystáte?

Jako tradičně chceme navázat na sváteční atmosféru. Sbor zazpívá plno krásných vánočních melodií a já jsem společně s varhaníkem Pavlem Svobodou vybral pár barokních skvostů, které každý posluchač klasické hudby jistě zná. Když to celé zamícháme, bude na světě krásný koncert. Diváci ho celý uvidí na plátně umístěném před oltářem a k zahřátí se bude u pokladny rozdávat horký punč.

Má pro vás Břevnovský klášter nějaké speciální kouzlo?

I když žiji celý život na rozhraní Prahy 1 a Prahy 6, nikdy pro mě Pražský hrad neznamenal tolik co Břevnovský klášter. Pro mě je toto místo kulturním centrem Prahy 6 a věřím, že ho tak v budoucnu budou vnímat všichni obyvatelé šestky. Velice rád chodím do kláštera i pouze na rodinné procházky a vždy myslím na to, co by se v tomto krásném prostoru dalo zrealizovat.

Šestce schází kulturní prostor

Kde v Praze 6 jste ještě hrál? Máme tady nějaký pěkný koncertní sál?

To je dobrá otázka. Vlastně nemáme. Na to, jak jsme výjimečná pražská čtvrť s tolika obyvateli, mě v podstatě žádný jiný kulturní prostor nenapadá. Je to smutné, ale jinde jsem na Praze 6 nehrál.

Kde se vám zatím hrálo nejhůř a proč?

Když tak pátrám v minulosti, nejhorší byl nejspíš Český Krumlov, kde jsme měli se Symfonickým orchestrem hrát open air a všichni věděli, že by měla přijít velká bouřka. Nikdo si to však nechtěl připustit, a tak jsme hráli na pódiu co nejdéle. Poté ale během pár vteřin nastala taková apokalypsa, že plno smyčcařů mělo zničené nástroje. Napršelo do klavíru, do zvonkohry a neměli jsme kam utéct kvůli vytopeným stanům, kde jsme si nechali oblečení. Asi si dovedete představit, jak jsem poté ocenil suché prádlo.

Středověký Břevnovský klášter zahalen do tajemství. K čemu kdysi mniši využívali pivo a čím klášter posloužil StB?

Vydáváte se často koncertovat po světě. Jak se postaráte o to, aby nástroj nepřišel k úhoně?

Já mám nenáročný nástroj. Trubka snese kromě mrazu v podstatě všechno. Traduje se, že vojenské hudby, které čekají na letišti na státní návštěvu, mají často problém se zamrzáním pístů. Takže oproti dřevěným nástrojům máme v tomto směru velkou výhodu. Samozřejmě že do zavazadlového prostoru v letadle bych nikdy svůj nástroj nedal.

Trubka se schovala do peřin

A stalo se vám někdy něco „strašného“?

Pamatuji si, že jsem jednou doma vyklepával peřiny, ve kterých se z nějakého důvodu schovávala moje stříbrná trubka. Můj rychlý pohyb ji tak roztočil, že vyletěla na radiátor a nástrojař měl pak plné ruce práce.

Musíte o trubku nějak zvlášť pečovat?

Je potřeba ji jednou za měsíc zevnitř pečlivě vyčistit a všechny „cuky“, jak my říkáme všem těm kolínkům, pečlivě promazat.

A je nějaká značka nebo druh trubky, po které touží každý trumpetista?

V americkém Denveru dělá trubky na zakázku David Monette a jsou to opravdu umělecká díla, často vykládaná drahými kameny a zdobena okrasnými plechy. Jelikož mají tyto nástroje velice specifický zvuk, nejsou pro moji práci vhodné. Z devadesáti procent je používají jazzoví trumpetisté.

Ivana Leidlová: Praha 6 je můj domov, mám to tady ráda

Kolik nástrojů doma máte?

V mém běžném profesionálním životě používám zhruba deset trubek, každá má jiné ladění a také jiný zvuk. Skladatelé je často ve svých partiturách komponují jako třeba křídlovku, kornet, pikolo trub ku a podobně. Na ty všechny musím umět hrát.

A kolik trubek jste už v životě vyzkoušel?

Upřímně nemám představu, ale bude to v řádu stovek.

Vánoce jsou za pár dní. Jaké jsou ty vaše?

Můj vztah k Vánocům je velmi kladný. Jako asi každý se ani já už nemohu dočkat. Letos se například moc těším, že mi manželka dovolí uvařit rybí polévku.

Co si přejete do nového roku?

Mým přáním je, aby nové zastupitelstvo na Praze 6 vládlo rozumně a bydlelo se u nás všem kvalitně a hlavně klidně. A kdyby to šlo, zkusil bych třeba jeden den bez aut.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 17:10
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
Dnes, 11:00
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Dnes, 10:20
Zatímco všechny tramvajové linky jezdí v omezeném provozu, třicítka autobusových linek končí předčasně ve 22...
Dnes, 07:35
Praha 8 dala domov čtvrtému pražskému babyboxu. V České republice je jich již 77 a...
Včera, 17:40
V Praze se turisté budou moci v budoucnu vydat i po trasách mimo centrum, vznikne...
Včera, 17:00
Zatímco na jaře, když Prahu trápila první vlna nákazy Covid-19 bylo parkování v metropoli zdarma,...
Včera, 15:00
Pro vysvětlení a poučení místních a (někdy snad i) turistů budou sloužit nové modré tabulky....
Včera, 14:20
V omezeném režimu fungují na základě nařízení vlády ČR radnice v Česku. Omezení úředních hodin se týká...
Včera, 13:00
Z Hradce Králové do Prahy vyrazil dnes v osm hodin ráno vojenský konvoj, který poveze...
Včera, 12:20
Situace Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je v případě první a druhé vlny pandemie koronaviru...
Reklama