Marie Doležalová: Šansoniéra pro Kuře je oslavou pomáhání

Marie Doležalová a Marek Zelinka

Šestý benefiční koncert pod názvem Šansoniéra pro Kuře pořádá herečka Marie Doležalová. Charitativní setkání, které podpoří projekt Pomozte dětem, proběhne 7. listopadu v břevnovském Kině Dlabačov. Tématem jsou tentokrát emoce a hosté, mezi něž patří například Eliška Balzerová, Iva Pazderková, Tamara Klusová, Luděk Sobota, Lukáš Pavlásek, Petr Forman či Marek Zelinka, zazpívají písně plné příběhů a šansony plné citů…

Představte projekt Šansoniéra pro Kuře…

Koná se pošesté a jde o charitativní zpívání, přičemž všechny získané peníze jdou na projekt Pomozte dětem. Poprvé jsem se rozhodla uspořádat akci v místě svého bydliště, bydlím na Břevnově a vybrala jsem Kino Dlabačov. Šansoniéra pro Kuře mě strašně baví, vnímám ji jako oslavu pomáhání. Spočívá v tom, že přemlouvám nejrůznější osobnosti, herce i zpěváky, aby přišli zazpívat, předvést něco, co od nich ještě nikdo neviděl, aby svým způsobem vystoupili ze své komfortní zóny. Třeba můj partner Marek Zelinka letos zazpívá duet s Petrem Formanem. Oba se bojí zpívat a společně trénují už dva měsíce. Přijde i Adam Mišík, Iva Pazderková, kteří naopak nemají problém zazpívat.

Šárka Litvinová: Šestka je dobré místo pro život

Jak se vám povede přemluvit osobnosti, aby přišly a zazpívaly? Odmítl vás někdo?

Párkrát se mi to stalo, ale většinou ne proto, že by někdo nechtěl pomoct dětem, ale proto, že se bojí veřejně zpívat! Oslovit zkusím každého, kdo mi je sympatický, a dopředu si vybírám lidi, u kterých mám pocit, že by do toho šli. Nejsem zas až takový střelec, že bych vzala telefon a zavolala třeba Lucii Bílé. Ale jakmile se mi někdo přichomýtne do zorného pole, zkusím to. Letošní program jsem vymyslela tak, že jsem si sedla a řekla si, koho bych chtěla slyšet zazpívat moje oblíbené písně. A nemusela to být vyloženě známá osobnost. Vystoupí třeba jeden skvělý student konzervatoře a poslechnout si ho bude zážitek.

Baví mě lidi vytrhávat z kolejí

Jak dlouho trvá příprava?

Kolem půl roku. Letos budou hlavním tématem emoce, zazní herecké, přednesové, šansonové věci. Někteří interpreti mají vlastní představu o tom, co chtě jí zazpívat, některé písně vybírám já. Letos se mi povedlo přesvědčit Lukáše Pavláska a Luďka Sobotu, aby spolu zazpívali. Jsou to dva komici, ale já chtěla, aby zazpívali melancholický šanson. Uvidíme, jak to dopadne, nejspíš to stejně nakonec bude v jejich podání legrace. Baví mě lidi vytrhávat z kolejí, udělat něco, co nikdo nečeká. Někdy jsem ale tak ráda, že ten člověk vystoupí, jako když jeden rok zazpíval pan Nohavica, že mi bylo úplně jedno, s čím vystoupí. Jde mi vždy o to, aby i pro ty, kteří zpívají, to byla výzva, ne aby zpívali nějakou svoji nejzpívanější pecku. Hlavní pro mě je, aby to byly dvě hodiny, za kterými si stojím. Organizačně náročné je domluvit se s každým vystupujícím, aby si ten večer pro mě rezervoval, je to přece jen dlouho dopředu a musí kvůli tomu třeba odmítnou nějakou lukrativní nabídku.

Jaký máte největší zážitek z minulých ročníků?

Třeba když jsme přemluvili Jiřího Bartošku, aby se znovu naučil dvacet let starý recitativ z písně Klíč ke štěstí. Naučil se ho a vystoupil. Hodně pro mě znamenalo, když Dagmar Havlová přišla a vyprávěla o svém manželovi, panu prezidentovi, a zazpívala nám jeho oblíbenou lidovku. To byl silný moment.

Baví mě pomáhat dětem

Zmínila jste, že váš partner letos zazpívá duet s Petrem Formanem. Marek Zelinka je tanečník, bude to pro něj nová role?

Asi před rokem začal sám od sebe chodit na hodiny zpěvu, tím mě překvapil, říkal, že by se chtěl vzdělat. Duet je pro něj samozřejmě nová role, bude to první veřejné pěvecké vystoupení. Přiznávám, že tu jeho písničku už nemůžu ani slyšet, už dva měsíce chodí a zpívá si ji, do toho občas přijede i Petr a zpívají ji společně. Jsou vystresovaní, ale já jim věřím.

Jak vlastně začala vaše spolupráce s Pomozte dětem?

Děti si spíš vybraly mě, protože jsem byla oslovena, abych se stala partnerkou Pomozte dětem. Já ale cítím, že u dětí je mé srdce. Někdo se cítí být spojený se zvířaty, někdo se starými lidmi, to je strašně fajn. Mě ale baví pomáhat dětem. ¨

Je to pro vás jiné od momentu, kdy jste sama maminkou?

Určitě ano. Najednou si víc dovedu představit některé situace, do kterých se rodiny dostávají. Zajímají mě hodně opuštěné děti, protože teď, s dcerou, mě víc napadá, jaké to pro ně musí být.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 10:48
Pražské městské části rozšiřují síť kontejnerů na kovy a kovové obaly z domácností prostřednictvím šedých...
18.1.2020
Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je...
18.1.2020
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
18.1.2020
Konec semestru je na Fakultě architektury každoročně ve znamení FA NONSTOP, ateliérového týdne. Pro studenty...
17.1.2020
Hru Kočkožrout slavného německého filmaře, dramatika a provokatéra Reinera Wernera Fassbindera (1945 – 1982), od...
16.1.2020
Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. V sobotu...
16.1.2020
Nyní už není k dispozici v Hloubětínském zámečku, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (Šrobárova...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
16.1.2020
Informace o skutečném čase odjezdu všech autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) z jednotlivých...
15.1.2020
Na hrob Karla Gotta, který je na pražských Malvazinkách, lidé stále přinášejí květiny a svíčky....
Reklama