Marie Kubíková: Developeři musejí stavět také školky a školy

Elektronizaci zápisů do mateřský škol, navýšení kapacity ve školách a školkách, ale i získávání nových pedagogů řadí mezi priority radní pro školství Marie Kubíková (ODS). „Dostali jsme novou demografickou studii a z té plyne, že je potřeba mnohem více investovat, rekonstruovat a vystavět novou budovu,“ říká s tím, že řešením není jen navyšováním kapacity ze strany Prahy 6. „Naším cílem je, aby se dařilo vyjednávat s developery, že ve velkých bytových projektech budou automaticky počítat s investicemi do škol a školek.“

Převzala jste oblast školství po panu místostarostovi Lacinovi. V jaké je kondici?

Školství je tentokrát samostatnou gescí, kterou má na starost jeden radní. To je věc, na které jsme při sestavování koalice trvali. Vzniká tak možnost postavit ho na čelní místo v prioritách městské části. Mám dojem, že pan radní Lacina čas dělil mezi dvě své gesce – kulturu a školství. Já mám možnost věnovat se pouze školství. Je několik výzev, kterými se budu muset zabývat. Dostali jsme novou demografickou studii, a z té plyne, že je potřeba mnohem více investovat, rekonstruovat a vystavět novou budovu. Konkrétním příkladem je nová škola a školka Na Kocínce, která by měla rozšířit kapacity základního i mateřského školství na Praze 6. Další projekty na navýšení kapacit jsou ve fázi příprav a představím je v dohledné době.

Dětí bude přibývat

Co přesně demografická studie ukazuje?

Říká nám zjednodušeně to, že počet dětí v Praze 6 nebude klesat, ale spíše narůstat. Chystá se výstavba nových bytových domů, a to s sebou logicky přináší nárůst nových rodin, a tedy i dětí. Z té studie budou také vyplývat další plány. Řešením ale není jen to, že budeme navyšovat kapacity my, naším cílem je, aby se dařilo vyjednávat s developery, že ve velkých bytových projektech budou automaticky počítat s investicemi do škol a školek. Není možné nejprve stavět a potom se teprve ptát kam s dětmi. Myslím si, že jsme první městskou částí, která hodlá jít touto cestou. Tedy že nejprve vyčíslíme, kolik nových míst přibude při stavbě bytových komplexů, a po tom po vedeme debatu s developery, kteří musí počítat s tím, že budeme chtít, aby se na tomto rozvoji školních kapacit také podíleli.

Když ještě nebyly mateřské školky, chodily děti do Opatrovny. Aby mohly maminky pracovat ve fabrice

Chystáte třeba elektronické zápisy do mateřinek?

Momentálně to probíhá tak, že rodiče obíhají postupně školky a čekají, zda se pro jejich dítě najde volné místo… Zápisy do mateřinek řešit musíme. Chceme, aby byly nejen přátelštější, ale i operativnější tak, aby rodiče nemuseli stát v dlouhých frontách. Chceme je maximálně elektronizovat. Není to ale úplně jednoduché. Máme tu složité zákony, které stanovují různé lhůty pro odvolání a správní řízení, musíme se umět vypořádat s ochranou osobních údajů a tak dále. K tomu budeme potřebovat právní analýzy, abychom stanovili maximálně efektivní systém, který ve výsledku pomůže především rodičům. A to je náš cíl.

Kocínku postavit chceme

Zmínila jste výstavbu školy Kocínka, jak to s ní teď vypadá?

Minulý týden jsme o Kocínce jednali. Proti projektu byly podány námitky ze strany veřejnosti. Musím říci bohužel, ale respektuji to. Plán tím ale určitě není zastaven. Tuto školu postavit chceme, čekáme však na vyjádření magistrátu.

Nebyla by ale cesta vypovědět nájemní smlouvy soukromým školám, které nyní sídlí v šestkových budovách?

Soukromé školství je také školství. Myslím si, že by to nakonec ochudilo pestrost škol. V naší městské části je celá řada kvalitních veřejných i soukromých škol. Musíme ale samozřejmě prověřit, zda více dostáváme, než dáváme. Rozhodně se tomu budu věnovat.

Praha 6 odmítá prodej pozemku na Hanspaulce plánovaný magistrátem

V Praze 6 před časem poměrně dobře fungovaly dvě školské platformy jakdoskoly.cz a jak doskolky.cz. Během uplynulých let ale přestaly plnit svoji funkci a rodiče si dokonce museli vytvořit skupinu na sociálních sítích, kde si předávají zkušenosti a rady mezi sebou. Není tohle ale práce radnice?

Minulý týden jsme tyhle dvě platformy řešili a musím říct, že tohle je velký dluh, který máme. Obě platformy musí být funkční, jsme připraveni obnovit jejich roli, musí tady být pro rodiče. Slibuji, že obě budou oživeny. Skupina na Facebooku, jejímž jsem členem, je však také dobrá a užitečná.

Motivace učitelů

Co schází šestkovým školám a školkám?

Na našich školách se mi líbí, že nejsou jednotvárné. Každá je jiná, každá se zaměřuje na něco jiného, ale všechny mají kvalitní základ. Kvalita školy ale stojí na dobrých učitelích. Aby u nás učit chtěli, je třeba je motivovat. O to se chci zasadit.

Ještě zpět k soukromým školám. Na jedné z nich, konkrétně Prague British School, má Praha 6 možnost udělovat dětem stipendia. Kritici však tvrdí, že je systém neprůhledný, že děti nemají možnost na ně dosáhnout…

Nemyslím si, že je systém neprůhledný. Přijímací řízení organizuje Prague British School, rozhoduje velmi sofistikovaně, které dítě se do jejího programu hodí a zda je připraveno, náročný výukový program zvládnout. To je v pořádku. Nedovedu si představit, že by třeba o jazykové vybavenosti konkrétního dítěte rozhodoval úředník. Nicméně udělováním stipendií se zabývat budu, protože osobně bych dávala přednost rozšíření současné nabídky krátkodobých stáží, oproti vícesemestrálnímu studiu.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 15:01
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
6.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Reklama