Medvědárium na Letné ukrývá stovky plyšových medvídků z celého světa. Nejstarším je přes 100 let

Další fotky

Kousek od zastávky Kamenická v Praze na Letné se ukrývá nejmenší medvědí muzeum na světě. V současnosti čítá na šest set plyšových medvídků. Ti pocházejí z různých koutů světa a těm nejstarším je přes 100 let. Součástí je i medvědí nemocnice, kde majitelka opravuje už porouchané medvídky, a vdechne jim tak nový život. 

Středověk, Beroun a medvědi. Jak to jde celé dohromady?

Součástí malého medvědího muzea je i obchod s plyšovými medvídky. Jeho majitelkou je Lucie Němcová, která začala se sbíráním plyšových medvídků už jako malá. „Donedávna jsem pracovala na úřadě, kde se mi nelíbilo. Byli tam nepříjemní lidé a ta práce mě nebavila. Ale proč strávit ten drahocenný čas, který nám ještě zbývá, prací, která nás nebaví? Rozhodla jsem se naplno věnovat svojí vášni k plyšovým medvídkům a založila jsem medvědí muzeum,“ říká Lucie.

Muzeum pražského vodárenství vzniklo v Podolí před 26 lety. Nahlédněte do jeho útrob

Medvědí obchůdek funguje asi dva roky, za tu dobu se už musel několikrát přestěhovat. Medvědí muzeum funguje od podzimu loňského roku. Zatím čítá na 600 plyšáků, ale kvantita není pro majitelku na prvním místě.

FOTO: Medvědárium v Praze 7

Medvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium Praha
Další fotky
Medvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium PrahaMedvědárium v Praze 7 - Medvědárium Praha

„Snažím se, aby tady byli medvídci spíše zajímaví a jedineční, než aby jich tady bylo za každou cenu co nejvíc. Jsou tady medvídci staří kolem 100 let. Odkud jsou, se často nedá přesně vysledovat. Za komunismu se k nám totiž dováželi hlavně ti z Německa. Do muzea nám je lidé většinou darují, ale když nějakého zajímavého potkáme, nedá nám to jej nekoupit a dát do muzea také,“ upřesňuje majitelka medvědária.

Medvídci před 100 lety byli nejkvalitnější

Oproti dnešním plyšovým medvídkům jsou prý ti staří mnohem kvalitnější než ti dnešní. Byly totiž vyráběni převážně ze slámy, takže byli sice tvrdší, ale zato hodně vydržely. Dítě mělo obvykle jednoho medvídka celý život. „Dnes se vyrábějí často v Číně, je v nich umělý materiál jako polyuretan a podobně. Často z nich navíc lezou nitky, jsou celkově ošoupaní,“ vyjmenovává Lucie.

Po medvědí nemocnici bude mít Praha i Medvědí muzeum

Medvídky pak sama všechny opravuje v medvědí nemocnici. Má v zásobě dostatek materiálů jako je plyš, očíčka a otočné „klouby“, které měli zejména ti starší medvídci. Lidé nosí medvídky buď už poškozené, o které nemají zájem, nebo naopak své naprosté miláčky, kterým chtějí vdechnout nový život.

Nejčastějšími návštěvníky medvědária jsou sběratelé plyšových medvídků a děti. „Pořádáme tady pravidelné dílničky nebo přednášky pro školy a školky. Zkusit si vyrobit medvídka ale může přijít kdokoliv. Kromě toho, že si děti zkusí medvídka vyrobit, dozví se spoustu zajímavostí z našeho muzea. Máme tady jak medvídky současných designérů, tak ty starší, kterým je kolem 40 až 50 let nebo ty stoleté. Pak máme vystavené medvídky podle zemí nebo třeba podle toho, že účinkovali v nějakém filmu,“ říká Lucie Němcová.

Prasátko místo psa. Váží 73 kilo. Jak se s ním žije v paneláku?

Medvídci mají svůj cestovní pas

Nemohou samozřejmě chybět ani medvědi životní velikosti. Na informačních cedulích na zdech uvnitř muzea si pak může návštěvník přečíst něco z historie plyšových medvídků. V krámku si pak může rovnou nějakého medvídka zakoupit a pořídit mu třeba i cestovní pas, aby mohl do okolním zemí. Celníci pak prý často do takového pasu dávají ochotně razítka. Nechybí ani knížky s návody, jak vyrobit medvídka a řada materiálů, které je možno zakoupit a vlastního méďu si zkusit vyrobit doma.

FOTO: Medvědárium a medvědí nemocnice

Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 25Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 21Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 20Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 19Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 18
Další fotky
Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 17Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 16Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 15Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 14Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 13Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 12Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 11Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 10Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 9Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 8Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 7Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 6Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 5Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 4Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 2Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 1Medvědárium a medvědí nemocnice - Lucie Němcová, MedvědáriumMedvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 24Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 23Medvědárium a medvědí nemocnice - Medvědárium 22

Každoročně probíhá Mezinárodní medvědí výstavní veletrh. Letos bude veletrh PRAGUE TEDDY 2018 probíhat ve dnech 24. až 25. března v budově Špejcharu v Praze 10 – Dubči od 10 do 18 hodin.

 

21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama