Metro jezdí pod Vltavou už 33 let. Na „Jižák“ se metrem vozíme ještě déle

Metro C v listopadu slaví hned dvě významná výročí. Provoz druhého úseku metra C na Jižní Město byl zahájen před 37 lety. O čtyři roky později se metro také poprvé ponořilo pod Vltavu, z čehož těžili především obyvatelé a návštěvníci Prahy 7.

Na Jižní Město jezdíme metrem už 37 let

Psal se 7. listopad 1980, kdy byl zahájen provoz metra na Jižní Město. Do té doby jezdilo „céčko“ jen mezi Kačerovem a Florencí. Prodloužením metra na sídliště Jižního Města se desetitisícům Pražanům zkrátila centra do centra metropole.

Stavba sídlišť probíhala rychle, ale ještě rychleji byly předávány první byty. Obyvatelé se začali stěhovat v roce 1976, ale v místě chyběly obchody, školy, školy. Proto metro představovalo pro sídliště velký pokrok.

Brno staví vlastní metro. Jaké budou mezi brněnským a pražským metrem rozdíly?

Na novém úseku byly otevřeny čtyři stanice. Primátora Vacka, Budovatelů, Družby a Kosmonautů. První dvě leží obsloužili sídliště Horní Roztyly a sídliště Chodov. Druhé dvě stanice obsloužily sídliště Opatov a sídliště Háje. V době uvedení do provozu byly dokončeny sídliště pouze v okolí stanic Roztyly a Háje. Po revoluci došlo k přejmenování stanic na dnešní názvy Roztyly, Chodov, Opatov a Háje.

Dolínek: Místo rychlodráhy prodlužme metro

Zmíněný druhý úsek metra C měří 5,3 kilometrů a najdeme na něm jeden most za stanici Kačerov. Stavba začala v dubnu 1974 (tedy ještě před zahájením prvního úseku metra C v květnu 1974) a do provozu byla uvedena 7. 11. 1980. Všechny stanice byly hloubené a mají pouze jeden vestibul. Kromě konečné, která má vestibuly na obou stranách stanice.

Vltavu metro podkopalo před 33 lety

3. listopadu 1984 „přijelo“ poprvé metro na Prahu 7. Otevřen byl třetí úsek metra C z Florence, přes Vltavskou, do stanice Nádraží Holešovice. Zároveň se „céčko“ poprvé „ponořilo“ pod Vltavu.

Úsek se dvěma stanicemi měřil 2,4 km. Obě stanice byly postaveny jako hloubené. Nádraží Holešovice získala dva vestibuly. Jeden k mezinárodnímu vlakovému nádraží a autobusovému nádraží pro dálkové linky. U druhého, jižního, vestibulu vznikl přestup na tramvajové linky a autobusový terminál pro městské linky. Z Holešovic tehdy odjížděly autobusy na sídliště Severního Města – od Bohnic a Čimic, přes Ládví a Ďáblice, po Prosek a Letňany. Holešovice se staly konečnou céčka na dlouhých 20 let. Až v roce 2004 byla linka prodloužena do Kobylis a na Ládví.

Kolik lidí bydlí u stanic metra? Kde má metro smysl a kde ne?

U stanice Vltavská se dodnes hovoří o dobudování druhého výstupu, který by ústil v Bubnech. Třeba na něj dojde společně s revitalizací celého území, které dnes rozděluje Holešovice na dvě části.

Dnes trasa C měří 22,41 a má 20 stanici. Mezi nejvytíženější stanice „céčka“ patří Muzeum a I. P. Pavlova. Nejvíce cestujících přepraví „červené“ metro mezi Vyšehradem a I. P. Pavlova.

Dnes, 10:48
Pražské městské části rozšiřují síť kontejnerů na kovy a kovové obaly z domácností prostřednictvím šedých...
Včera, 19:10
Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je...
Včera, 11:01
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
Včera, 10:13
Konec semestru je na Fakultě architektury každoročně ve znamení FA NONSTOP, ateliérového týdne. Pro studenty...
17.1.2020
Hru Kočkožrout slavného německého filmaře, dramatika a provokatéra Reinera Wernera Fassbindera (1945 – 1982), od...
16.1.2020
Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. V sobotu...
16.1.2020
Nyní už není k dispozici v Hloubětínském zámečku, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (Šrobárova...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
16.1.2020
Informace o skutečném čase odjezdu všech autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) z jednotlivých...
15.1.2020
Na hrob Karla Gotta, který je na pražských Malvazinkách, lidé stále přinášejí květiny a svíčky....
Reklama