Mezi námi propojuje svět dvou generací

O jaký svět jde? Jedná se o mezigenerační svět seniorů a nejmladší generace. Proto v roce 2013 vznikla nezisková organizace Mezi námi o.p.s., která propojuje děti z mateřských a základních škol se seniory. Chce přispět mimo jiné také k tomu, aby už i děti věděly, že stáří je přirozenou součástí života.

Mezi námi má několik programů, které se zaměřují na mezigenerační problematiku, hlavní mi z nich jsou programy Povídej a Přečti. Do pravidelných mezigeneračních setkávání Povídej je v současnosti zapojeno 115 mezigeneračních skupin z celého Česka.

Děti se potkávají se seniory

„Velmi nás těší, že počet těch, kteří mají zájem se zapojit, stále roste. Základem programu je propojení mateřské/základní školy a blízkého seniorského zařízení. Setkání dětí z mateřské nebo základní školy se uskutečňují vždy jednou za tři až pět týdnů. Jsou organizována individuálně, na míru školce a domovu seniorů. Zorganizovat takováto setkání není jednoduché. Setkáváme se i s názory, že je to zbytečné. Proto vznikla organizace Mezi námi jako spojovací článek mezi těmito dvěma světy, aby dávala odborným pracovníkům potřebnou podporu a metodické vedení,“ vysvětluje Klára Peterková, koordinátorka programu Povídej, s tím, že důležitým momentem v daném programu je blízkost školky, školy a seniorského zařízení. Jde totiž o to, aby se účastníci programu mohli setkávat pravidelně a třeba i v běžném životě.

3 vánoční filmy pro děti i rodiče. Jaká skrytá poselství mají předat?

Druhým úspěšným programem je Přečti. V jeho rámci proškolení senioři navštěvují jednou týdně mateřské školy a čtou dětem pohádky. Propojuje se tak příjemným a nenásilným způsobem svět seniorů, dětí a knížek. Děti se učí schopnostem soustředění, pozornosti a rozvíjení komunikačních dovedností.

Slovní zásoba a citová vazba

„Svůj vliv to má i na bohatost slovní zásoby dětí včetně vyjadřovacích schopností. V řadě případů se tato forma přenáší do společných chvil předčítání v rodinách a bezesporu to má i vliv na citovou vazbu mezi dětmi a rodiči. Chceme tento program dále rozvíjet. Zájem ze strany školek je veliký, proto hledáme stále další pohádkové babičky a dědečky,“ dodává Klára Peterková.

Praha 6 hledá provozovatele bývalé nádražní budovy v Bubenči

Současně organizace Mezi námi oceňuje i úspěšné zapojení spolupracujících institucí do mezigeneračních aktivit prostřednictvím značky Mezigeneračně. Ta je oceněním dětí, seniorů i personálu za jejich dosavadní aktivitu v oblasti propojování generací. Znamená, že organizace je součástí dlouhodobého projektu, který napomáhá sbližování generací, nese v sobě prestiž, výjimečnost a ukazuje na zapojení do netradičních aktivit. Je důkazem, že mezigeneračně žije! V městské části Praha 6 takto mezigeneračně žije: Domov seniorů Centrin CZ v Liboci/MŠ Sbíhavá, Klub seniorů v Nebušicích/MŠ Nebušice, Centrum sociálních služeb/ZŠ Nebušice, dále MŠ Čínská, MŠ Velvarská, MŠ Na Okraji, MŠ Bubeníčkova, MŠ Motýlek a MŠ Bílá. Nenašli jste mezi zde uvedenými vaše zařízení a zajímala by vás podobná aktivita? Ozvěte se a společně to změňte. Kontaktujte organizaci na e-mailu [email protected]

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 10:27
V ulici Pod Juliskou se objevila před časem vyřazená tramvaj, která od devadesátých let sloužila...
Dnes, 08:01
Lidem z Petřin reálně hrozí, že přijdou o možnost pohodlně si nakoupit. Obchodní dům z konce...
Pařížská č. 14, Praha 1. Luxusní obchod.
Dnes, 07:01
Účel provozovny a výše nájmu budou hrát roli v tom, komu magistrát pronajme komerční prostory...
Včera, 15:32
Konkurz na novou ředitelku či ředitele Základní školy Fr. Plamínkové vypsala radnice sedmé městské části....
Včera, 15:01
Do roku 2022 bude hotova studie rozvoje ostrova Štvanice. Magistrát vyjde na přibližně 35 milionů...
Ilustrační foto.
Včera, 14:22
Problematickou zakázku na právní řeší čtvrtá městská část. Opozice kritizuje, že zakázka byla připravena účelově...
Včera, 12:18
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypsal v roce 2019 zakázku na 20 velkokapacitních autobusů....
Děti ze Základní školy Fr. Plamínkové budou mít nového ředitele či ředitelku.
Včera, 10:32
Odvolána byla z funkce ředitelky Základní školy FR. Plamínkové oblíbená ředitelka Jarmila Macečková. Proti rozhodnutí radnice...
Včera, 08:03
Ohroženou skupinou jsou ve společnosti senioři. Trpí osamělostí, trápí je obavy z budoucnosti, nemoci a strach...
27.1.2020
Prahou sedm „hýbe“ vyhlášené výběrové řízení na nového „šéfa“ Základní školy Fr. Plamínkové. Vedení radnice...
Reklama