Mezi námi propojuje svět dvou generací

O jaký svět jde? Jedná se o mezigenerační svět seniorů a nejmladší generace. Proto v roce 2013 vznikla nezisková organizace Mezi námi o.p.s., která propojuje děti z mateřských a základních škol se seniory. Chce přispět mimo jiné také k tomu, aby už i děti věděly, že stáří je přirozenou součástí života.

Mezi námi má několik programů, které se zaměřují na mezigenerační problematiku, hlavní mi z nich jsou programy Povídej a Přečti. Do pravidelných mezigeneračních setkávání Povídej je v současnosti zapojeno 115 mezigeneračních skupin z celého Česka.

Děti se potkávají se seniory

„Velmi nás těší, že počet těch, kteří mají zájem se zapojit, stále roste. Základem programu je propojení mateřské/základní školy a blízkého seniorského zařízení. Setkání dětí z mateřské nebo základní školy se uskutečňují vždy jednou za tři až pět týdnů. Jsou organizována individuálně, na míru školce a domovu seniorů. Zorganizovat takováto setkání není jednoduché. Setkáváme se i s názory, že je to zbytečné. Proto vznikla organizace Mezi námi jako spojovací článek mezi těmito dvěma světy, aby dávala odborným pracovníkům potřebnou podporu a metodické vedení,“ vysvětluje Klára Peterková, koordinátorka programu Povídej, s tím, že důležitým momentem v daném programu je blízkost školky, školy a seniorského zařízení. Jde totiž o to, aby se účastníci programu mohli setkávat pravidelně a třeba i v běžném životě.

3 vánoční filmy pro děti i rodiče. Jaká skrytá poselství mají předat?

Druhým úspěšným programem je Přečti. V jeho rámci proškolení senioři navštěvují jednou týdně mateřské školy a čtou dětem pohádky. Propojuje se tak příjemným a nenásilným způsobem svět seniorů, dětí a knížek. Děti se učí schopnostem soustředění, pozornosti a rozvíjení komunikačních dovedností.

Slovní zásoba a citová vazba

„Svůj vliv to má i na bohatost slovní zásoby dětí včetně vyjadřovacích schopností. V řadě případů se tato forma přenáší do společných chvil předčítání v rodinách a bezesporu to má i vliv na citovou vazbu mezi dětmi a rodiči. Chceme tento program dále rozvíjet. Zájem ze strany školek je veliký, proto hledáme stále další pohádkové babičky a dědečky,“ dodává Klára Peterková.

Praha 6 hledá provozovatele bývalé nádražní budovy v Bubenči

Současně organizace Mezi námi oceňuje i úspěšné zapojení spolupracujících institucí do mezigeneračních aktivit prostřednictvím značky Mezigeneračně. Ta je oceněním dětí, seniorů i personálu za jejich dosavadní aktivitu v oblasti propojování generací. Znamená, že organizace je součástí dlouhodobého projektu, který napomáhá sbližování generací, nese v sobě prestiž, výjimečnost a ukazuje na zapojení do netradičních aktivit. Je důkazem, že mezigeneračně žije! V městské části Praha 6 takto mezigeneračně žije: Domov seniorů Centrin CZ v Liboci/MŠ Sbíhavá, Klub seniorů v Nebušicích/MŠ Nebušice, Centrum sociálních služeb/ZŠ Nebušice, dále MŠ Čínská, MŠ Velvarská, MŠ Na Okraji, MŠ Bubeníčkova, MŠ Motýlek a MŠ Bílá. Nenašli jste mezi zde uvedenými vaše zařízení a zajímala by vás podobná aktivita? Ozvěte se a společně to změňte. Kontaktujte organizaci na e-mailu [email protected]

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 18:20
Desítky lidí, z nich část osobně, část vzhledem k epidemiologické situaci virtuálně, se připojily k...
Dnes, 17:40
Franz Kafka. Proces. Komedie. Že to moc nejde dohromady? Rock Opera Praha přesvědčí všechny diváky,...
Dnes, 17:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 17:00
Venkovní výstava vybraných soutěžních fotografií z letošního ročníku fotografické soutěže Czech Nature Photo je od...
Dnes, 16:20
Krásných a slavených domů je na Hanspaulce hodně, dokonce tolik, že o nich vychází celá...
Dnes, 15:00
Psal se rok 2015, kdy hokejová Slavia po nepovedené extraligové sezoně neuspěla ani v baráži...
Dnes, 13:00
Soubor pěti lodí, vytvořených z perforovaného plechu, zakotvil na Smíchovské náplavce mezi kobkami 16 a 17....
Dnes, 12:20
Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podal na jaře opoziční zastupitel Prahy 4 a...
Dnes, 11:49
Kolony jsou v Praze pravidelné. Pokud ráno prší, situace je o to horší. Ale aby...
Dnes, 11:00
Pražský magistrát nechá rozšířit protipovodňová opatření na Zbraslavi. Výstavba se týká oblasti u zbraslavského zámku...
Dnes, 09:40
Změnu vašeho programu si však vyhrazují kapely a pořadatelé a ministr zdravotnictví, který už avizoval,...
Reklama