Mikuláš Minář z Milionu chvilek: V krajích zvedneme místní témata. Nálepka pražská kavárna je účelová

Spolek Milion chvilek pro demokracii na úterní tiskové konferenci oznámil štafetu pro demokracii, která se letos uskuteční ve všech krajských městech, přičemž setkání se následně budou konat křížem krážem po celé zemi. Všude se bude debatovat jak o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, tak lokálních tématech. S předsedou Milionu chvilek pro demokracii Mikulášem Minářem Náš REGION hovořil o tom, proč někteří pro spolek přesto stále používají nálepku „pražská kavárna“, co si myslí o Praze versus regionech, a zda bude na letošních akcích politikům pokládán i dotaz týkající se sociálního programu.

Veronika Vendlová a Benjamin Roll z vašeho týmu připomněli, že loni se – vedle pražských protestů vyvrcholených dvěma velkými demonstracemi na Letné – konalo asi 1500 „chvilkových“ akcí v 370 městech, městysech a obcích po celé zemi. Letos se regionální akce ještě rozrostou. Přesto jste pořád v očích a ústech některých „pražskou kavárnou“. Co s tím?

Vymezujeme se vůči tomu hlavně tím, že na regiony klademe důraz, snažíme se působit po celé republice, podporovat místní lidi, chceme se vydat po krajích a zvedat tam místní témata. Nálepka pražská kavárna je účelová, mrtvá a zavádějící.

Někteří politici stále zdůrazňují rozdělení republiky na Prahu a regiony. Co si o tom myslíte? Je rozdělena?

Odpovím ano i ne. Praha je skutečně v jistém slova smyslu jiná než zbytek republiky. Jako člověk, který pochází z malého jihočeského města, vnímám, že Pražáci tak trochu žijí v jisté bublině, to město je bohatší, je tam více příležitostí než jinde. Petr Pithart říká, že naše země je už tisíc let spádová do Prahy. Je to trefné. Praha je tak dlouho hlavním městem, že se tam všechno koncentruje. A to je beze sporu špatně. Nemůže to být tak, že jedno město je dominantní natolik, až je to svět sám pro sebe. Klíčový úkol je posilovat ty části země, které stojí na okraji. Když se tam lidé cítí – i tou Prahou – zapomenutí, a někdy mají skutečně pravdu, stahuje to dolů celou republiku. Potom volí i na truc, což poškozuje nás všechny.

A to ne, které jste chtěl dodat?

Na druhou stranu konstrukce, že na jedné straně je Praha a na opačné zbytek republiky, je samozřejmě zavádějící, protože lidé, kterým záleží na demokracii, jsou po celé republice včetně vesnic. Je třeba říkat obojí.

Politici zapomínají na venkov, lidé se tam cítí opuštěně, říká předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář

Myslíte, že někteří politici prohlubují rozpor mezi Prahou a regiony účelově?

Bezesporu. Dynamika funguje pomocí základní populistické figury „zlé elity, které můžou za to, že se máte špatně, a dobrý chudák lid, který je odírán z kůže“. Samozřejmě, že určitému typu politiků nahrává, když rozdělení je co nejsilnější, proto ho sami účelově vytváří. Štvou proti Pražákům, „elitě“, a to vše nahrává tomu, že vznikají příkopy, z kterých těží zase jen tito populisté.

Jak?

Nejprve vystraší lidi a pak řeknou „volte mě a já dám hlas vám, dobrému lidu“. Místo toho, aby prezident s premiérem tlumili vášně a ve společnosti působili v roli moderátorů, kteří se snaží překlenovat rozdíly, dělají opak. Pan prezident provokuje, jistou částí společnosti zcela opovrhuje, vysmívá se jí, což samozřejmě působí tak, že lidé jsou víc a víc naštvaní, reagují agresivněji a rozdělení se zvětšuje. Čelním politikům by přitom mělo jít o to, aby se lidé spolu dohovořili a nebyl společenský konflikt. Mrzí mě, že nemáme na čelných místech politiky typu Zuzany Čaputové, která umí stát za svými názory a zároveň říká, že je prezidentka nejen jedné části společnosti, ale všech občanů.

Umí a chce spojovat…

…a naslouchat. A to i těm, kteří ji nevolili. Tak mají jednat politici, ne že společnost rozdělí a panují.

Břežanští se zapojili do demonstrací proti Babišovi

Andrej Babiš má svou politiku i PR postavené na tom, co bylo znát například z jeho novoročního projevu – opakuje, co vše pro lidi udělal, mluví o navyšování penzí, platů či mezd. Někdy mu podle mě nahrává, že některé opoziční strany ho kritizují za rozpočtový schodek a říkají, že „rozhazuje“. Přitom právě proto ho plno lidí volí a bojí se, aby to jiní neomezili. Na tiskové konferenci jste řekl, že vás zajímá vize opozičních stran. Budete se těchto politiků ptát i na to, co nabízejí v sociální oblasti?

Již na Klárově, kam jsme 10. prosince opoziční politiky pozvali, jsme formulovali dotaz „Víte, co pálí voliče hnutí ANO, proč vás nevolí, a máte plán, jak byste je chtěli oslovit?“ To je klíčová otázka. Samozřejmě, že lidé potřebují i sociálnější program a rozhodně není cesta kritizovat pana Babiše za to, že zvedá důchody. Každá z těch stran přece musí pracovat s nějakou koncepcí sociálního státu, s tím, že někteří lidé jsou slabší a mají jinou startovní čáru, musí přicházet s jasnou nabídkou. Řešení není, že budou pana Babiše kritizovat, jak rozhazuje, ale že řeknou, jaké rozumné kroky by učinili oni, aby se někteří občané nemuseli bát o živobytí. Kriticky musím říct, že na Klárově jsme byli svědky, že až na výjimky na tuto otázku politici neodpověděli, vyhnuli se jí.

Připomenete jim ji?

Chceme jim to připomínat, chceme od nich odpověď na otázku, co pálí voliče hnutí ANO a co jim nabízejí, slyšet. Chceme znát sebevědomou nabídku alternativy i těmto lidem. Matematická logika je jednoduchá. Pokud demokratické strany chtějí vyhrát volby, musí se nějak spojovat, ne jít rozdrobené, a zároveň musí oslovit i část společnosti, kterou v tuto chvíli neoslovují. Musí si ale položit otázku, co tuto část společnosti zajímá a jakou jí poskytnou nabídku. Přál bych si, aby nějaká nabídka zazněla, aby to nebylo tak, že se spokojí s pěti, šesti nebo deseti procenty, která mají, a řeknou si, že jim to vlastně stačí, hlavně, aby se dostali do sněmovny.

Včera, 18:57
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
Včera, 17:45
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Včera, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
Reklama