Milion korun za měsíc. Lidé zachraňují vyhořelý kostel

Přes milion korun poslali během pouhého měsíce lidé na záchranu respektive obnovu vyhořelého kostela svatého Michala v Praze 5. Ten požár zachvátil koncem října. Přispívat bude možné po dobu jednoho roku.

Hranice jednoho milionu korun byla na transparentním účtu překročena v pondělí 30. listopadu. Posílat libovolnou částku však mohou lidé i nadále, a to na účet 500089822/0800. Sbírka potrvá do začátku listopadu příštího roku. Vybrané finance budou použity na opravu kostela.

Na obnově chrámu se už pracuje

„Do sbírky se zapojují drobní dárci, ale i tací, kteří přispívají desítky tisíc korun,“ popsala Hana Třeštíková, radní pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči.

I když sbírka jako taková potrvá rok, na obnově kostela se už pracuje. Probíhá zde takzvaná pasportizace celého objektu, pořizují se snímky toho, co z kostela zbylo a bude se také dělat 3D scanning stávajícího stavu ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ), který jej pro město připraví bezplatně. Poté nastane další fáze, ve které by měla vzniknout ochranná konstrukce, jejímž smyslem bude konzervovat zbylé části kostela, aby vlivem počasí nedošlo k další degradaci.

Pomůže fotodokumentace

Výhodou je, že Národní muzeum má mnohem více informací o stavbě kostela, než kdo čekal. Při obnově velmi pomůže fotodokumentace, dokumentace rozebírání kostela a jeho opětovného sestavování i částečná dokumentace interiéru.

Praha má nový kostel na Barrandově. Podívejte se

Proč rozebírání a sestavování? Celodřevěný pravoslavný chrám z druhé poloviny 17. Století, který je znám jako chrám sv. archanděla Michaela, nebo také karpatský kostelík sv. Michala, byl totiž do zahrady Kinských přenesený v roce 1929 z Podkarpatské Rusi. Šlo o dar Rusínů svému tehdejšímu hlavnímu městu, Praze, jako jejich typické lidové stavby. Chrám se poté stal součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.

Postaven byl v takzvaném bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Byl asi 14 metrů dlouhý a 8 metrů široký, věž sahala do výšky asi 17 metrů. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha.

Dnes, 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od...
Dnes, 13:13
Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící...
Dnes, 10:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:20
Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za...
Včera, 16:30
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
Včera, 13:53
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
Včera, 13:01
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
Včera, 11:20
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
Včera, 10:20
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
Včera, 09:30
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
Včera, 06:00
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Reklama