Milionové ztráty, soud s magistrátem. Přesto Praha podnikateli pronajme luxusní restauraci

V centru Prahy přímo na Staroměstském náměstí se přes prázdniny uvolnila luxusní restaurace v památkově chráněném domě. A město již vybralo nájemce. Firmu podnikatele albánského původu. Ten se soudil s magistrátem. A navíc je dlouhodobě ve ztrátě. Proč mu jde město opět na ruku? Mluvčí magistrátu drží bobříka mlčení. A svůj kontroverzní výběr nechtějí vysvětlovat ani úředníci.

Jak jsme informovali již dříve, do výběrového řízení na nájem restaurace se přihlásilo sedm zájemců, mezi nimiž byli i zkušení restauratéři. Na základě vyhodnocení předem daných kritérií však nakonec byla vybrána společnost Lorinfaj Promotion podnikatele albánského původu Lorence Hysiho.

Skandál v centru Prahy. Luxusní restauraci si od města pronajme kontroverzní podnikatel z Albánie

Jeho jméno vzbudilo v restauratérské komunitě poprask. Již v současnosti totiž provozuje restauraci na rovněž prestižní adrese v centru města – v Rytířské ulici. Nepříliš úspěšně. I tato restaurace je v majetku města Prahy.

Milion sem, milion tam

Problém je, že firma v minulosti podle dostupných zdrojů vedla s hlavním městem hned několik soudních sporů. Některé z nich dokonce nebyly v době výběrového řízení ukončeny. Šlo o statisícové částky. Jak zjistila redakce Našeho regionu Praha, albánský podnikatel má s financemi celkově potíže, jeho podnikání je dlouhodobě ve ztrátě. Podle účetní uzávěrky z roku 2017 byla jeho firma v minusu 11 milionů korun. Situace se příliš nezlepšila ani v roce 2018. To provozní výsledek činil minus deset milionů korun. Tedy opět ztráta. Z podrobného zkoumání uzávěrky vyplývá jednoznačný závěr: podnik nemůže dlouhodobě fungovat. Každým rokem totiž majitel musí jeho provoz dotovat, jinak by nepřežil.

Firmě navíc uštědřil políček koronavirus. Provozování restaurace je v současnosti těžký byznys. Centrum města je bez turistů, ti přitom v místních restauracích nechali většinu tržeb. Jak vyplývá z Registru smluv, problémy má i Hysiho firma. Kvůli šíření koronaviru si požádala o snížení nájemného o třicet procent. I tady se město zachovalo podivně. Ve smlouvě o snížení nájmu se totiž nájemce zavazuje, že nevede s pronajímatelem soudní při. Obě strany smlouvu podepsaly. Jak ale vyplývá z justičního rejstříku, město se s podnikatelem v současnosti soudí. Pře je v současnosti ve stavu „Pokračování řízení“ a to již od října 2019. Jde tedy o živou kauzu.

Platí smlouvy?

Podle zdrojů Našeho regionu Praha se Magistrát hlavního města Prahy snaží z podnikatele vymoci dlužné nájemné. Pokud je to pravda, šlo by o skandál. Nejenže by tak byla neplatná smlouva o snížení nájemného u restaurace v Rytířské ulici, ale rovněž by nedávalo smysl pronajmout takto problematickému podnikateli další restauraci, přímo na Staroměstském náměstí.

Zjistit obsah sporu od jeho účastníků se redakci nepodařilo. „Doporučuji se primárně obrátit na Trade centre Praha (zprostředkující firmu, pozn. red.), kde Vám poskytnou základní informace,“ napsal mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na doplňující otázky nereagoval. Odpovědi jsme nezískali ani od zprostředkující firmy Trade centre Praha. Ačkoli byl mluvčí v kopii veškeré e-mailové komunikace, na žádný z dalších e-mailů již nereagoval. Redakce se pokusila spojit i s majitelem Lorinfaj Promotion, Lorencem Hysim. To se však nepovedlo. Firma neprovozuje vlastní internetovou prezentaci, k nalezení není ani na sociálních sítích.

vlb

Dnes, 09:40
Pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Radimově ulici na Břevnově, je do odvolání mimo provoz....
Dnes, 07:35
Když v březnu v Česku vypukla pandemie koronaviru, ukázalo se, že žít bez internetu už...
Včera, 18:55
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 18:55
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
Včera, 18:20
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
Včera, 17:00
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
Včera, 16:20
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční...
Včera, 14:20
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojené uzavření restaurací, barů, ale třeba i divadel či...
Včera, 12:44
Komerční článek
Praha spustila další kampaň proti koronaviru, tentokrát s cílem ukázat, jak je více než kdy...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 12:20
Pražský magistrát kvůli nutnosti odeslat pracovníky do karantény uzavřel již třetí pracoviště registru vozidel. Po...
Včera, 11:40
Podobně jako na jaře, i teď na podzim sleduje ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy...
Reklama