Milionové ztráty, soud s magistrátem. Přesto Praha podnikateli pronajme luxusní restauraci

V centru Prahy přímo na Staroměstském náměstí se přes prázdniny uvolnila luxusní restaurace v památkově chráněném domě. A město již vybralo nájemce. Firmu podnikatele albánského původu. Ten se soudil s magistrátem. A navíc je dlouhodobě ve ztrátě. Proč mu jde město opět na ruku? Mluvčí magistrátu drží bobříka mlčení. A svůj kontroverzní výběr nechtějí vysvětlovat ani úředníci.

Jak jsme informovali již dříve, do výběrového řízení na nájem restaurace se přihlásilo sedm zájemců, mezi nimiž byli i zkušení restauratéři. Na základě vyhodnocení předem daných kritérií však nakonec byla vybrána společnost Lorinfaj Promotion podnikatele albánského původu Lorence Hysiho.

Skandál v centru Prahy. Luxusní restauraci si od města pronajme kontroverzní podnikatel z Albánie

Jeho jméno vzbudilo v restauratérské komunitě poprask. Již v současnosti totiž provozuje restauraci na rovněž prestižní adrese v centru města – v Rytířské ulici. Nepříliš úspěšně. I tato restaurace je v majetku města Prahy.

Milion sem, milion tam

Problém je, že firma v minulosti podle dostupných zdrojů vedla s hlavním městem hned několik soudních sporů. Některé z nich dokonce nebyly v době výběrového řízení ukončeny. Šlo o statisícové částky. Jak zjistila redakce Našeho regionu Praha, albánský podnikatel má s financemi celkově potíže, jeho podnikání je dlouhodobě ve ztrátě. Podle účetní uzávěrky z roku 2017 byla jeho firma v minusu 11 milionů korun. Situace se příliš nezlepšila ani v roce 2018. To provozní výsledek činil minus deset milionů korun. Tedy opět ztráta. Z podrobného zkoumání uzávěrky vyplývá jednoznačný závěr: podnik nemůže dlouhodobě fungovat. Každým rokem totiž majitel musí jeho provoz dotovat, jinak by nepřežil.

Firmě navíc uštědřil políček koronavirus. Provozování restaurace je v současnosti těžký byznys. Centrum města je bez turistů, ti přitom v místních restauracích nechali většinu tržeb. Jak vyplývá z Registru smluv, problémy má i Hysiho firma. Kvůli šíření koronaviru si požádala o snížení nájemného o třicet procent. I tady se město zachovalo podivně. Ve smlouvě o snížení nájmu se totiž nájemce zavazuje, že nevede s pronajímatelem soudní při. Obě strany smlouvu podepsaly. Jak ale vyplývá z justičního rejstříku, město se s podnikatelem v současnosti soudí. Pře je v současnosti ve stavu „Pokračování řízení“ a to již od října 2019. Jde tedy o živou kauzu.

Platí smlouvy?

Podle zdrojů Našeho regionu Praha se Magistrát hlavního města Prahy snaží z podnikatele vymoci dlužné nájemné. Pokud je to pravda, šlo by o skandál. Nejenže by tak byla neplatná smlouva o snížení nájemného u restaurace v Rytířské ulici, ale rovněž by nedávalo smysl pronajmout takto problematickému podnikateli další restauraci, přímo na Staroměstském náměstí.

Zjistit obsah sporu od jeho účastníků se redakci nepodařilo. „Doporučuji se primárně obrátit na Trade centre Praha (zprostředkující firmu, pozn. red.), kde Vám poskytnou základní informace,“ napsal mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na doplňující otázky nereagoval. Odpovědi jsme nezískali ani od zprostředkující firmy Trade centre Praha. Ačkoli byl mluvčí v kopii veškeré e-mailové komunikace, na žádný z dalších e-mailů již nereagoval. Redakce se pokusila spojit i s majitelem Lorinfaj Promotion, Lorencem Hysim. To se však nepovedlo. Firma neprovozuje vlastní internetovou prezentaci, k nalezení není ani na sociálních sítích.

vlb

Včera, 19:13
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
Včera, 16:05
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
Včera, 15:57
Komerční článek
Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době...
Včera, 15:57
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
Včera, 14:21
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Včera, 12:18
Lidé hned ráno využili, že se po více než čtyřech měsících mohly otevřít všechny prodejny,...
Včera, 11:30
Praha 7 chce odstranit mohutnou betonovou zeď, která odděluje pozemek velvyslanectví Ruské federace od Stromovky....
Včera, 10:33
Na návrh radnice Prahy 9 souhlasila Místopisná komise Rady hl. m. Prahy, aby jedna z...
Včera, 09:04
Příští řádnou schůzi Sněmovny, která začne v úterý 25. května, budou moci zájemci sledovat z...
Včera, 06:55
Sociologicko-antropologický výzkum o tom, jak se lidem na Palmovce žije, má pomoci této městské části...
9.5.2021
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Reklama