19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Míst pro školáky je málo. Vhodné budovy šestka raději pronajímá

Několik budov pronajímá Praha 6 soukromým školám. Děje se tak přitom v době, kdy šestkové základní i mateřské školy bojují o každé volné místo. Podle nové demografické studie navíc dětí na šestce bude nadále přibývat. Sporným se navíc zdá být i udělování stipendií pro děti z Prahy 6, které poskytuje Prague British School, která má od šestky pronajatu budovu na Dědině.

Reklama

Momentálně jsou soukromým školským zařízením pronajaty budovy na Vlastině, v Břevnově, v Sedlci a na Petřinách. Kdyby zde fungovaly školy či školky zřizované radnicí, našlo by se místo odhadem pro zhruba osm stovek dětí. K pronájmům školských budov bylo přistoupeno v době, kdy byla poptávka po místech nižší než nabídka, to už však dávno neplatí.

V některých místech Prahy 6 třeba už došlo i k tomu, že byly při zápisech do prvních tříd odmítány i děti takzvaně spádové, tedy ty, které mají mít místo vzhledem k trvalému bydlišti jisté. Možnost vybrat pro dítě svobodně základní školu tak zcela mizí.

Praha 6 odmítá prodej pozemku na Hanspaulce plánovaný magistrátem

Na nedostatek míst ukazuje ještě jeden fakt. V některých školách je totiž potřeba přijmout více dětí tak akutní, že třídy vznikají i na dříve nemyslitelných místech, třeba v bývalých odborných učebnách, někde se na třídy proměnila i sborovna. Šestka se navíc potýká i s odlivem učitelů.

Školství měl v minulém volebním období na starost Jan Lacina (STAN). Podle starosty šestky Ondřeje Koláře (TOP 09) ale v podstatě neměl čtyři roky čas něco změnit. „Ano, například koncepce rozvoje škol a školek mohla být hotova dřív, ale já vždy říkám – my jsme se nejprve museli vypořádat se spoustou lahůdek, které nám zde zůstaly z dob minulých a začínaly už povážlivě zapáchat. Času a prostoru na tvorbu kvalitních lahůdek, které nejsou toxické a Praze 6 a jejím obyvatelům budou chutnat i za dlouhou řádku let, jsme tak mě li o něco méně, než do modra zbarvené rady, které tu měly volné pole působnosti 25 let před námi,“ hodnotil Kolář loni v červenci práci Laciny.

Opozice: Trpí kvalita výuky

„Objekty byly pronajaty v době, kdy Praha 6 měla svěřeno mnoho nemovitého majetku. Po jeho výprodeji a vzhledem k vysokému počtu žáků ve třídách základních škol a nedostatku míst v mateřských školách, by si Praha 6 měla položit otázku, jak do budoucna svým občanům zajistit větší počet míst,“ poznamenává opoziční zastupitelka Patricie Pražáková (ANO) s tím, že je nutné pamatovat hlavně na potřeby obyvatel šestky.

Škola v Praze 13 má novou kuchyni s jídelnou za 62 milionů korun

Další opoziční zastupitel Antonín Nechvátal (SZ) upozorňuje na to, že protože míst ve školách je nedostatek, narůstá úměrně tomu počet dětí ve třídách. „Tím následně trpí kvalita výuky, žáci sami i jejich rodiče. Pro výstavbu nových škol ale nejsou k dispozici vhodné pozemky, byly totiž rozprodány a zastavěny nebo se s nimi spekuluje, jako na hanspaulské Špitálce. Získání dalších vhodných parcel je problematické. Jsem přesvědčen o tom, že už je nutné přehodnotit problematický pronájem školských budov tak, aby na prvním místě byly děti a jejich vzdělávání, a až na místě druhém příjmy z pronájmů. Tento tristní stav školství je výsledek práce Jana Laciny, který měl 4 roky školství na starosti a zanechal ho v dezolátním stavu. Vážně se obávám, že podobně dopadne oblast majetku městské části, který má nově v gesci,“ míní Nechvátal.

Piráti chtějí revidovat smlouvy

Opoziční Piráti, kteří se do zastupitelstva Prahy 6 dostali po podzimních komunálních volbách sice soukromé základní i střední školy oceňují proto, že vnášejí do školského systému nové impulsy a zdravou konkurenci, přesto hodlají navrhnout revizi podmínek pronájmu šestkových budov soukromým školám.

Zaměřit se ale chtějí i na to, aby byly do budoucna podporovány takové soukromé školy, které budou dostupné pro obyvatele šestky. V opačném případě by školy „z obecních nemovitostí vykázali do nemovitostí komerčních.“ Šestka na pronájmu svých budov nevydělává žádné závratné částky, ročně do městské kasy od soukromých škol doputuje zhruba deset milionů korun.

Školy přitom od rodičů svých žáků každý rok souhrnně inkasují částky podstatně vyšší. Roční školné za jednoho žáka se v jednotlivých soukromých školách liší, pohybuje se však řádově ve stovkách tisíců korun.

Zápisy prvňáčků jsou za dveřmi. Co je dobré vědět a co nezapomenout?

Třeba Prague British School platí za budovu na Dědině podle platné smlouvy měsíčně nájemné 425 tisíc korun. Velká je 2130 metrů čtverečních, náleží k ní i sportoviště a rekreační plocha velká 8669 metrů čtverečních a zeleň 2186 metrů čtverečních.

Tržní nájemné je podle námi oslovených realitních makléřů několikanásobně vyšší. Takže Praha 6 u takto pronajatých budov může tratit miliony korun ročně. K tomu, aby si škola vydělala na měsíční nájemné, jí tak stačí jeden žák. Školné se tady totiž pohybuje podle věku dítěte od zhruba 300 do více než 500 tisíc korun.

A i když v rámci dohody škola vedle nájmu také několika dětem z Prahy 6 poskytuje stipendium, ani to se nezdá být pro obyvatele šestky výhodou. Třeba proto, že možnost studovat na základě stipendia dostaly i děti některých rodičů, kteří významně sponzorovali některé koaliční politické strany v loňských komunálních volbách.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
21.9.2019
Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do...
20.9.2019
Od pátku 20. září auta už neprojedou ani nezaparkují na Mariánském náměstí, ze kterého se...
20.9.2019
Chlap bídná - Nádoba hříšná. Pod tímto názvem se "skrývá" asi tři hodiny zábavy, kdy...
Reklama