Místo skladů má vyrůst Nová Ruzyně, město ve městě

Rada Prahy 6 schválila podkladovou studii pro rozvoj Ruzyně. A to včetně zastavovacího plánu, který obsahuje základní regulační prvky. Třeba maximální kapacitu jednotlivých bloků i výšku domů. Budou mít nejvíc šest pater.

Dále studie určuje plochy pro umístění občanské vybavenosti v parteru budov nebo velikost veřejných prostranství například se stromovými alejemi a plochami zeleně, kterých je zde opravdu dost. Pro předpokládaný počet je zhruba 8 a půl tisíce obyvatel jsou v lokalitě umístěny tři základní školy a sedm mateřských. Jihovýchodní část, jižně od ulice U Prioru, je určena jako zvláštní území, kde lze umístit dostatek veřejné vybavenosti.

Dopravně je Nová Ruzyně napojena přednostně z ulice Drnovské do ulice U Prioru a MHD navazuje na ulici Vlastinu a nově budovanou zastávku železnice Nová Ruzyně.
„Studie slouží jako podklad ke změně územního plánu a byla koncem minulého roku představena v Centru architektury a městského plánování (CAMP) i ve škole na Dědině jak veřejnosti, tak odborníkům, kde byla vyhodnocena jako velmi kvalitní, srozumitelný a podrobný podklad, který je svým pojetím i podrobností jakýmsi pilotním projektem v rámci procesu projednávání změny územního plánu, vysvětluje radní pro strategický rozvoj Prahy 6 Eva Smutná.
„V minulých dnech byla studie předána odboru územního rozvoje hlavního města Prahy k dalšímu projednávání, kdy bude nyní následovat její posouzení ve společném jednání a veřejném projednání. Po schválení změny ZHMP navážeme na dosavadní jednání o jejím zapsání do evidence územně plánovací činnosti, aby mohla sloužit jako podklad pro rozhodování a plánování v této lokalitě.“

Radotín čeká přestavba centra. Víme, jak bude vypadat

Nová Ruzyně je jeden z největších transformačních prostorů v obvodu Prahy 6, nyní se zde nacházejí skladové areály a prodejní haly, své zařízení zde má i ministerstvo obrany, které však v území zůstává.
V budoucnu by zde měla vzniknout nová plnohodnotná čtvrť. Nepůjde tedy jen o bytové domy, kam by lidé jezdili pouze přespávat, ale vznikne zde vlastně nové město se vším, co by mělo mít – obytné bloky s vnitřní zelení, náměstí, školy, školky, sportoviště, parky, lékařské zařízení, služby, obchody atd.
„Rozhodně není pravda, že by tato čtvrť zatěžovala a parazitovala na ostatních částech Prahy 6 tím, že by noví obyvatelé jezdili jinam k lékaři, vozili děti do škol v okolí a podobně. Naopak, bude zcela soběstačná a naopak svojí pestrostí rozšíří možnosti občanské vybavenosti a služeb pro ostatní obyvatele naší městské části,“ říká Eva Smutná.
S tímto řešením souhlasí i Zelení: „Transformaci stávajícího brownfieldu v bytovou výstavbu podporujeme a jsme rádi, že zde bylo dosaženo dohody s investory ohledně nutného zajištění veřejné vybavenosti,“ těší zastupitele Petra Píšu.

Policie chce mít kriminalisty pěkně pohromadě v jednom obřím paneláku na kraji Prahy. Zbraslaváci ale svoji čtvrť brání

Jak bude město vypadat?
Domy v nové čtvrti budou mít dle schválené studie výšku tři až šest nadzemních pater, s možností místní dominanty, vyšší budovy zde nenajdete.
Blokovou výstavbou, která je zde plánovaná, by měla nová čtvrť trochu připomínat například centrální část Dejvic a Bubenče. Jihovýchodní část transformovaného území při páteřní ulici U Prioru je vyhrazena pro veřejnou i občanskou vybavenost – tedy obchody, kanceláře, služby a podobně. Zbytek území bude mít obytný charakter.

Školky by měly být umístěné uvnitř obytných bloků, v předpokládané celkové kapacitě asi 350 nových míst, které budou následně předané Praze 6 a zřizovatelem a provozovatelem škol tak bude městská část. Celková kapacita základních škol je plánovaná v souladu s počtem budoucích obyvatel na 1100 žáků.

Nová modřanská radnice má připomínat kostky cukru. Ty se v Modřanech vyráběly už od 90. let 19. století

Důraz se klade i na dopravní napojení Nové Ruzyně na své okolí. Ze severu bude území napojeno na zastávky budoucí tramvaje, chybět tu nebudou ani zastávky městských autobusů. Po jižní hranici tohoto území povede modernizovaná železniční trať Praha – Kladno s odbočkou na Letiště Václava Havla, která zde bude mít svou zastávku a nabídne napojení nové čtvrti na metro a další spoje. Dále je ve studii řešena také cyklodoprava a systém stezek, včetně trasy podél železniční trati Praha – Kladno.
Množství lidí a bytů bude odpovídat i počet parkovacích ploch, které budou podle studie mít domy v podzemních garážích.

Zdroj: Šestka

ruzyně mapy
(Mapy.cz)
Včera, 14:00
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Včera, 13:09
Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na...
26.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
26.2.2021
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
26.2.2021
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
26.2.2021
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
26.2.2021
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Reklama