6℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Místostarosta Prahy 6 Lacina čelí trestnímu oznámení za dotační podvod

Opozice na Praze 6 místostarostu Jana Lacinu (STAN) kritizuje i za jeho akci Dejvická live, kterou každý měsíc uvádí v divadle Semafor. Lacina si tak podle opozice už téměř dva roky jede volební kampaň na znovuzvolení. Jak navíc Náš REGION zjistil, Lacina čelí trestnímu oznámení.

Místostarosta a radní Prahy 6 Jan Lacina čelí podle informací redakce Náš REGION podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a podezření z dotačního podvodu. Lacina zároveň jako předseda kulturní komise, která přiděluje dotace, údajně přihrává peníze z veřejného rozpočtu spřáteleným osobám. Jedná se například o dotaci na film „Hanspaulka v písních a obrazech“ nebo pro společnost Auramusica. O tom, zda je komunální politik vyšetřován policií, zatím sám prý informace nemá. „Nemám o tom žádnou zprávu,“ řekl Lacina pro Náš REGION.

Dům jako kosmická loď. Kde v Praze stojí?

Není to jediný problém místostarosty

Zástupce starosty šestého městského obvodu a neúspěšný kandidát do Sněmovny čelí také kritice opozičních zastupitelů. A to za akci Dejvická live. Jde o diskusní cyklus, který moderují zástupce starosty Jan Lacina (STAN) a Václav Kopta. Podle organizátorů jde o „populární diskusní setkání s významnými osobnostmi Prahy 6“, jenže opozice to vidí jako one man show komunálního politika Jana Laciny.

Saje z obecního?

„Každý měsíc je Jan Lacina na plakátech Dejvická live, každý měsíc tuto akci, kterou platí městská část, uvádí. Je to před volbami skvělá propagace. Zajímalo by mě, jestli by ji vedení Prahy 6 tak štědře dotovalo, kdyby ji pořádal opoziční zastupitel,“ rýpla si do vedení městské části její bývalá starostka Marie Kousalíková (ODS). „Je to arogantní egocentrik, který zneužívá své pozice a předvádí se na pódiu Semaforu za peníze daňových poplatníků žijících v Praze 6,“ soudí o Lacinovi.

Vítězné náměstí je nejslavnějším kruhovým objezdem v Česku. Jak se během dějin měnilo?

Má úspěch, hájí radnice

Vedoucí kultury na radnici David Limport ovšem kritiku opozice odmítá. „Každý díl Dejvické live je divácky velice úspěšný,“ tvrdí. Dokládají to podle něj divácké ohlasy, které přicházejí na e-mail.
A tak se Náš REGION zajímal o statistiky, kolik platících diváků celkem za dobu trvání akci vidělo. Úředník byl schopný uvést pouze únorová čísla. „Minulý díl, tedy ten únorový, navštívilo 65 platících diváků z celkového počtu 150 diváků,“ uvedl Limport.

Mimořádné jednání zastupitelstva šestky těsně před volbami. Rada prý opozici obchází u stamilionových zakázek

Vstupné nezaplatí akci ani z poloviny

Pro pořádek. Divadlo Semafor, kde se akce koná, disponuje 176 sedadly. Lístek na Dejvickou live stojí 60 korun. Z toho vyplývá, že minimálně v únoru se ze vstupenek vybralo pouhých 3900 korun. Náklady na jeden večer Dejvické live jsou podle informací Našeho REGIONU zhruba 23 tisíc korun. To znamená, že v únoru se podařilo zaplatit tento cyklus, kde pravidelně exhibuje starostův zástupce Lacina, jen a pouze ze 17 procent. Zbytek cálovali daňoví poplatníci trvale žijící v Praze 6, aniž možná řada z nich tuší, že nějaká Dejvická live existuje… Praha 6 totiž debatní cyklus dotuje částkou 230 tisíc korun ročně. Přitom dokonce ani neplatí nájemné divadlu Semafor.

Na poctu Václava Havla za 850 tisíc se dá i sednout. Praha 6 má červenou lavičku

Dejvickou live pořádá už téměř druhým rokem městská část Praha 6. Kromě letních prázdnin se koná každý měsíc. A jak zjistil Náš REGION, výnosy ze vstupenek pokryjí sotva 20 procent nákladů. Takže jde o velkou finanční podporu městské části, která zviditelňuje konkrétního politika z vedení radnice. Koalici v Praze 6 tvoří TOP 09, ANO, Starostové a nezávislí a KDU-ČSL.

 

Před 1 hodinou
Radní Prahy 8 nesouhlasí se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troji. Obávají se nárůstu...
Včera, 19:33
Spor o postup výstavby družstevního bydlení v pražské koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil...
Včera, 16:09
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 16:09
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
Včera, 14:27
V době výročí 50 let od jeho náhlé smrti, 95 let od narození, ale také...
Včera, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Včera, 08:33
Babybox, který dosud fungoval v pražském Hloubětíně, se přesunul do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV)....
6.12.2019
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
6.12.2019
Klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově pošta prodala za 353 milionů korun. V elektronické...
6.12.2019
Kriminalisté vyšetřují případ dvacetiletého mladíka, který zemřel v červnu poté, co se v klubu v...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
Reklama