Místostarostou Prahy 10 je Martin Sekal, nahradil Filipa Humplíka

Zástupcem starostky Prahy 10 se stal Martin Sekal (ODS). Nahradil Filipa Humplíka (ODS), který rezignoval ze zdravotních důvodů. V pondělí o tom po několikahodinovém projednávání rozhodli zastupitelé městské části. Sekal si ponechá v gesci dopravu, parkování, plánovanou rekonstrukci radnice a řešení chátrajícího kulturního domu Eden. Opozice na jednání kritizovala vedení městské části za velké množství uvolněných radních a poradců, koalice kritiku odmítla. V Praze 10 vládne koalice Vlasta, Piráti a ODS.

„Filip Humplík rezignoval jak z pozice místostarosty, tak z pozice člena rady, nadále zůstává zastupitelem,“ uvedla starostka Renata Chmelová (Vlasta). Sám Humplík rezignaci před časem ohlásil na svém facebookovém profilu, kromě zdůvodnění zdravotními důvody svůj krok blíže nekomentoval. Dnešního jednání se nezúčastnil.

Jednání začalo v 15:00 a tajná volba nového místostarosty byla zařazena jako první bod. Zastupitelé se k ní nicméně dostali až zhruba po 20:30, předcházela jí několikahodinová kritika vedení radnice ze strany opozice při diskusi a interpelacích. Sekal zároveň rezignoval na post předsedy sociálního a zdravotního výboru, kterému dosud předsedal.

Opoziční zastupitelka a bývala starostka Radmila Kleslová (ANO) na jednání uvedla, že koalice měla příležitost k tomu ušetřit peníze za uvolněnou funkci místostarosty, kterých má pět. „Nevyužijete této příležitosti a zase chcete někoho zaplatit,“ uvedla. Opozice kritizovala vedení radnice také za zaměstnávání poradců, kterých je podle ní nestandardní počet.

Chmelová k tomu řekla, že vedení městské části stojí stejně jako v minulém období a že případné náklady navíc vyplývají z nařízení vlády, které samospráva neovlivní. Podle zástupců koalice je v pořádku, když dělají členové rady svoji práci na plný úvazek a stoprocentně se jí věnují, což předpokládá, že budou adekvátně zaplaceni.

Pokud jde o poradce, koalice se podle starostky snaží nastavit strategické řízení městské části do dalších let, zlepšit procesy a efektivněji vést projekty, k čemuž jsou potřeba lidé. Minulá vedení radnice se podle Chmelové chovala často nehospodárně, což se tato koalice snaží napravit.

Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí a šestou největší obcí v zemi. Žije v ní téměř 110.000 lidí. Zahrnuje celé Vršovice, většinu Strašnic a Malešic a části Záběhlic, Michle, Vinohrad, Hrdlořez, Hloubětína a Žižkova.

OMH, ČTK

Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Reklama