Mistři štětce Hoffmeister a Pelc utekli před nacismem do Ameriky. Proč se z nich pak stali komunisté?

Další fotky

V malostranské galerii Millennium (Tržiště 5) se můžete na chvilku zastavit v každodenním shonu a potěšit se pohledem na výtvarné kousky našich předních mistrů pera a štětce a v tomto případě i pera z období první republiky. V případě této výstavy konkrétně o umělce, kteří emigrovali před druhou světovou válkou.

V expozici uvidíte kresby Adolfa Hoffmeistera, Antonína Pelce, Aléna Diviše a malby Maxe Kopfa. Ale pospěšte, neb výstava Špička + doutník + dýmka = vítězství potrvá jen do 14. října.

Český malíř Alén Diviš

Alén Diviš (1900, statek Blato u Poděbrad – 1956 v Praze) byl pokřtěn jménem Karel, jméno Alén se poprvé objevuje u ilustrace k povídce otištěné v roce 1927, důvod se ale už asi nikdy nedozvíme.

Historie psaná vekou. Čím se lahodné chlebíčky zapsaly do českých dějin?

Od roku 1911 žil s rodiči v Praze, v letech 1918-19 studoval malířskou školu Josefa Boháče na Malé Straně (jeho spolužačkou byla Toyen), rok pak studoval Umprumku v ateliéru Emanuela Dítětě. V letech 1920-26 se živil jako úředník.
roce 1926 odjel do Paříže. Zde navštěvoval přednášky Františka Kupky a údajně studoval i na École des beaux-arts. Seznámil se s Daniel-Henry Kahnweilerem, který o něm informoval Vincence Kramáře. Díky němu Diviš získal podporu Ministerstva školství.
V Paříži se stýkal s Bohuslavem Martinů, Josefem Šímou, Františkem Tichým, Toyen a Janem Zrzavým. Ve třicátých letech přispíval kresbami i texty do Lidových novin.

Marshmallow do kávy nebo sendviče. Nejšílenější americké recepty

V roce 1939 po okupaci Československa a vzniku Protektorátu Čechy a Morava uprchli do Paříže další čeští výtvarníci a umělci (Adolf Hoffmeister, Maxim Kopf, Jiří Mucha, Antonín Pelc a jiní).
Díky iniciativě Adolfa Hoffmeistera vznikl Dům československé kultury, kde řada českých umělců i bydlela. Po začátku druhé světové války byli obyvatelé domu dne 18. září 1939 zatčeni a po výslechu uvězněni ve věznici La Santé. Zde strávil Diviš více než pět měsíců (do 5. března 1940). Po propuštění byl internován ve sběrném táboře v Roland Garros u Paříže a potom dále v Damigny v Normandii.

Český hlas Supermana nebo Forresta Gumpa. Herec a dabér Vladimír Dlouhý by letos slavil 60. narozeniny

Po útoku nacistického Německa na Nizozemí a Belgii byli přesunuti na jih Francie do Bassens nedaleko Bordeaux.
Když zaútočilo Německo na Francii, byl 20. června 1940 tábor rozpuštěn a Diviš se spolu s dalšími československými vězni vydal 23. června 1940 lodí do Maroka. Zde byli nejprve internováni v uprchlickém táboře Aïn Chock. Po týdnu byli propuštěni a žili (s Antonínem Pelcem a Maximem Kopfem) v Casablance a pokoušeli se získat povolení k vystěhování do Velké Británie nebo do USA. 14. listopadu 1940 byli ale internováni v koncentračním táboře Sidi el Ayachi. Zde Diviš onemocněl cholerou. 5. dubna 1941 mohli konečně odplout parníkem Capitaine Paul Lemerle. Po příjezdu do Fort-de-France na Martiniku dne 29. dubna 1941 byli opět internováni v táboře Lazaret. 17. května odpluli do USA a 29. května 1941přistáli v New Yorku.

Hagen prý v podzemních štolách lomu Amerika zešílel. Jeho fantom děsí návštěvníky v hlubinách

Zde se stýkal především s Bohuslavem Martinů. Žil ze skromné podpory československého konzulátu. V dubnu 1947 (po několika odkladech) odplul zpět do Evropy, do Prahy přijel 20. května 1947.

Po návratu navázal opět kontakty s přáteli (Vladimír Holan, Jaroslav Pečírka, Jaroslav Seifert, Bedřich a Oldřich Stefanovi, František Tichý, Hedvika Zaorálková). Časopis My 47 otiskl jeho vzpomínky na vězení Santé. Začátkem roku 1948 (od 30. ledna do 22. února) proběhla výstava jeho obrazů ve Vilímkově galerii. Na podzim 1949vystavoval v galerii Ars Melantrich ilustrace k Erbenově básni Svatební košile. Tyto ilustrace vyšly knižně v roce 1952 v nakladatelství Vyšehrad. Komise Národní ediční rady ale nedoporučila vydání dalších částí.
V 50. letech zdravotní problémy Diviše vyřadily ze společnosti. V této době pracoval na ilustracích k povídkách Edgara Allana Poe a na biblických motivech.

Antonín Pelc se stal komunistou po návratu z USA

Antonín Pelc (1895 v Lišanech u Rakovníka – 1967 v Praze) vystudoval malbu na pražské akademii v ateliéru Vlaho Bukovace a Maxe Pirnera. Věnoval se volné malířské tvorbě a spontánní politické karikatuře, publikoval v časopisech Šibeničky, Právo lidu, Tvorba, Rudé právo, Lidové noviny, Kulturní tvorba, Literární noviny. Na začátku války roku 1939 emigroval spolu s Adolfem Hoffmeisterem do Francie. Přes Maroko a Martinik se dostal do USA, kde pokračoval v ilustracích a karikaturách, například pro The New York Times. Hodně cestoval po světě.

Nacisté ho poslali do Dachau, před komunisty uprchl do Anglie. O jeho smrti před 40 lety informoval Hlas Ameriky. Ferdinand Peroutka

Po 2. světové válce se vrátil do Prahy a vstoupil do KSČ. Jeho dílo stalo nositelem komunistické ideologie. V pozdních letech se věnoval hlavně malbě, který byla ovlivněna pozdním kubismem. Namaloval například Duo, Atelier II, Venkovské zátiší apod. Vedle toho vyučoval na pražské akademii.V roce 1946 byl jmenován profesorem ilustrace na Umělecko-průmyslové školy v Praze, roku 1955 profesorem AVU. V roce 1963 obdržel titul národní umělec, byl také laureátem státní ceny a nositelem Řádu práce.

Ve volné malířské tvorbě vyšel z lyrického kubismu, a byl ovlivněn novou věcností. Tato jeho raná díla patří k nejvýše ceněným. Jeho dílo v 50. letech ztratilo spontaneitu a stalo se nositelem komunistické ideologie. Ilustroval mnoho knih, především beletrie.
Také v pozdních letech se věnoval olejomalbě, která byla ovlivněna pozdním kubismem.

Nebyla jen múzou Kafky. Milena Jesenská bojovala proti nacistům do posledního okamžiku, její život vyhasl před 74 lety

Pražský Němec Max Kopf

Max Kopf (1892 ve Vídni – 1958 v USA) byl čelný představitel zprvu expresivní malby, ze skupiny židovských malířů tzv. pražských Němců. Člen skupiny Die Pilger (od roku 1921). Roku 1927 založil a stal se předsedou Prager Sezession. Studoval na pražské Akademii a u prof. Gussmanna v Drážďanech. Navštívil New York, Tahiti a Marquisi. Ve třicátých letech se znovu vrátil do Paříže a po obsazení Paříže Němci byl internován. V roce 1941 odjel natrvalo do USA.

FOTO: Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu

Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 0 AH Ježek tuš 36Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 2 AH Pelc tuš 42Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 4 DSCN5747Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 5 alén diviš dvouhlavý nedat uhelHoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 6 diviš kněz kat a bachař uhel ned
Další fotky
Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 7 Pelc Dívka z Martiniku 45Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 8 max kopf plážový tulák nedHoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 9 DSCN5761Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf v Millénniu - 0 AH VaW tuš 33
Dnes, 09:14
Vchody do metra na Palmovce, Florenci a v Kobylisích přitahují lidi bez domova, na drogách...
Dnes, 04:00
Nedaleko metra Palmovka jsme se ptali náhodných chodců na to, co říkají zpřísněnému nouzovému stavu,...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Vypadá to, že Praha bude mít nový koncertní sál. Magistrát, respektive radní hlavního města, totiž...
Včera, 12:08
Práce snů – tak by se dal nazvat nouzový stav z pohledu některých úředníků městských...
6.3.2021
Na to, až se uvolní omezení, a zejména na děti se už těší v Muzeu...
4.3.2021
Boj proti pandemii koronaviru vidí jako jednu z priorit letošního roku starosta první městské části...
4.3.2021
V únoru měla mít v Dejvickém divadle premiéru nová inscenace hry Vina? od Daniela Majlinga....
3.3.2021
Zahušťování našeho hlavního města novou výstavbou je protiváhou jeho rozšiřování do okolní krajiny. Možnosti se...
3.3.2021
Pražští policisté pátrají po útočníkovi, který napadl seniora ve stanici metra Střížkov. Útoku předcházel slovní...
3.3.2021
Podobný shon jako kolem Průmyslového paláce panoval i na ostatních stavbách budoucího výstaviště. Největší pozornost...
Reklama