Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře

K zimnímu spánku byla uložena busta někdejšího francouzského prezidenta Françoise Mitterranda (1916-1996), která je instalována pod Pražským hradem, u Jazzové sekce, Mitterrand hledí směrem k Senátu. Busta byla zahalena v den 101. výročí jeho narození – 26. října.

Busta byla instalována v roce 2015 a stalo se již tradící, že je vždy na podzim zahalena a na jaře odhalena. Po zahalení vždy začíná zimní sezóna, v zápětí bývají uzavřeny zahrady pod Pražským hradem, což letos připadne na 1. listopadu.

Autorem sochy je sochař Jan Zelenka, rodák z pražské Malé Strany, který žije v Paříži. Velkou zásluhu na instalaci busty má předseda Jazzové sekce Karel Srp, který ji tehdy uvedl slovy, že Jazzová sekce tím chce vzdát hold politikovi, jenž významně přispěl ke změnám ve východní Evropě v druhé polovině dvacátého století.

Velvyslanec Slovenska v Praze Peter Weiss při letošním zahalení busty dodal, že je nespravedlivé, když změny ve východní Evropě jsou spojovány jen s Ronaldem Reaganem nebo Margaret Thatcherovou a zapomíná se právě na Mitterranda.

FOTO: Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře

Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand 2Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand 3Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand 4Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand 5Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand

Slavnostního zahalení se zúčastnil mimo jiné také kulturní atašé Francouzského institutu v Praze Alexandre Pajon. “Poděkování patří společnosti Šance na návrat, Bezpečnostně právní akademii, studentům SOŠ Drtinova a Trivis a zejména TOP hotelu Praha,” uvedl následně na Facebooku Srp.

Autor knihy o tomto francouzském politikovi Milan Syrůček řekl, že Mitterrand byl nejdéle sloužícím politikem, ať již jako prezident, člen vlády nebo poslanec. “Marek Benda má co dohánět,” dodal v nadsázce. U busty zaznělo také několik francouzských šansonů v podání Veroniky Jílkové a kytaristy Jana Štillera. Podle slov Srpa bude busta zase odhalena poslední týden v květnu 2018.

Včera, 19:19
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
Včera, 18:29
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
Včera, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Včera, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
2.7.2020
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
2.7.2020
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Reklama