Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře

K zimnímu spánku byla uložena busta někdejšího francouzského prezidenta Françoise Mitterranda (1916-1996), která je instalována pod Pražským hradem, u Jazzové sekce, Mitterrand hledí směrem k Senátu. Busta byla zahalena v den 101. výročí jeho narození – 26. října.

Busta byla instalována v roce 2015 a stalo se již tradící, že je vždy na podzim zahalena a na jaře odhalena. Po zahalení vždy začíná zimní sezóna, v zápětí bývají uzavřeny zahrady pod Pražským hradem, což letos připadne na 1. listopadu.

Autorem sochy je sochař Jan Zelenka, rodák z pražské Malé Strany, který žije v Paříži. Velkou zásluhu na instalaci busty má předseda Jazzové sekce Karel Srp, který ji tehdy uvedl slovy, že Jazzová sekce tím chce vzdát hold politikovi, jenž významně přispěl ke změnám ve východní Evropě v druhé polovině dvacátého století.

Velvyslanec Slovenska v Praze Peter Weiss při letošním zahalení busty dodal, že je nespravedlivé, když změny ve východní Evropě jsou spojovány jen s Ronaldem Reaganem nebo Margaret Thatcherovou a zapomíná se právě na Mitterranda.

FOTO: Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře

Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand 2Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand 3Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand 4Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand 5Mitterrand má ustláno pod Pražským hradem, vzbudí se na jaře - praha mitterand

Slavnostního zahalení se zúčastnil mimo jiné také kulturní atašé Francouzského institutu v Praze Alexandre Pajon. “Poděkování patří společnosti Šance na návrat, Bezpečnostně právní akademii, studentům SOŠ Drtinova a Trivis a zejména TOP hotelu Praha,” uvedl následně na Facebooku Srp.

Autor knihy o tomto francouzském politikovi Milan Syrůček řekl, že Mitterrand byl nejdéle sloužícím politikem, ať již jako prezident, člen vlády nebo poslanec. “Marek Benda má co dohánět,” dodal v nadsázce. U busty zaznělo také několik francouzských šansonů v podání Veroniky Jílkové a kytaristy Jana Štillera. Podle slov Srpa bude busta zase odhalena poslední týden v květnu 2018.

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama