Mladí umělci se na Praze 7 zabydlují ve startovacích ateliérech. Městská část to podporuje

Bývalá výrobna litinových forem ve vnitrobloku v Dělnické ulici č. 63 po více než patnácti letech opět ožila tvůrčí činností. Praha 7 našla dlouhodobého nájemce, který objekt za vlastní náklady zrekonstruoval. Zabydlují se již také mladí umělci ve startovacích ateliérech městské části.

Nový život staré továrny

„Objekt bývalé výrobny litinových forem byl od povodní v roce 2002 prázdný a chátral. Správní firma Sedmá ubytovací (7U) si proto počátkem tohoto volebního období vzala za cíl najít dostatečně nadšeného nájemce, který by si objekt dlouhodobě pronajal, za slevu na nájemném jej zrekonstruoval a našel pro něj vhodné využití. Jsme velmi rádi, že se to podařilo,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

Výzva pro Prahu 1: Sedmička nesouhlasí se zákazem vjezdu kol do centra města. Obyvatelé jedničky taky protestují

Dílna na batohy, reklamní, grafické a projekční studio

Firma 7U objekt ve vnitrobloku Dělnická 63 pronajala před třemi roky společnosti Továrna Dělnická. Následné dva roky probíhaly rozsáhlé opravy a od počátku letošního roku začal objekt znovu ožívat. V renovované budově se postupně zabydlela manufaktura výroby městských batohů, architektonické studio, reklamní agentura a grafické studio.
„Těší mě, že se objekt podařilo využít pro kreativní a uměleckou tvorbu a zachováno bylo také původní využití pro řemeslnou výrobu. To, že se z dříve rozpadlých budov v Praze 7 stávají útočiště umělců, považuji za velmi příznivý trend. Máme zde Továrnu v Dělnické ulici, Vnitroblock nebo halu 13 v Holešovické tržnici. Ani městská část nezůstává pozadu. Vhodné nebytové prostory pronajímáme jako ateliéry pro začínající umělce,“ řekla radní Prahy 7 Hana Třeštíková, producentka dokumentárních filmů a dcera známé dokumentaristky.

Válka starostů. Čižinský z Prahy 7 chce být primátorem, Lomecký z „jedničky“ ho přirovnává ke Goebbelsovi. Proč?

Malíř Dušek právě představuje své práce v radniční galerii

Program startovacích ateliérů Praha 7 zahájila v loňském roce. V rámci projektu Art District 7 nabízí studentům uměleckých vysokých škol prostory pro jejich tvorbu. Podmínkou pro získání startovacího ateliéru je předložení projektu, kde umělec představí svůj záměr zapojení do kulturního života na Sedmičce. Praha 7 již obsadila tři startovací ateliéry.
V jednom z nich působí Pavel Dušek, student malířství na AVU, který aktuálně vystavuje v Galerii na Miladě (infocentrum Prahy 7, Milady Horákové 2).

Centrum v periferii. Umění v industriálu. Kde tyto paradoxy můžete vidět?

„Jsem v posledním ročníku Akademie výtvarných umění a dostupnost ke škole je pro mě klíčová. Zároveň jsem přesvědčen, že setrvání v Praze 7 je z dlouhodobého hlediska zásadní, neboť tato městská část patří mezi ty s nejsilnějším kulturním potenciálem. Na výstavě Paint’n’Game v Galerii na Miladě představuji své menší formáty, které vznikaly v prostoru ateliéru poskytnutého Prahou 7,“ vysvětlil Pavel Dušek.

FOTO: Praha 7 – startovací ateliéry pro umělce

Praha 7 – startovací ateliéry pro umělce - Malíř, UmělecPraha 7 – startovací ateliéry pro umělce - Dělnícká 67Praha 7 – startovací ateliéry pro umělce - Hana TřeštíkováPraha 7 – startovací ateliéry pro umělce - Dělnická 63, Továrna.Praha 7 – startovací ateliéry pro umělce - Dělnická 63, Továrna.
Další fotky
Praha 7 – startovací ateliéry pro umělce - Galerie Milada v informačním centru Prahy 7

Praha 7 aktuálně dokončuje rekonstrukci pěti dalších ateliérů v ulici Františka Křížka. Jedná se o dva „dvojateliéry“ a jeden samostatný ateliér se společným zázemím.

Domu hrozilo zbourání, nyní se má stát kulturní památkou. Je spojen se slavnou českou rodinou Wichterlů

 

Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
Dnes, 10:30
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Reklama