21℃
Dnes je 14. říjen , svátek má Agáta

Mluví se o něm jako o místu vhodném pro zřízení muzea totality. Co víme o Borůvkově sanatoriu?

Další fotky

Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici je spojeno s několika významnými událostmi naší novodobé historie. Z medicínského hlediska se vznikem Oddělení pro léčbu popálenin, z pohledu občanského se jmény Josef Toufar a Jan Palach.

Reklama

V prostorách sanatoria se v minulosti vystřídalo několik převážně lékařských institucí. Domy číslo 1607/63 a 1627/61 v Legerově ulici v Praze 2 na Novém Městě byly postaveny v roce 1882 odděleně a až později – v roce 1931 – byly při rekonstrukci a dostavbě spojeny. Před touto dostavbou si v domě 1627/61 otevřel sanatorium přední český gynekolog a chirurg Jaroslav Hausman (1827 v Sazené, okr. Kladno –1923 v Praze).

Jaroslav Hausman se narodil ve statku č. 36 Antonína Hausmana, dlouholetého starosty Sazené a předsedy správní rady rolnického cukrovaru ve Velvarech. Vystudoval lékařství v Praze. V roce 1892 spolu s dalšími dvěma studenty Kratochvílem a Schoebelem založil cyklistický klub Slavie . V roce 1896, kdy zájem o cyklistiku opadal, přivedl Jaroslav Hausman do klubu Slavia fotbal, kopanou, chcete-li.

Hausman žil od roku 1908 v Jevanech, kde si nechal postavit dle návrhu architekta Josefa Fanty secesní vilu Olga. Zde založil i první chovatelskou stanici psů plemena erdelteriéra u nás. Několik let byl na jeho počest pořádán nejdelší a nejnáročnější cyklistický závod v Čechách – Memoriál Jaroslava Hausmana.
Kvůli Hausmanově zápalu pro sport byla v jeho sanatoriu poskytovaná zdravotní péče také slavistickým sportovcům.

Legendární pražská čtvrť Ořechovka hostí majestátní vily. Je mezi nimi i jedna, která působí děsivě

Po smrti dr. Hausmana v roce 1923 (zemřel na zápal plic, který si přivodil při jízdě automobilem k porodu), převzal soukromé sanatorium chirurg a porodník Vladimír Borůvka (1882 – 1937).
Léčebná péče zde byla zajišťována mohovitějším pacientům první republiky. Údajně se zde měly provádět i potraty, v té době nelegální. V roce 1931 dr. Borůvka koupil vedlejší dům a sanatorium tak rozšířil.

V červenci 1942 bylo sanatorium změněno na lékařskou kliniku, určenou výhradně pro německé děti ubytované v protektorátu v rámci tzv. akce KLV – Kindelandverschickung, což byl program pro vysílání německých dětí na venkov. Zdravotní péči o tyto děti původně zajišťovaly české nemocnice. Z německé strany však sílily obavy, že český lékařský a zdravotnický personál není zárukou správné péče o ně, nehledě na to, že sami rodiče nesouhlasili, aby se jejich potomci stýkali s českými (protektorátními) občany. Český personál byl propuštěn a nahrazen personálem německým.

Po válce byla klinika přeměněna opět na sanatorium. To bylo po únoru 1948 znárodněno a zařízeno pro poskytování léčebné péče prominentům tehdejšího režimu; měla se zde léčit i Marta Gottwaldová 1899 v Kopřivnici – 1953 v Praze), která svého prvního dělnického manžela přežila o pouhých sedm měsíců (podlehla rakovině).

Ještě předtím, 25. února 1950, v jednom z pokojů (312) v sanatoriu zemřel kněz Josef Toufar, umučený Státní bezpečností.

Problém, co s Břevnovským mrakodrapem, byl vyřešen. Zbourali ho

Významným mezníkem Borůvkova sanatoria byl rok 1953. Zásluhou profesora Františka Buriana (1881 v Praze – 1965 tamtéž), který jako první na světě v roce 1925 založil Ústav plastické chirurgie, bylo ve 4. patře otevřeno Oddělení pro léčbu popálenin Kliniky plastické chirurgie, jakožto součást Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Oddělení si díky své špičkové odbornosti získalo světový ohlas.

Na toto oddělení byl 16. ledna 1969 převezen student Jan Palach, který zde o tři dny později zemřel.

„Oddělení pro léčbu popálenin bylo v roce 1983 přemístěno do nové budovy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Následující rok dům získala Akademie věd a do jeho prostor umístila Farmakologický ústav a Ústav experimentální medicíny. V 90. letech minulého století tu sídlilo nakladatelství Academia.
Prostory sanatoria nakrátko sloužily i Fakultě humanitních studií, která bývalé operační sály ve 4. patře využila jako auditoria,“ uvádí spisovatelka Marta Ehlová, která už šedesát čtyři let bydlí na Královských Vinohradech.

V den výročí úmrtí Jana Palacha, 19. ledna 2014 byla na fasádě domu – jako památník – instalována podobizna Josefa Toufara a Jana Palacha.

Tichá Šárka mění tvář. Z povrchu zemského zmizela usedlost hned vedle známé Šatovky

V roce 2015 se majitelem opuštěného domu stala společnost Reacabano, která ho koupila za 42 milionů korun. Budovu by chtěla zrekonstruovat a vzniknout by tu měl hotel. Podmínkou vzniku hotelu je však zklidnění Severojižní magistrály, která tuto lokalitu zatěžuje intenzivním dopravním provozem, hlukem a zápachem. „Teprve až dojde ke zlepšení podmínek v okolí magistrály, a tedy i v Legerově ulici, může mít hotel smysl.“ uvedl vlastník budovy.
To se asi načeká…

Zdroj: Marta Ehlová: Střípky z historie – Borůvkovo sanatorium, Noviny Prahy 2

FOTO: Borůvkovo sanatorium

Borůvkovo sanatorium - 1 goBorůvkovo sanatorium - 2 prázdné domyBorůvkovo sanatorium - 3 hausman sazenáBorůvkovo sanatorium - 6 burian fr AB AVČRBorůvkovo sanatorium - 7 ency p2
Další fotky
Borůvkovo sanatorium - 8aprázdBorůvkovo sanatorium - 8b prázdné domyyBorůvkovo sanatorium - 8c prázdnéBorůvkovo sanatorium - 9 prádo
Včera, 19:04
Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad....
Včera, 13:33
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
Včera, 10:48
Stavba vysokorychlostní železniční trati, která povede z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan, bude...
12.10.2019
V pražské zoologické zahradě se počátkem října narodilo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho...
12.10.2019
Čechy byly v onom čase – po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 – součástí Předlitavska.
12.10.2019
První výlov proběhl letos 24. září na rybníce Kančík na Milíčovském potoce a poslední 12....
12.10.2019
Pražský magistrát ve čtvrtek zpřístupnil uzavřené prostory nad podzemím bývalého Stalinova pomníku na Letné, které...
12.10.2019
V Nemocnici Na Františku, kterou má od příštího roku od Prahy 1 převzít magistrát, by...
12.10.2019
Starostové pěti pražských městských částí se kvůli zápachu z továrny Vafo na zvířecí krmiva v...
11.10.2019
Pojídání husí se váže spíše k době pozdější, ke svátku sv. Martina (11. listopadu), vy...
Reklama