13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Monumentální mozaika italského umělce je skryta zrakům veřejnosti a čeká na záchranu

Unikátní mozaiku italského umělce Saura Ballardiniho ukrývá sádrokartonová zeď ve vestibulu bývalé telekomunikační ústředny v Olšanské ulici.

Reklama

Pokud se ji podaří zachránit, mohla by znovu oživit některé z veřejných míst. Dílo z roku 1980 je už od 90. let skryto zrakům veřejnosti, kdy bylo v rámci přestavby zastaveno zdí. Nyní mu hrozí, že by mohlo zmizet navždy, pokud by se naplnily záměry současného majitele společnosti Central Group a došlo k plánované demolici objektu.

Mozaiku s názvem Člověk dobývající nové horizonty vesmíru objevil a nyní se snaží zachránit spolek Art & Craft Mozaika, který se ochranou mozaiky zabývá.
„Mozaika by v ideálním případě mohla zůstat na území Prahy 3. Budeme společně hledat místo nebo investora, aby mozaika byla znovu instalována na veřejně přístupném místě,“ vysvětluje snahy o záchranu Magdalena Kracík Štorkánová, předsedkyně spolku.

Galerie Toyen vystavuje sochy Marie Šeborové. Ženské tělo neinspiruje jen muže

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček poskytl aktivitám spolku záštitu. Také společnost Central Group má zájem mozaiku zachovat v plném rozsahu a umožní rehabilitovat dílo formou předání kulturní instituci, která o něj projeví zájem. Mozaika o celkovém rozměru 11 x 4 metry je sestavena z 24 panelů a celkem se jedná odhadem o 5 tun materiálu.

Sauro Ballardini (1925, Faenza – 2010, Bologna), absolvent pražské AVU, ji v roce 1980 vytvořil z československého sklosmaltu, který doplnil italským zlatem. Námětem obrazu je motiv původně vyobrazený na zlatém plátku, který nesla před třiceti lety do vesmíru americká sonda Pioneer 11. Kromě vyobrazení planet sluneční soustavy jsou na nich také postavy Adama a Evy. Pro postavu Adama stál modelem Ballardinimu jeho syn, který je o snahách o záchranu mozaiky informován a plánuje cestu do Čech.
„Pod výzvu k záchraně mozaiky se podepsala řada odborných pracovníků v Itálii, Česku i jiných zemích s přáním, aby se toto dílo, které je důstojným svědectvím italské kultury v Čechách, jednoho dne opět navrátilo do původního stavu a na světlo,“ uvedla Štorkánová.

Ústředním prvkem tvorby Adama Jílka jsou zvířata, kterým propůjčuje lidské vlastnosti

Spolek doporučuje deinstalovat sádrokartonové desky, které jsou již znehodnoceny sondami, odhalit mozaiku, následně ji přemístit do ateliéru a tam restaurovat. Celý tento proces se odhaduje na více než 350 tisíc korun. Také proto spolek s podporou městské části a italským kulturním institutem připravuje řadu akcí, které mají projekt záchrany mozaiky podpořit.

Mozaika za zdí atria telefonní ústředny je největším samostatným dílem Ballardiniho v Čechách. Další kamennou mozaiku s názvem Bitva u Sokolova, na které pracoval jako asistent AVU spolu s Oldřichem Opltem, lze najít na Florenci. V budově Transgasu se nachází jiné dílo – květina podle návrhu Pabla Piccasa. Celkem mozaiková tvorba Ballardiniho zahrnuje desetileté období let 1970 až 1980, v němž vytvořil několik velkoplošných mozaik pro veřejné prostory a budovy.

Osud samotného umělce byl poznamenán tvrdými zkušenostmi z protifašistického odboje v Itálii, exilem a politickým vězněním v Jugoslávii 50. let minulého století. V roce 1957 se usadil v tehdejším Československu a požádal o možnost navázat na přerušená umělecká studia na pražské AVU. Tam také promoval v roce 1960 v ateliéru monumentální malby u profesora Vladimíra Sychry. Poté působil na akademii nejprve jako odborný asistent a od roku 1975 až do svého odchodu v roce 1981 jako profesor monumentální malby při restaurátorské škole profesora Raimunda Ondráčka. „

Zdroj: Katka Maršálová, Radniční noviny Prahy 3

FOTO: Sauro Ballardini

Sauro Ballardini - 1 trSauro Ballardini - 2 gooSauro Ballardini - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Před 1 hodinou
Vodní nádrž o rozloze takřka 29 000 m2, která je v majetku hlavního města Prahy...
Před 2 hodinami
Dnes od 16 hodin proběhne na rohu ulic na Příkopě a Havířská slavnostní zakončení celostátní...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Před 2 hodinami
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem...
Před 3 hodinami
Začátkem října přiletí jako první do Evropy, a to do Centrálního parku, obří herní sova...
Dnes, 06:54
Parkovací zóny v Praze 4 se ještě letos rozšíří do Braníku, Podolí, Krče a Michle....
Včera, 18:35
Marie Čermínová (1902 v Praze – 1980 v Paříži), kterou zná celý svět pod pseudonymem...
Včera, 17:01
Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli plánované úřednické...
Včera, 16:44
Veris/Paris. Pod tímto názvem se v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Bubenči otevírá v pátek...
Včera, 15:01
Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati je od pondělí 23. září (přibližně od 4.30 hodin) do...
Včera, 10:44
V sobotu 21. září se ulice po celé Praze promění v divadelní jeviště, pódia pro...
Reklama