Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Co na to Praha?

Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do té doby byla pracovní pozice strojvedoucí metra v Rusku pouze pro muže. Jak to vypadá v pražském metru? Kdy mezi samé muže pronikne první žena? Na toto téma byl dotázán Dopravní podnik hl. m . Prahy (DPP).

Určitě jste si v pražském metru všimli, že pokaždé jej řídí muž, nikdy žena. Někdy se v kuloárech mezi strojvedoucími hovoří o tom, že podnik nemá zájem ženy na pozici strojvedoucí přijímat a proto je obsazena od roku 1974 výhradně muži.

„V současnosti nemáme na pozici strojvedoucí žádnou ženu. Při náboru na nové strojvedoucí se samozřejmě mohou přihlásit zájemci bez ohledu na pohlaví,“ sdělil dopravnímu magazínu MHD86.cz Daniel Šabík, vedoucí komunikace DPP a dodává: „Co se týká zájmu žen, ten je velmi proměnlivý, není pravidlem, že by se hlásily pokaždé, když inzerát zveřejníme. Nicméně jejich zájem o tuto pozici je násobně menší než mužů. V jednom z nedávných náborů byly na pohovory pozvané 2 kandidátky. Pouze jedna pozvání na pohovor přijala, ale nakonec odstoupila po vlastním uvážení a zhodnocení zdravotního stavu.“

Podle Šabíka je pozice strojvedoucího velmi náročná a uchazeč musí splnit mnoho kritérií. „Na pracovní pozici strojvedoucí/-ho jsou přesně dané kvalifikační požadavky, které většina zájemců není schopna splnit. Z praxe z několika posledních let vyplývá, že obvykle uspěje každý 6 – 7 zájemce z celkového počtu přihlášených osob na tuto pozici. Například, když jsme na konci loňského roku vypisovali nábor na tuto pozici, přihlásilo se zhruba 200 zájemců. Na pohovory se z nich dostalo přibližně 70 a v nich uspělo pouze zhruba 30,“ popisuje nábory strojvedoucích Daniel Šabík.

Dopravní podnik provádí nábory nových strojvůdců průběžně. Jestli se dočkáme žen řídících pražské metro záleží pouze na ženách. První ženy (ale i muži) se mohou přihlásit do aktuálně probíhajícího konkurzu na strojvedoucího metra.

Mezi pracovní úkoly strojvedoucích patří: Řízení a obsluha vlakové soupravy metra, obsluha a kontrola činnosti vlakového zabezpečovače, provádění jízdy dle GVD (grafikonu vlakové dopravy) a výkon odborných zásahů do řízení vlaků při jeho poruchách, lokalizaci a nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti provozu a cestujících.

Uchazeč o místo strojvedoucího musí splňovat např.: Minimálně střední vzdělání s výučním listem v oborech strojní, elektrotechnické, stavební nebo dopravní, praxe v elektro (silnoproud) oboru nebo dopravě výhodou, minimální věk 20 let a velmi dobrý zdravotní stav.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Včera, 13:48
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
Včera, 10:14
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
Reklama