Museum Kampa se po požáru otevře pro veřejnost

Už tuto sobotu otevře v 10 hodin své brány návštěvníkům Museum Kampa. Oznámil to Jiří Pospíšil. Muzeum bylo uzavřeno od 15. července, kdy v jeho technickém zázemí vypuknul požár. Pro veřejnost bude zpřístupněna výstava Alfonse Muchy a Pasty Onera: Elusive fusion a stálá expozice Františka Kupky a Otto Gutfreunda.

„Chtěl bych poděkovat všem pracovníkům firmy Trade Centre Praha a města, že se podařilo takto provizorně zpřístupnit alespoň část Musea Kampa. Nadále však zůstává uzavřena druhá část muzea, kde budou i v následujících týdnech pokračovat restaurátorské a sanační práce pro odstranění spalin a popílku, kterým byla díla i prostory zasažené,“ řekl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových.

I nadále pokračuje veřejná sbírka, ve které se dosud vybralo přes 260 tisíc korun.

„Rádi bychom poděkovali všem dárcům, kteří do sbírky přispěli a pomohli nám překlenout období, kdy bylo muzeum pro návštěvníky zavřené a bez příjmů ze vstupného,“ doplnil Jiří Pospíšil.

Pospíšil už dříve uvedl, že přízemí s výstavní galerií bylo zplodinami z požáru zasaženo nejméně. Výstavu obrazů se tak podařilo otevřít v plánovaném horizintu.

„Druha část muzea bude zavřena několik měsíců. Tým odborníků restaurátorů diagnostikoval ve velkém depozitáři, kde jsou až tisíce uměleckých děl, na exponátech mazlavý kouřový popílek, který sice vypadá bagatelně ale umělecká díla jsou jím zasažena, ne poškozena,“ dodal Pospíšil.

„Hořela strojovna vzduchotechnicky, která byla pod elektrickým proudem. Museli jsme nejprve hasit oxidem uhličitým, až po odpojení elektřiny, jsme hasili vodou. Kouři se z objektu opravdu ven nechtělo,“ popsal zásah velitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Podle něj jsou zplodiny hoření korozivní, toxické a mastné. Poškozují tak povrchy i samotná vystavená díla. „Pro restaurátory, to bude opravdu hodně složitá práce,“ dodal.

„Jedna věc je ekonomická hodnota prací, ale druhá je umělecká, nemluvím o svém díle, mám na mysli Muchovy obrazy. Tohle dílo bylo od požáru jenom přes zeď,“ řekl malíř Pasta Oner.

Dnes, 11:13
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
Dnes, 09:01
21. července tohoto roku by Milan Rastislav Štefánik oslavil 140. narozeniny. V nedávné době také...
Včera, 18:14
Na základě informace vydané Českým hydrometeorologickým ústavem skončila platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů...
Včera, 12:49
Ještě před volbami Piráti slibovali transparentní řízení města. Ačkoliv obsadili křeslo primátora, ani po roce...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 08:11
„První doklimatizované tramvaje by měly být zařazeny do provozu o letních prázdninách příštího roku,“ znělo...
Včera, 07:37
Jak už to tak bývá, stačil jeden dotaz a plán Prahy sobě na zdražení jízdného...
2.8.2020
Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již patnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám...
1.8.2020
Koronakrize vyřadila v Praze z provozu tramvajovou retrolinku 23. Ta byla od roku 2017 speciální...
Reklama