Tyrolský nám zanechal skvostný letohrádek Hvězda. Proč ale nikdy nedosáhl na královskou korunu?

V Čechách zanechal Ferdinand Tyrolský nesmazatelnou stopu. Nejvíc se ale zapsal stavbou letohrádku Hvězda v pražské Liboci.
Ferdinand II., zvaný Tyrolský, (1529 v Linci – 1595 v Innsbrucku) byl rakouský arcivévoda, místodržitel v českých zemích (1547-67), tyrolský hrabě z rodu Habsburků, syn císaře a krále Ferdinanda I. a Anny Jagellonské, vnuk Vladislava Jagellonského.

Podepsal se také na „Stromovce“

Podílel se na potlačení stavovského povstání v Čechách a poté mu otec svěřil místodržitelství v českých zemích. Králův syn se projevil jako schopný a oddaný správce úřadu, který se mu stal odrazovým můstkem k jeho politické kariéře, nikdy však nedosáhl na královskou korunu.

Obchodní dům Letná už má základní kámen a plány s Lidlem

V Praze budoval nákladně svoji rezidenci, zakládal dvorní stavby, okrasné zahrady a obory. Podle jeho vlastního návrhu byl vystavěn letohrádek Hvězda, pro který shromažďoval umělecké a historické sbírky, které později přenesl do Tyrolska. S jeho pobytem v Praze je spojen rozkvět renesanční kultury a humanismu v českých zemích.

Záchrana Letenského kolotoče: Víme, odkdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat

Výstava ve Hvězdě ukáže arcivévodu i unikátní štukovou výzdobu

S novou návštěvní sezonou se v letohrádku Hvězda otevřela nová stálá expozice „Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda“, kterou Památník národního písemnictví připravil ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR. Výstava představuje život arcivévody a stavba letohrádku.

Prchající vojáci umírali u letohrádku Hvězda. Bitva, co nás uvrhla do doby temna, má výročí

Vůbec poprvé je návštěvníkům na základě nejnovějších poznatků prezentována zcela unikátní vnitřní štuková výzdoba v kontextu antického a renesančního umění. Návštěvníci si v přízemí mohou dále prohlédnout historické plány a fotografie letohrádku a obory Hvězda, originály i odlitky antických děl či dobové předměty spojené s dvorskou zábavou a lovem.

Výstava je přístupná do denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

FOTO: Ferdinand II. Tyrolský ve Hvězdě

Ferdinand II. Tyrolský ve Hvězdě - F. Terzio, Ferdinand II. Tyrolský, kolem 1550, reprodukce (originál Kunsthistorisches Museum Wien) . KHM – Museumsverband_výřezFerdinand II. Tyrolský ve Hvězdě - Severoitalský malíř, Anna Kateřina Gonzaga, druhá manželka Ferdinanda II. Tyrolského, před 1582, reprodukce (originál Kunsthistorisches Museum Wien). KHM – MuseumsverbandFerdinand II. Tyrolský ve Hvězdě - H. Burkgmair st., Mladý král v malířské dílně, 1512–1514.Ferdinand II. Tyrolský ve Hvězdě - Letohrádek_Hvězda_na_dobovém_snímkuFerdinand II. Tyrolský ve Hvězdě - Letohrádek_Hvězda_HDR
Další fotky
Ferdinand II. Tyrolský ve Hvězdě - Letohrádek_Hvězda

 

Dnes, 07:55
Poselství demonstrace proti vládním opatřením mediálně překrylo násilí fotbalových fanoušků, policejní dělbuchy a vodní dělo....
Včera, 18:35
Rada Prahy 12 trvá na nesouhlasu s demolicí obchodního centra Sázava, o kterou požádala společnost...
Včera, 14:30
V Libušské ulici nedaleko prodejny Lidl porušila spodní voda izolaci topného potrubí.
Včera, 12:20
Díky souhlasu památkářů Betlémské náměstí na Starém Městě do konce října získá nové vzrostlé stromy.
23.10.2020
Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu Flora a fauna...
23.10.2020
Vedení pražského magistrátu se rozhodlo prodloužit uzavření Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu ve směru ke...
23.10.2020
Zavřeno mají z důvodů pandemie koronaviru nařízením vlády restaurace v Česku. Pokud chcete svůj lokální podnik podpořit...
23.10.2020
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
23.10.2020
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
23.10.2020
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
Reklama