Muzeum literatury otevře expozici v roce 2021. Sídlit bude v Bubenči

Muzeum literatury, které vzniká jako součást Památníku národního písemnictví (PNP), otevře svoji expozici v roce 2021 v Petschkově vile v pražské Bubenči.

Vizuální stránka instituce vychází z designérské soutěže, kterou uspořádala organizace Czechdesign. Podstatou vítězného návrhu studia 20YY Designers je využití autentických materiálů z archivů instituce a jejich propojení s jazykem dnešní komunikace.

„Muzeum literatury vnímáme jako místo, kde najdeme unikátní a pečlivě seřazenou sbírku písemnictví sahající hluboko do historie, i jako zdroj nepřeberné inspirace a interpretace současnosti. Tato dualita se odráží v navrhovaném vizuálním stylu: prověřené, funkční a jasně čitelné písmo Helvetica Now označující instituci se potkává s fragmenty a citacemi z jejího vlastního archivu a dává sdělení další rozměr: posunutý, mnohoznačný, poetický nebo humorný, vždy však v kontextu poslání Muzea literatury,“ uvedl Adam Macháček z 20YY Designers.

Co čtou naše děti?

Četli jsme opravdu více než naše děti. Jaké jsou oblíbené knihy a časopisy dnešní nejmladší generace

„Památník národního písemnictví byl od svého vzniku vázán na historické prostory Strahovského kláštera. Jeho logo – lev s knihou – lze chápat jako součást klasické představy o muzeu. A právě změny, kterými instituce nyní prochází, mají své opodstatnění i ve změně vizuální identity. Nejde jen o působení muzea v jiném místě, ale i o definici literárního muzea v současnosti. Na tuto situaci je vázaná i forma vizuální komunikace muzea a jeho otevřenosti k veřejnosti,“ uvedl ředitel instituce Zdeněk Freisleben.

Muzeum literatury je jedinou českou institucí, která bude prezentovat historii a současnost literatury. Ani ve světě není podobný koncept obvyklý: literární muzea se zpravidla věnují pouze vybrané osobnosti nebo jinak omezenému literárnímu okruhu.

Nová expozice Muzea literatury a sídlo PNP se bude nacházet v Petschkově vile v Bubenči z roku 1930, která od roku 2017 prochází rekonstrukcí. Připravovaná expozice představí téměř tisícovku exponátů v deseti sálech. Součástí muzea budou kavárna, programový sál, studovna, odborná pracoviště a rozsáhlá zahrada. S dalšími informacemi o vznikajícím muzeu se návštěvníci mohou seznámit na jeho webových stránkách.

ČTK

Dnes, 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od...
Dnes, 13:13
Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící...
Dnes, 10:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:20
Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za...
Včera, 16:30
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
Včera, 13:53
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
Včera, 13:01
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
Včera, 11:20
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
Včera, 10:20
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
Včera, 09:30
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
Včera, 06:00
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Reklama