3℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Na barrandovském sídlišti možná vzniknou byty bez kanalizace. Nikdo ji nechce zaplatit

Další fotky

V západní části barrandovského sídliště v Praze 5 má vzniknout sedm bytových domů. Chtějí je tam postavit společnosti Finep a Ekospol. Lokalita je ale už teď s kanalizací na limitu rezervy a zatím není jasné, kdo bude její zavedení financovat. Spolek Za lepší Barrandov už dříve kritizoval také nedostatek škol, sportovních ploch, či chybějící zdravotní střediska. Jaká je situace dnes?

Lokalita na západní straně barrandovského sídliště je vymezená zhruba ulicí Wasermanovou, Barrandovskou radiálou, ulicí U náhonu v Holyni a Prokopským údolím. V současné době jsou to dvě pole, z nichž jedno patří Finepu a druhé Ekospolu. Právě tady by měla být bytová zástavba.

„Osobně bych rád, aby se na lokalitu rozšířila ochranná zóna Dalejského údolí, ale není tam zemědělská produkce, kterou by stálo za to zachovávat. Jediným řešením by bylo vybudovat tam park,“ řekl k tomu Daniel Mazur (Piráti).

Barrandov byl malým Hollywoodem Východu. Poznejte vily významných osobností

Možnost nových bytů se konečně nelíbila ani místním obyvatelům. „Je známo, že už teď je veřejná vybavenost nedostatečná. Kapacitně nestačí zdravotní středisko, školy a školky jsou přeplněné. Chybí sportovní plochy pro mládež, komerční prostory a chybí také parkovací místa. Navíc není dokončena kanalizace,“ napsali nespokojení obyvatelé spolku Za lepší Barrandov loni na podzim do petice. Tu loni předložili zastupitelstvu městské části a v prosinci proběhlo jednání s Finepem.

FOTO: Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty

Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - KanálZatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5
Další fotky
Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5Zatím tam jsou v Praze 5 jen pole… Finep a Ekospol tam chtějí byty - FINEP Ekospol Sídliště na Barrandově Praha 5

Finep slibuje až do nebe

„Po dlouhé komunikaci se zúčastněnými stranami jsme přišli s úpravami, které vycházejí vstříc potřebám lokality i jejím obyvatelům. Dle naší vize nabídne Barrandovská lokalita po dokončení výstavby minimálně 4 400 metrů čtverečních komerčních ploch. Budou zde, mimo jiné, služby, obchody, pivovar či restaurace. Finep v rámci výstavby postaví dětská hřiště s herními prvky, nové náměstí se sadovými úpravami a vzrostlými stromy,“ vyjmenovává mluvčí Finepu David Jirušek.

Nenáviděné i milované králíkárny – jedna z ikon minulého režimu. Víte, kde vyrostly první paneláky?

Problém by podle něj neměl být ani s parkováním. „Počty parkovacích míst jsme zásadně navýšili, a to nad zákonné limity a normy. Navíc jsme zajistili také příspěvek na zajištění parkovacích stání v lokalitě. Dále pomoc při přípravě architektonické studie, dokumentace k územnímu řízení (vše na náklady naší společnosti), dokumentace pro stavební povolení a projednání výstavby parkovacího domu v lokalitě,“ uzavřel mluvčí Finepu.

Obyvatelé Prahy 5 ze spolku Za lepší Barrandov tak spolu s mětskou částí podepsali memorandum, což je jakýsi nezávazný souhlas. Jak ale správně podotkl Daniel Mazur (Piráti), nevyplývají žádné postihy z jeho nedodržení…

Hvězdné války ve skutečnosti uprostřed metropole. Kde přistál populární robot R2-D2 ze Star Wars?

Budou domy bez kanálů?

Společnost Finep uvádí, že se dlouhodobě aktivně snaží o zajištění výstavby velkokapacitní kanalizace v lokalitě. „Ta neslouží jen obyvatelům domů naší společnosti, ale čeká na ni celá lokalita a je jednou z investičních priorit hlavního města Prahy. Stejně jako například tramvajová trať na Barrandově, respektive její prodloužení do Slivence,“ dodal mluvčí Finepu Jirušek.

Jenže ještě není jasné, že by měl kanalizaci financovat magistrát. „Kanalizace je tam už teď na limitu rezervy. Je to velký náklad, proto chce developer po magistrátu, aby ji zajistil. Hlavní město chce zase opak, aby ji postavil developer jako součást svého projektu. Pokud úřady pochybí a vydají povolení, aniž by byly splněny určité předpoklady, může Finep postavit domy bez kanalizace. Takové domy bez kanalizace může jak postavit, tak prodat. Nic mu v tom nebrání,“ dodal Mazur (Piráti).

Magistrát se k situaci zatím nevyjádřil.

Výstavu Supernova v Národní technické knihovně si můžete prohlédnout už jen do neděle

 

Včera, 19:33
Spor o postup výstavby družstevního bydlení v pražské koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil...
Včera, 16:09
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
Včera, 14:27
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:27
V době výročí 50 let od jeho náhlé smrti, 95 let od narození, ale také...
Včera, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Včera, 08:33
Babybox, který dosud fungoval v pražském Hloubětíně, se přesunul do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV)....
6.12.2019
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
6.12.2019
Klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově pošta prodala za 353 milionů korun. V elektronické...
6.12.2019
Kriminalisté vyšetřují případ dvacetiletého mladíka, který zemřel v červnu poté, co se v klubu v...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
6.12.2019
Až 600 prostitutek se z noci na noc rozprchne po metropoli. Skončí na privátech, což...
Reklama