Na „Kulaťáku“ měla vyrůst monstrózní věž pro komunistickou armádu. Proč tam nakonec není? 

Další fotky

Kulaťák měl mít různé podoby, žádná z nich však nakonec nebyla zrealizována. Podívejte se na návrhy, jak dnešní Vítězné náměstí v Dejvicích mohlo vypadat. O uskutečněných i nerealizovaných proměnách této architektonické dominanty Prahy 6 vypráví i panelová výstava, kterou si můžete prohlédnout přímo na Vítězném náměstí.

Vítězné náměstí, které ale většina Pražáků zná spíše pod pojmem „Kulaťák“, se začalo budovat už před 92 lety. Do roku 1925 v jeho místě stávala jen školní budova z roku 1870 a jedna hospoda. Koncepci Vítězného náměstí navrhl architekt Antonín Engel. Uprostřed náměstí ve tvaru podkovy měl stát obelisk a do kampusu Českého vysokého učení technického (ČVUT) se mělo vcházet skrze oblouk, který by připomínal Vítězný oblouk v Paříži. Celé náměstí mělo být obestavěno monumentálními domy v neoklasicistním stylu. Dejvický Kulaťák má také své prvenství. Vznikl tady první kruhový objezd na území Prahy a jezdily po něm tramvaje.

FOTO: Výstava na Kulaťáku

Výstava na Kulaťáku - KulaťákVýstava na Kulaťáku - Kulatak (31)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (1)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (6)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (28)
Další fotky
Výstava na Kulaťáku - Kulatak (3)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (2)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (9)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (16)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (17)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (18)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (19)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (20)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (21)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (22)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (23)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (25)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (26)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (27)

Jedno náměstí s mnoha názvy

Velké plány zanedlouho zhatila velká hospodářská krize a do začátku druhé světové války byla realizována jen spodní polovina náměstí. Během okupace byly budovy ČVUT zabrány oddíly SS.

V průběhu druhé světové války se Vítězné náměstí přejmenovalo na náměstí Branné moci (1940 – 1945). Krátce, v letech 1946-1952, bylo pojmenováno také po prezidentovi  Edvardu Benešovi. Posléze se Kulaťák přejmenoval na náměstí Říjnové revoluce a tento název mu vydržel až do roku 1990, kdy se mu navrátilo jeho původní oficiální označení z 20. let.

Poznejte šest nejkrásnějších starých vil na Praze 6. Víte, jak vypadají dnes?

Po válce byla dokončena budova generálního štábu československé armády. Nicméně s nástupem komunistů k moci došlo v 50. letech k zásadní změně konceptu náměstí. Kromě změny názvu se dočkalo i Leninovy sochy. Ministr obrany a zeť Klementa Gottwalda, Alexej Čepička rozhodl, že se místo budov technické univerzity postaví budova pro armádu v architektonickém stylu socialistického realismu, které se v době Stalinovy vlády budovaly v Moskvě. Budova pro armádu se měla postavit v návaznosti na již realizovaný Generální štáb ČR.

Soutěž ukázala, že se věžová stavba na náměstí nehodí

Do soutěže na návrh Ústředního domu armády, která byla vypsána 9. května 1954, se zapojili architekti jako Karel Prager nebo manželé Machoninovi. Bylo vyzváno celkem 13 architektonických týmů a 11 z nich odevzdalo návrh.  Nešlo připravovat kompozici, která by nenavázala na již rozestavěnou zástavbu. Jednou z podmínek bylo navázat na půlkruhový tvar náměstí. Budova Ústředního domu armády měla vytvořit architektonické vyvrcholení stávající kompozice a být vyšší, než okolní budovy. Většina soutěžících architektů se rozhodla pro věžovou formu nové dominanty náměstí.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

Nicméně většina návrhů ukázala, že by výšková budova v této zástavbě způsobila, že by stávající kompozice ztratila prostorovou hloubku. Byla by porušena rovnováha blokové struktury, což rozpoutalo diskusi ohledně vhodnosti výškové budovy na Vítězném náměstí, i s ohledem na to, že v nedaleké Podbabě vznikala výšková budova dnešního hotelu Intercontinental.

Vítězné náměstí je nejslavnějším kruhovým objezdem v Česku. Jak se během dějin měnilo?

Tehdy se ozval  profesor Antonín Engel, autor původní koncepce z roku 1925, který poslal tzv. separátní votum tehdejšímu prezidentu Antonínovi Zápotockému. Protestoval tak proti narušování původní urbanistické koncepce náměstí. Vysvětlil v něm, že koncepce náměstí neunese nadměrné požadavky pro stavbu Ústředního domu armády. Porota architektonické soutěže nakonec konstatovala, že soutěž neprokázala oprávněnost věžové stavby ve středu Dejvic. Proto nebyla udělena 1. cena a peníze na ceny byly rozděleny jiným způsobem. Nakonec zvítězil návrh architektů P. Bareše, J. Kadeřábka, J. Kándla a Karla Pragera.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

Po smrti Klementa Gottwalda a Stalina padl i kult osobnosti obávaného tyrana a situace se změnila. Také Alexej Čepička byl roku 1956 zbaven politické funkce. Vítězný návrh, na kterém se podílel i architekt Prager, nebyl realizován.

Unikátní svědectví o 17. listopadu 1989: Smrt nás ještě nechala být

Výstava na Kulaťáku

Celý příběh Vítězného náměstí od jeho vzniku až po současnost si můžete prohlédnout a přečíst na panelové výstavě, kterou momentálně najdete kde jinde, než na Vítězném náměstí.

FOTO: Výstava na Kulaťáku

Výstava na Kulaťáku - KulaťákVýstava na Kulaťáku - Kulatak (31)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (1)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (6)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (28)
Další fotky
Výstava na Kulaťáku - Kulatak (3)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (2)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (9)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (16)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (17)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (18)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (19)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (20)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (21)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (22)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (23)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (25)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (26)Výstava na Kulaťáku - Kulatak (27)

Například se tu dozvíte, že v roce 1958 byla vypsána další architektonická soutěž na dořešení výstavby budov ČVUT. V ní zvítězil projekt architektů Františka Čermáka a Gustava Paula. Ani ten se však nezadařilo zrealizovat celý. Stavba šla pomalu z několika důvodů: nedostatek peněz, pracovních sil i budovatelského elánu. Nástup normalizace po roce 1968 nepřál tomu, aby výstavba univerzitního kampusu ČVUT pokračovala.

V legendárním bufetu Automat Koruna na Václaváku vzniklo ruské vejce. Proč je bufet stále zavřený?

Dnes, 15:16
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly rozvážet seniorům, lékařům a dobrovolníkům obědy. Vodárny je nakupují...
prodej_ilustrační obrázek
Dnes, 13:53
Vedení Prahy zamýšlí poskytnout obchodníkům bezplatně chodníky před provozovnami, aby na nich mohli prodávat. Zachovat...
Dnes, 10:58
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
Dnes, 10:58
Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být...
Dnes, 09:19
Pro 150 pracovníků a jejich 2500 aktuálních klientů dostala organizace SANANIM přiděleno 100 jednorázových roušek....
Včera, 15:05
Pražský magistrát spustil od pondělí 6. dubna nové odběrové místo na bubenečském Výstavišti v Praze...
Včera, 13:31
Učiliště uprostřed sídliště v pražské Písnici mělo sloužit jako dočasná ubytovna pro zajištění karantény bezdomovců...
knihkupectví_ilustrační obrázek
Včera, 12:17
Radní Hana Třeštíková připravila další tři opatření na podporu pražských kulturních aktérů. V režimu individuálních...
Včera, 11:59
Pražské metro na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov bude od čtvrtka 9....
Včera, 10:55
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
Včera, 09:48
Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny,...
Reklama