Na Kampě vznikne nové dílo Petra Síse Sametový most. Bude vyprávět příběh naší demokracie

Další fotky

Zašlá zeď na břehu Vltavy dostane na jaře 2020 novou podobu od světově proslulého výtvarníka a ilustrátora Petra Síse, který vyrůstal na Malé Straně.

Nové rozsáhlé dílo s názvem Sametový most vzniklo u příležitosti výročí sametové revoluce a obrazově pojednává o historii Československa mezi lety 1918 a 1989.
Znázorňuje ikonu Prahy – pohled Karlův most. Do oblouků mostu Petr Sís umístil 12 obrazů, které symbolickým jazykem vypráví o historii Československa v letech 1918 až 1989. Partnery projektu jsou Praha 1, Amnesty International ČR, Knihovna Václava Havla a Centrum současného umění DOX.

Praha 1 pro dílo po dialogu s partnery vybrala vhodnou zeď a lokalitu na Kampě, naproti Střeleckému ostrovu. Zeď, která bývala často terčem sprejerů, je dnes ve špatném technickém stavu a v budoucnu potřebuje celkovou rekonstrukci. Celkově tak dojde k revitalizaci malebného zákoutí odkud je krásný pohled na druhý břeh Vltavy s Národním divadlem.

Kavárny a ateliéry. U Vltavy znovu ožívají opravené kobky

O vznik díla se společně zasadili přátelé Petra Síse, novinář a šéfredaktor magazínu Forbes Petr Šimůnek a filantrop irského původu Bill Shipsey, zakladatel iniciativy Art for Amnesty, odnože lidskoprávní organizace Amnesty International; jako obdivovatel Václava Havla se Shipsey také zasazuje o instalaci takzvaných laviček Václava Havla po světě.

Petr Sís, který střídavě žije v New Yorku a v Praze v Nerudově, ulici má z realizace projektu radost a zároveň vyjádřil pocit odpovědnosti.
„Na Malé Straně jsem vyrůstal a jsem moc rád, že se domluva s Prahou 1 podařila a dílo bude umístěné právě zde. Motiv mostu je tu celkem symbolický – mosty lidi spojují, zdi je rozdělují. Jsem tedy rád, že se zrovna tahle zeď v podstatě přemění na most. Některé prvky díla ještě dodělávám a i proto, že se sem tak rád vracím, si dávám opravdu záležet na každé tečce.“

Tvůrčí proces Stanislava Suchardy poznáte ve Veletržáku. A také fotky Jitky Hanzlové

Na zeď na Kampě byly v listopadu nainstalovány dvě desky z originálních kachliček, jedna zobrazuje Tomáše Garrigua Masaryka a druhá Václava Havla v kresleném provedení Petra Síse. Kromě toho je na zdi umístěna (až do konce roku) vizualizace části díla na závěsném baneru. Hotové dílo bude instalováno příští rok na jaře po nutné rekonstrukci zdi.

Město Praha dílo dostává darem od partnerů, náklady na realizaci ze tří čtvrtin pokryjí dary soukromých osob, jedna čtvrtina má být financována veřejnou sbírkou.
„Petr Sís byl frajer a součást našeho dospívání na Malé Straně. Jsem moc rád, že se touto cestou vrací zpátky do Prahy a děkuji za to,“ řekl kavárník z Mlýnské kavárny a zastupitel Prahy 1 Martin Kotas, který instalaci díla za Prahu 1 koordinuje.

OBRAZEM: Vysokoškolské časopisy sehrály významnou roli v přípravě studentské stávky

Výstava Petra Síse O létání s jiných snech, která právě probíhá v Centru současného umění DOX, se těší nebývalému zájmu Pražanů.
„Že je dílo a výtvarný styl Petra Síse u nás v oblibě ilustruje i fakt, že jeho aktuální výstava bude podle průběžných statistik jednou z dosud nejnavštěvovanějších za celou historii DOXu, ne-li dosud nejnavštěvovanější,” komentuje zájem o tvorbu Petra Síse Leoš Válka, ředitel DOXu.

Petr Sís (*1949) je mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů. Vyrůstal v Praze na Malé Straně. Absolvoval pražskou VŠUP a Royal College of Art v Londýně. V roce 1982 odešel do USA, kde začal přispívat ilustracemi do periodik včetně New York Times, brzy také začal vydávat knihy. Knihy Petra Síse v České republice vydává nakladatelství Labyrint. Petr Sís vytvořil 26 knih (nejen) pro děti a mládež, ilustroval více než 60 knih a natočil téměř tři desítky animovaných filmů.
Věnuje se také plakátu, výtvarným objektům, nástěnným malbám i realizacím ve veřejném prostoru. K těm nejznámějším patří mozaika pro newyorské metro či obří tapiserie na letištích v Praze, Dublinu a Kapském Městě.
Aktuálně pracuje na autorské knize o siru Nicholasi Wintonovi.

FOTO: Sametový most Petra Síse

Sametový most Petra Síse - 0 Sametovy-most_Petr-Sis_vizualizaceSametový most Petra Síse - 2 DSC_0566Sametový most Petra Síse - 3 DSC_0613Sametový most Petra Síse - 5 DSC_0707Sametový most Petra Síse - 6 DSC_0681
Další fotky
Sametový most Petra Síse - 9 DSC00696Sametový most Petra Síse - 0 DSC_0677
Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama