Na Letnou jezdil nejstarší český eskalátor. Měl schody ze dřeva a zahrál si ve filmu

Další fotky

Letenský vrch aktuálně zdobí Letenský zámeček, park i Letenský tunel. Už za Rakouska-Uherska a následně i za První republiky byla Letná velmi frekventovaným místem. Dnes už ale nezbývá mnoho pamětníků, kteří se zde někdy svezli lanovkou nebo si vyjeli na Letnou po eskalátorech

Pražská Letná má rovnou několik NEJ

První lanovku, první jezdící schody i první električku na území Prahy. Nejstarší eskalátory vznikly na místě, kde jezdila lanovka na Letnou.

FOTO: Letná a její NEJ

Letná a její NEJ - LetnaLanovkaDolni1905Letná a její NEJ - LetnaLanovaZarezLetná a její NEJ - Štefánikův mostLetná a její NEJ - Letenský zámečekLetná a její NEJ - Letenská lanovka
Další fotky
Letná a její NEJ - Křižíkova tramvajová dráhaLetná a její NEJ - František KřižíkLetná a její NEJ - Muzeum Střešovice, lanovka na LetnouLetná a její NEJ - Most Franze Josefa I.Letná a její NEJ - Letenský tunelLetná a její NEJ - Letenská lanovka, zbytky

Pozemní lanová dráha na Letnou byla spuštěna před 126 lety, dne 31. května 1891. Známější lanovku na Petřín zprovoznili o necelé 2 měsíce později, konkrétně 24. července téhož roku. Model letenské lanovky si můžete prohlédnout v Muzeu MHD v pražských Střešovicích.

Skupina investorů chtěla vybudovat novou lanovku na Letnou, ale starosta i radní pro rozvoj Prahy 7 tento nápad v srpnu 2016 odmítli.

Letenská lanovka fungovala 25 let, elektrifikoval ji Křižík

Nejstarší pražská pozemní lanovka fungovala do roku 1916. Provoz skončil kvůli nedostatku pracovních sil a po první světové válce už nebyl obnoven. Úředně lanovou dráhu zrušili až o 6 let později.

Dolní stanice letenské lanovky se nacházela u řetězového Mostu císaře Františka Josefa I. Místo ní dnes stojí Štefánikův most a ústí tu Letenský tunel.

Horní stanice byla u dnešního Letenského zámečku, kde byla konečná Křižíkovy elektrické tramvaje, která byla první na území Prahy. Měřila 1,4 km a Křižíkův podnik ji sezónně provozoval od roku 1891 cca 10 let.

Znáte nejužší pražskou uličku? Řídí ji semafor

Lanovkou se mohlo za hodinu svézt přes 900 lidí

Lanovka na Letnou při své jízdě zvládla převýšení 38,3 metru na celkové délce 109 metrů za necelé 2 minuty. Do dvou vozů se vešlo celkem 40 osob. Nejstarší pražská lanová dráha jezdila po dvou kolejích a mohla přepravit až 920 cestujících za hodinu. Její maximální rychlost byla 1,2 metru za sekundu. Až do let 1902/3, kdy byla elektrifikována na návrh Františka Křižíka, jezdila díky systému vodní převahy.

Místo lanovky postavili krytý jezdící chodník. Fungoval 9 let

Deset let po poslední jízdě letenské lanovky byl na stejném místě zprovozněn první pražský eskalátor. V průběhu dvou let (1924 – 26) ho nechal vybudovat soukromník, který ho následně provozoval.

Jezdící chodník na Letnou byl zastřešený. Fungoval na principu jako dnešní eskalátory, kdy se pás ovíjel kolem dvou válců. Každý z nich byl umístěn na opačné straně dráhy. Jeho schody byly vyrobeny ze dřeva. Eskalátor byl mnohem pomalejší, než původní lanovka, protože se pohyboval pouze v rychlosti lidské chůze. Mohli jste se na něm svézt za 50 haléřů.

Nová policejní data: 5 nejnebezpečnějších míst Prahy

První pražský eskalátor se objevil v české filmové komedii Muži z Offsidu režírované Svatoplukem Innemannem, která vznikla roku 1931 na motivy knihy od Karla Poláčka.

5 aktuálně nejbezpečnějších míst v Praze

 Z eskalátoru i lanovky na Letné zbyly jen fragmenty

Po 9 letech fungování byl první pražský eskalátor ve velmi špatném technickém stavu, proto byl 27. srpna 1935 definitivně ukončen jeho provoz. Tou dobou ho měl ve svém majetku pražský dopravní podnik. V průběhu druhé světové války byl jezdící chodník rozebrán.

Existenci historicky první pražské lanovky a eskalátoru v současnosti připomíná jen část opěrných zdí a původní zábradlí ve svahu nad nábřežím Kapitána Jaroše, poblíž Letenského zámečku, kde se nacházela horní zastávka. Při stavbě letenského tunelu na přelomu 50. let zmizely zbytky technického zařízení nejstarší lanovky a eskalátoru na území Prahy.

FOTO: Letná a její NEJ

Letná a její NEJ - LetnaLanovkaDolni1905Letná a její NEJ - LetnaLanovaZarezLetná a její NEJ - Štefánikův mostLetná a její NEJ - Letenský zámečekLetná a její NEJ - Letenská lanovka
Další fotky
Letná a její NEJ - Křižíkova tramvajová dráhaLetná a její NEJ - František KřižíkLetná a její NEJ - Muzeum Střešovice, lanovka na LetnouLetná a její NEJ - Most Franze Josefa I.Letná a její NEJ - Letenský tunelLetná a její NEJ - Letenská lanovka, zbytky

Hvězdné války ve skutečnosti uprostřed metropole. Kde přistál populární robot R2-D2 ze Star Wars?

21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama