Na Pražský Semmering se po rekonstrukci vracejí vlaky

Na Pražský Semmering, tedy železniční trať mezi pražským Smíchovem a Hostivicemi, se po tříměsíční výluce ve středu ráno vrátily vlaky. Provoz byl přerušen kvůli opravě dvou památkově chráněných viaduktů přes Prokopské údolí a Dalejský potok a kvůli modernizaci trati. Při opravách byly dvě zastávky zrekonstruovány a jedna posunuta. Celkové náklady na stavební práce byly 63,7 milionu korun. Na trati pokračují další práce, ty by měly být hotovy v příštím roce.

Vlaky nebudou zastavovat na původním nádraží v Jinonicích, ale na nové zastávce, která je blíže stanici metra. Vznikla u areálu nových budov, které vznikají na místě bývalé továrny Waltrovka. Zastávky Žvahov a Stodůlky se dočkaly kompletní rekonstrukce a po letech se tu mohou potkávat protijedoucí vlaky. Na zastávkách jsou nová nástupiště, osvětlení i informační systém.

Dva historické mosty, které byly v minulých měsících zrekonstruovány, pocházejí z roku 1872 a měří 115 a 92 metrů. Při rekonstrukci byly opraveny a sanovány mostní klenby, poškozené římsové kameny byly nahrazeny a bylo osazeno nové ocelové zábradlí. Na kratším mostě, který spojuje trať mezi Smíchovem a Rudnou u Prahy, byla vyměněna ocelová konstrukce. V dalších měsících budou opravy mostů pokračovat opravami zdiva či sanací trhlin. Vše by mělo být hotovo do poloviny příštího roku.

„Hlavním cílem rekonstrukce bylo prodloužit jejich životnost a zajistit bezpečnost železniční dopravy na nich. Pokud by se totiž oprava nerealizovala, musela by se pravděpodobně velmi brzy snížit na obou mostech rychlost,“ uvedl ředitel Stavební správy západ Petr Hofhanzl. Na rekonstrukci dohlíželi památkáři. Výluka trvala o 14 dní déle kvůli většímu rozsahu prací.

Z důvodu pokračující opravy Negrelliho viaduktu jsou vlaky na trati Semmeringu jediným vlakovým spojením od Kladna, které doveze cestující do centra hlavního města.

Zdroj: čtk

Náročný terén i větší rozsah rekonstrukčních prací prodlouží obnovení Barrandovských teras

7.5.2021
Naše škola se zapojila do ekologického programu, který probíhá po celé republice. Do úklidové akce,...
1.5.2021
Děti z mateřinky v Lochovicích plnily v pátek 30. dubna čarodějnické úkoly, které pro ně...
30.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.4.2021
Muzeum Českého krasu v Berouně získalo do svých sbírek sochu sovětského komunistického vůdce Josifa Vissarionoviče...
29.4.2021
Český rybářský svaz – Místní organizace Jince započala v dubnu s revitalizací rybníku Amfík, který...
28.4.2021
Před časem vzbudil naši pozornost článek otištěný v Podbrdských novinách, týkající se revitalizace místních starobylých...
27.4.2021
V Lesoparku u Lanového centra v Počaplech poroste nový listnatý les. Společnými silami si ho...
23.4.2021
Plánujete výlet nebo dovolenou do unikátní turistické oblasti Brdy a Podbrdsko? V minulosti vás mohly...
20.4.2021
Sotirios Zavalianis a jeho AKESO otevřeli v pondělí 19. dubna v pražských Nových Butovicích nové...
20.4.2021
Pětice berounských atletů se vydala v neděli 11. dubna do Tábora bojovat o tituly mistrů...
20.4.2021
S Petrem Landou regionálním makléřem pro Beroun a okolí , jsme si povídali o realitách...
Reklama